Language of document : ECLI:EU:T:2014:87

Lieta T‑331/12

Sartorius Lab Instruments GmbH & Co. KG

pret

Iekšējā tirgus saskaņošanas biroju (preču zīmes, paraugi un modeļi) (ITSB)

Kopienas preču zīme – Kopienas preču zīmes reģistrācijas pieteikums, kuru veido dzeltens loks ekrāna apakšējā daļā – Absolūts atteikuma pamats – Atšķirtspējas neesamība – Regulas (EK) Nr. 207/2009 7. panta 1. punkta b) apakšpunkts

Kopsavilkums – Vispārējās tiesas (sestā palāta) 2014. gada 26. februāra spriedums

1.      Kopienas preču zīme – Kopienas preču zīmes definīcija un iegūšana – Absolūti atteikuma pamati – Preču zīmes, kam nav atšķirtspējas – Atšķirtspējas novērtēšana – Kritēriji – Pozīcijas preču zīme

(Padomes Regulas Nr. 207/2009 7. panta 1. punkta b) apakšpunkts)

2.      Kopienas preču zīme – Kopienas preču zīmes definīcija un iegūšana – Absolūti atteikuma pamati – Preču zīmes, kam nav atšķirtspējas – Preču zīmes, kuru veido dzeltens loks ekrāna apakšējā daļā, reģistrācijas pieteikums

(Padomes Regulas Nr. 207/2009 7. panta 1. punkta b) apakšpunkts)

1.      “Pozīcijas preču zīmes” kvalificēšanai par grafisku vai trīsdimensiju preču zīmi vai par īpašu preču zīmju kategoriju nav nozīmes saistībā ar tās atšķirtspējas novērtējumu.

Proti, saskaņā ar Regulas Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi 7. panta 1. punkta b) apakšpunktu nereģistrē preču zīmes, kam nav atšķirtspējas. Šī atšķirtspēja ir jāizvērtē, pirmkārt, saistībā ar precēm vai pakalpojumiem, attiecībā ar kuriem ir lūgta reģistrācija, un, otrkārt, saistībā ar to, kā konkrētā sabiedrības daļa šīs preces vai pakalpojumus uztver. Tomēr pietiek ar minimālu atšķirtspēju, lai minētajā tiesību normā paredzētais absolūtais atteikuma pamats nebūtu piemērojams. Konkrētās sabiedrības daļas uztveri var ietekmēt reģistrācijai pieteiktā apzīmējuma raksturs. Tādējādi, tā kā vidusmēra patērētāji nav pieraduši izdarīt pieņēmumus par preču komerciālo izcelsmi, pamatojoties uz apzīmējumiem, kas jaucas ar šo pašu preču izskatu, šādiem apzīmējumiem ir atšķirtspēja tikai tad, ja tie būtiski atšķiras no nozarē pastāvošas normas vai ieražām.

Minētās judikatūras piemērošanas noteicošais apstāklis ir nevis attiecīgā apzīmējuma kvalificēšana par grafisku, trīsdimensiju vai citu apzīmējumu, bet tas, ka apzīmējums jaucas ar apzīmētās preces izskatu. Tādējādi šis kritērijs tika piemērots ne tikai attiecībā uz trīsdimensiju preču zīmēm, bet arī grafiskām preču zīmēm, kuras veido apzīmētās preces divdimensiju attēls, vai apzīmējumu, ko veido uz preces virsmas izveidots raksts. Tāpat judikatūrā tiek uzskatīts, ka raksturīga atšķirtspēja krāsām un to abstraktiem sastatījumiem var būt tikai izņēmuma gadījumos, ņemot vērā, ka tie jaucas ar apzīmēto preču izskatu un ka tos parasti neizmanto kā komerciālās izcelsmes identifikācijas līdzekļus.

(sal. ar 15., 16. un 18.–21. punktu)

2.      Apzīmējumam, kuru veido dzeltens loks ekrāna apakšējā daļā un attiecībā uz kuru tika pieteikta Kopienas preču zīmes reģistrācija, norādot preces, kas ietilpst 7. un 9.–11. klasē atbilstoši Nicas nolīgumam, nav atšķirtspējas Regulas Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi 7. panta 1. punkta b) apakšpunkta izpratnē.

Reģistrācijai pieteikto apzīmējumu veido vienkāršs motīvs. Lai gan tam ir koša krāsa, tas neietver nevienu raksturīgu elementu, kas varētu pievērst konkrētās sabiedrības daļas uzmanību, pat ja to vajadzētu uzskatīt par tādu, kurai ir paaugstināta uzmanība. Tā, konkrētajā sektorā apkārt ierīces ekrānam nav neparasti iekļaut tādu krāsainu “vizuālu norādi”. Turklāt prasītāja nenorāda, ka reģistrācijai pieteiktās preču zīmes priekšmets ir precīza dzeltenās krāsas nianse. Tādējādi ir jāuzskata, ka reģistrācijai pieteiktajai preču zīmei nav nekāda unikāla, oriģināla vai neparasta rakstura.

Reģistrācijai pieteiktais apzīmējums neietver nevienu raksturīgu elementu, ne pamanāmu vai prātā paliekošu niansi, kas varētu tam piešķirt minimālu atšķirtspēju un kas ļautu patērētājam to uztvert citādi nekā parastu preču, kas ietilpst 7. un 9.–11. klasē, displeja dizaina elementu.

(sal. ar 39., 40. un 42. punktu)