Language of document : ECLI:EU:C:2009:343

Byla C‑8/08

T-Mobile Netherlands BV ir kt.

prieš

Raad van bestuur van de Nederlandse Mededingingsautoriteit

(College van Beroep voor het bedrijfsleven prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – EB 81 straipsnio 1 dalis – Suderintų veiksmų sąvoka – Priežastinis ryšys tarp įmonių veiksmų suderinimo ir elgesio rinkoje – Vertinimas pagal nacionalinės teisės taisykles – Vieno susitikimo pakankamumas arba ilgalaikio ir reguliaraus derinimo būtinybė“

Sprendimo santrauka

1.        Konkurencija – Karteliai – Suderinti veiksmai – Sąvoka – Antikonkurencinis tikslas arba poveikis – Vertinimo kriterijai – Tų pačių kriterijų taikymas susitarimui, sprendimui arba suderintiems veiksmams

(EB 81 straipsnio 1 dalis)

2.        Konkurencija – Karteliai – Suderinti veiksmai – Žala konkurencijai – Vertinimo kriterijai – Antikonkurencinis tikslas – Pakankamas konstatavimas

(EB 81 straipsnio 1 dalis)

3.        Konkurencija – Karteliai – Suderinti veiksmai – Sąvoka – Antikonkurencinis tikslas – Vertinimo kriterijai

(EB 81 straipsnio 1 dalis)

4.        Konkurencija – Bendrijos teisės normos – Imperatyvus pobūdis – Nacionalinių teismų taikymas „ ex officio“

(EB 81 straipsnis)

5.        Konkurencija – Karteliai – Suderinti veiksmai – Sąvoka – Priežastinio ryšio tarp įmonių veiksmų suderinimo ir elgesio rinkoje būtinumas – Šio priežastinio ryšio egzistavimo prezumpcija – Nacionalinių teismų pareiga taikyti šią prezumpciją

(EB 81 straipsnio 1 dalis)

6.        Konkurencija – Karteliai – Suderinti veiksmai – Sąvoka – Priežastinio ryšio tarp įmonių veiksmų suderinimo ir elgesio rinkoje būtinumas – Šio priežastinio ryšio egzistavimo prezumpcija

(EB 81 straipsnio 1 dalis)

1.        Sąvokos „susitarimas“, „įmonių asociacijų sprendimai“ ir „suderinti veiksmai“ subjektyviu požiūriu suvokiamos kaip tokio paties pobūdžio susitarimai, kurie skiriasi tik savo intensyvumu ir formomis Todėl kriterijai, pagal kuriuos galima įvertinti, ar elgesys turi tikslą arba poveikį trukdyti, riboti arba iškraipyti konkurenciją, taikomi neatsižvelgiant į tai, ar kalbama apie susitarimą, sprendimą arba suderintus veiksmus.

(žr. 23–24 punktus)

2.        Norint įvertinti, ar suderintus veiksmus draudžia EB 81 straipsnio 1 dalis, nereikia nagrinėti konkretaus tokių veiksmų poveikio, jeigu jų tikslas – konkurencijos bendrojoje rinkoje trukdymas, ribojimas arba iškraipymas. Pažeidimas dėl susitarimo tikslo ir pažeidimas dėl susitarimo poveikio skiriasi tuo, jog tam tikros susitarimo tarp įmonių formos dėl paties savo pobūdžio gali būti laikomos žalingomis normaliai konkurencijai veikti. Todėl nereikia nagrinėti suderintų veiksmų poveikio, jei nustatytas jų antikonkurencinis tikslas.

(žr. 29–30 punktus)

3.        Suderintais veiksmais siekiama antikonkurencinio tikslo EB 81 straipsnio 1 dalies prasme, jei dėl savo turinio ir tikslo bei atsižvelgiant į jų teisinį ir ekonominį kontekstą jais trukdoma, ribojama arba iškraipoma konkurencija bendrojoje rinkoje. Nėra būtina, kad konkurencija būtų realiai trukdoma, ribojama ar iškraipoma ar kad būtų tiesioginis ryšys tarp šių suderintų veiksmų ir vartojimo kainų. Konkurentų pasikeitimu informacija siekiama antikonkurencinio tikslo, jei šis pasikeitimas gali pašalinti netikrumą dėl planuojamo suinteresuotųjų įmonių elgesio, be kita ko, dėl atitinkamų įmonių prisitaikymo datos, apimties ir būdų, net ir tuomet, kai šis prisitaikymas susijęs su platintojų atlyginimo, o ne su vartojimo kainų sumažinimu.

(žr. 27–28, 30–31, 35–36, 39, 41, 43 punktus, rezoliucinės dalies 1 punktą)

4.        EB 81 straipsnis turi tiesioginį poveikį privačių asmenų santykiams ir suteikia teisės subjektams teises, kurias turi saugoti nacionaliniai teismai. Tai yra imperatyvi nuostata, reikalinga atliekant Europos bendrijai pavestas užduotis, kurią nacionaliniai teismai turi taikyti ex officio.

Taikant EB 81 straipsnį, jo išaiškinimas, kurį pateikė Teisingumo Teismas, yra privalomas visiems valstybių narių nacionaliniams teismams.

(žr. 49–50 punktus)

5.        Nagrinėdamas priežastinį ryšį tarp rinkoje veikiančių įmonių veiksmų suderinimo ir jų elgesio rinkoje, kuris būtinas suderintiems veiksmams EB 81 straipsnio 1 dalies prasme konstatuoti, nacionalinis teismas, išskyrus suinteresuotųjų ūkio subjektų pateiktinus priešingus įrodymus, turi taikyti priežastinio ryšio prezumpciją, pagal kurią įmonės, jeigu jos toliau veikia rinkoje, atsižvelgia į informaciją, kuria buvo pasikeista su konkurentais. Ši prezumpcija yra sudėtinė taikytinos Bendrijos teisės dalis.

(žr. 51–53 punktus, rezoliucinės dalies 2 punktą)

6.        Jeigu veiksmus suderinusi įmonė toliau veikia atitinkamoje rinkoje, taikant EB 81 straipsnio 1 dalį priežastinio ryšio tarp veiksmų suderinimo ir šios įmonės elgesio rinkoje prezumpcija taikoma net tuomet, kai veiksmams suderinti buvo skirtas tik vienas suinteresuotųjų įmonių susitikimas.

Iš tiesų svarbus ne suinteresuotųjų įmonių susitikimų skaičius, o faktas, ar įvykęs kontaktas arba kontaktai suteikė joms galimybę atsižvelgti į su konkurentais pasikeistą informaciją nustatant savo elgesį atitinkamoje rinkoje ir sąmoningai pakeisti su konkurencija susijusią riziką praktiniu bendradarbiavimu. Jeigu galima nustatyti, jog šios įmonės suderino veiksmus ir toliau veikė šioje rinkoje, pateisinama reikalauti, kad jos pateiktų įrodymų, jog šis veiksmų suderinimas neturėjo įtakos jų elgesiui minėtoje rinkoje.

(žr. 61–62 punktus, rezoliucinės dalies 3 punktą)