Language of document : ECLI:EU:T:2010:528

Дело T-286/08

Fidelio KG

срещу

Служба за хармонизация във вътрешния пазар (марки, дизайни и модели) (СХВП)

„Марка на Общността — Заявка за словна марка на Общността „Hallux“ — Абсолютно основание за отказ — Член 7, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕО) № 40/94 (понастоящем член 7, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕО) № 207/2009)“

Резюме на решението

1.      Марка на Общността — Определение и придобиване на марка на Общността — Заявка за регистрация на знак за всички стоки от една и съща категория — Преценка на описателния характер на знака, който се отнася до всички стоки

(член 7, параграф 1, буква в) от Регламент № 40/94 на Съвета)

2.      Марка на Общността — Определение и придобиване на марка на Общността — Абсолютни основания за отказ — Марки, които се състоят изключително от знаци или означения, които могат да служат за обозначаване на характерните особености на стока

(член 7, параграф 1, буква в) от Регламент № 40/94 на Съвета)

1.      Когато е поискана регистрацията на знак като марка на Общността за категория стоки в нейната цялост и този знак е описателен само за една част от стоките от тази категория, посоченото в член 7, параграф 1, буква в) от Регламент № 40/94 относно марката на Общността основание за отказ все пак е пречка за регистрацията на този знак за цялата разглеждана категория.

(вж. точка 37)

2.      От гледна точка на съответните потребители, словният знак „Hallux“, чиято регистрация е била поискана за „Ортопедични изделия“ и „Обувки“, спадащи съответно към клас 10 и 25 от Ницската спогодба, има описателен характер за посочените в заявката за марка на Общността стоки по смисъла на член 7, параграф 1, буква в) от Регламент № 40/94 относно марката на Общността.

Oтносно ортопедичните изделия съответните потребители са специалистите в този сектор и пациентите, засегнати от аномалия или неправилно функциониране на опорно-двигателния апарат, което налага корекция посредством носенето на подобни изделия. От това следва, че равнището на технически познания на съответните потребители трябва да се счита за високо. Терминът „hallux“ означава на латински език „палец на крака“ и се използва в научната терминология за обозначаване на няколко патологии и аномалии на стъпалото. По принцип е възможно лицата, които възнамеряват да закупят ортопедични изделия, пригодени за тяхната патология, сами да са се осведомили или да са били осведомени за научното наименование на патологиите, от които страдат, или още да са получили тази информация при покупката на пригодените за патологията им ортопедични изделия. Следователно е вероятно лицата, страдащи от аномалии на палеца на крака, да знаят, че са засегнати от патология, чието наименование съдържа термина „hallux“, и е разумно да се предположи, че потребителите, за които се отнасят пригодените за аномалиите на палеца на крака ортопедични изделия и които все още не познават термина „hallux“, могат да се осведомят за неговия смисъл при покупката на тези изделия. Ето защо в съзнанието на съответните потребители, за които се отнасят ортопедичните изделия, чието предназначение е свързано с патологиите на палеца на крака, терминът „hallux“ напомня за самата патология. Следователно, без да е необходимо да полагат особено мисловно усилие, съответните потребители, за които се отнасят тези изделия, са в състояние да направят конкретна връзка между термина „hallux“ и предназначението на тези стоки.

Що се отнася до обувките, следва да се прецени възприемането на термина „hallux“ от средния потребител, който е относително осведомен и в разумни граници е наблюдателен и съобразителен. В рамките на общата категория на обувките обаче се обособява подкатегорията на комфортните обувки. Макар тази особена подкатегория обувки да не е специално предназначена за пациенти, страдащи от hallux valgus, тя все пак би била подходяща за тях и би ограничила развитието на патологията им. Потребителите, за които се отнася тази особена подкатегория обувки обаче, съвпадат отчасти с тези, за които се отнасят ортопедичните изделия, пригодени за патологиите на палеца на крака, и за които се установи, че познават смисъла на термина „hallux“ или могат да бъдат осведомени за него. По-нататък, сред потребителите, за които се отнасят комфортните обувки, са и лицата, които, без да е необходимо да носят ортопедични изделия, все пак са пряко засегнати от патологии на стъпалото или имат отношение към тези въпроси и проявяват особен интерес към тях. При все това, макар да е вярно, че комфортните обувки се закупуват без лекарско предписание, продавачите на такива обувки могат да дадат разяснения и съвети на лицата, които страдат от патологии на палеца на крака, и в частност да ги информират за наименованието на патологиите, за които са пригодени комфортните обувки. При тези обстоятелства потребителите на комфортните обувки, които биха били продавани с марката „Hallux“, ще възприемат този знак като обозначение, че съответните стоки са особено подходящи за лицата, засегнати от патологии на палеца на крака. Следователно поне за категорията на комфортните обувки знакът „hallux“ описва предназначението на стоките, за които се отнася заявката за регистрация. Ето защо посоченият знак не може да бъде регистриран за цялата категория стоки.

(вж. точки 42, 48, 49, 53, 55—57)