Language of document :

Zahtjev za prethodnu odluku koji je 23. listopada 2023. uputio Cour d’appel de Bruxelles (Belgija) – Electrabel SA i dr./Commission de Régulation de l’Electricité et du Gaz (CREG)

(predmet C-633/23, Electrabel i dr.)

Jezik postupka: francuski

Sud koji je uputio zahtjev

Cour d’appel de Bruxelles

Stranke glavnog postupka

Žalitelji: Electrabel SA i dr.

Druga stranka u žalbenom postupku: Commission de Régulation de l’Electricité et du Gaz (CREG)

Prethodna pitanja

1.    Treba li članke 6., 7. i 8. Uredbe br. 2022/18541 , u vezi s njezinim člankom 2. točkama 5. i 9., s obzirom na sve njezine uvodne izjave, te osobito u vezi s člankom 288. UFEU-a i člankom 6. UEU-a, tumačiti na način da im se protivi primjena nacionalnih mjera kao što su one iz članka 22.ter Zakona o električnoj energiji, konkretno njegova stavka 5. drugog podstavka, kojima se predviđa da gornja granica iz članka 6. Uredbe dovodi do nameta na višak prihoda proizvođačâ električne energije kad se višak prihoda u odnosu na uspostavljenu gornju granicu utvrđuje s obzirom na određene tržišne prihode koji se za neka postrojenja određuju na temelju neoborivih pretpostavki o izračunu teoretskih prihoda (vidjeti članak 22.ter stavak 5. drugi podstavak točke 1. i 2. Zakona o električnoj energiji), čime se obveznike plaćanja nameta sprečava da prijave i ostvare svoje stvarne prihode?

2.    Treba li članke 6., 7. i 8. Uredbe br. 2022/1854, u vezi s njezinim člankom 2. točkama 5. i 9., s obzirom na sve njezine uvodne izjave, te osobito u vezi s člankom 288. UFEU-a, člankom 6. UEU-a te načelom proporcionalnosti, tumačiti na način da im se protivi primjena nacionalnih mjera kao što su one iz članka 22.ter Zakona o električnoj energiji, konkretno njegova stavka 5. drugog podstavka, kojima se predviđa da gornja granica iz članka 6. Uredbe dovodi do nameta na višak prihoda proizvođačâ električne energije kad se višak prihoda u odnosu na uspostavljenu gornju granicu utvrđuje s obzirom na određene tržišne prihode koji se za neka postrojenja (vidjeti članak 22.ter stavak 5. drugi podstavak točke 3., 4., 5. i 6.) određuju na temelju pretpostavki koje su predstavljene kao oborive, ali koje se mogu oboriti samo, s jedne strane, uz dokaz o njihovim stvarnim prihodima za sva njihova postrojenja, uključujući postrojenja koja nisu obuhvaćena područjem primjene Uredbe, i, s druge strane, uz daljnju primjenu određenih pretpostavki, čime se obveznike plaćanja nameta sprečava da prijave i ostvare svoje stvarne prihode?

3.    Treba li članke 6., 7., 8. i 22. Uredbe br. 2022/1854, u vezi s načelima nadređenosti i djelotvornosti prava Unije te načelom lojalne suradnje (članak 4. točka 3. UEU-a) i osobito u vezi s člankom 288. UFEU-a te s obzirom na uvodne izjave te uredbe, tumačiti na način da im se protivi primjena nacionalnih mjera donesenih nakon stupanja na snagu navedene uredbe, poput članka 22.ter stavka 1. Zakona o električnoj energiji, koji je uveden Zakonom od 16. prosinca 2022. i kojim se predviđa da se sustav gornje granice tržišnih prihoda koje su ostvarili proizvođači električne energije provodi od datuma prije 1. prosinca 2022., kao što je 1. kolovoza 2022.?

____________

    1 Uredba Vijeća (EU) 2022/1854 od 6. listopada 2022. o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena energije (SL 2022., L 261 I, str. 1.)