Language of document : ECLI:EU:T:2011:227

T‑580/08. sz. ügy

PJ Hungary Szolgáltató Kft. (PJ Hungary Kft.)

kontra

Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM)

„Közösségi védjegy – Felszólalási eljárás – A PEPEQUILLO közösségi szóvédjegy bejelentése – A PEPE és a PEPE JEANS korábbi nemzeti és közösségi szó- és ábrás védjegyek – Igazolás – Viszonylagos kizáró ok – Összetéveszthetőség – Az áruk hasonlósága – A 40/94/EK rendelet 78. cikke (jelenleg a 207/2009/EK rendelet 81. cikke) – A 40/94/EK rendelet 8. cikke (1) bekezdésének b) pontja és 8. cikkének (5) bekezdése (jelenleg a 207/2009/EK rendelet 8. cikke (1) bekezdésének b) pontja és 8. cikkének (5) bekezdése)”

Az ítélet összefoglalása

1.      Közösségi védjegy – A közösségi védjegy meghatározása és megszerzése – Viszonylagos kizáró okok – Azonos vagy hasonló áruk, illetve szolgáltatások vonatkozásában lajstromozott azonos vagy hasonló korábbi védjegy jogosultja általi felszólalás – A korábbi védjeggyel való összetéveszthetőség

(40/94 tanácsi rendelet, 8. cikk, (1) bekezdés, b) pont)

2.      Közösségi védjegy – A közösségi védjegy meghatározása és megszerzése – Viszonylagos kizáró okok – Azonos vagy hasonló, jóhírnévvel rendelkező korábbi védjegy jogosultja általi felszólalás – A jóhírnévvel rendelkező korábbi védjegy nem hasonló termékekre vagy szolgáltatásokra kiterjesztett oltalma – A korábbi védjegy megkülönböztető képességének vagy jóhírnevének tisztességtelen kihasználása

(40/94 tanácsi rendelet, 8. cikk, (5) bekezdés)

1.      A spanyol átlagfogyasztó számára fennáll a közösségi védjegyről szóló 40/94 rendelet 8. cikke (1) bekezdésének b) pontja értelmében vett összetévesztés veszélye a Nizzai Megállapodás szerinti 18., 25. és 35. osztályba tartozó „Bőr és bőrutánzatok, ezen anyagokból készült olyan termékek, amelyek nem tartoznak más osztályokba; állatbőrök és irhák; utazótáskák és bőröndök; esernyők, napernyők és sétapálcák; ostorok, hámok, nyergek és lószerszámok”; „Ruházati cikkek, cipők, kalapáruk”, valamint „Bármilyen árura vonatkozó kiskereskedelmi szolgáltatások; franchise rendszerben működő kereskedelmi vállalkozás gazdálkodását segítő szolgáltatások; promóciós és értékesítési szolgáltatások internetes hálózatok útján; import export ügynöki szolgáltatások” vonatkozásában közösségi védjegyként bejelentett PEPEQUILLO szómegjelölés és az azonos, illetve hasonló áruk vonatkozásában korábban Spanyolországban, illetve közösségi védjegyként lajstromozott PEPE és PEPE JEANS LIFE ábrás és szóvédjegyek között.

Jóllehet a PEPEQUILLO megjelölés a korábbi PEPE megjelöléstől utolsó két szótagja miatt különbözik, amelyek hosszabbak az első két szótagjánál, valamint az összes korábbi megjelöléstől azért, mert egyetlen viszonylag hosszú szóból áll, míg a többi korábbi védjegy általában vagy egy rövid szóból – mint a PEPE megjelölés –, vagy két szóból – mint a PEPE JEANS – állnak, meg kell állapítani, hogy mindez nem meghatározó a vizuális hasonlóság teljes kizárása szempontjából, mivel az állandó ítélkezési gyakorlat szerint a fogyasztó nagyobb figyelmet fordít a védjegy elejére, mint a végére. Következésképpen a szóban forgó megjelölések között közepes fokú vizuális hasonlóságot kell elismerni.

A szóban forgó megjelölések hangzásbeli szempontú összehasonlítása vonatkozásában a szóban forgó megjelölések első két szótagja azonos, és azokat azonos módon kell kiejteni. Kétségtelen, hogy a PEPEQUILLO megjelölésben a szótaghangsúly a harmadik szótagra, míg a korábbi megjelölésekben az elsőre esik, de ez nem elegendő a hangzásbeli hasonlóság teljes kizárásához. Ennélfogva meg kell állapítani a szóban forgó megjelölések legalábbis alacsony fokú hasonlóságát a hangzás szempontjából.

Jóllehet a PEPEQUILLO megjelölés – mivel nem köznyelvi szó – önmagában nem rendelkezik jelentéssel, lehetséges, hogy azt a spanyol átlagfogyasztó szétválasztja két, számára jelentéssel bíró szóra, azaz a „pepe” és a „quillo” kifejezésekre. E két szó ugyanis külön‑külön tekintve pontos jelentéssel bír a spanyol fogyasztók részére: a „pepe” szó a José utónév becézett alakja, a „quillo” szó pedig „chiquillo” szó családias formája. Ily módon, jóllehet a „Pepe” szokásos becézett alakjai a „pepito” és a „pepillo” szavak, nem zárható ki, hogy a spanyol átlagfogyasztó azt higgye, hogy a PEPEQUILLO megjelölés azt jelenti „Pepe a kisfiú”. A fentiekből következik, hogy a spanyol átlagfogyasztó azt hiheti, hogy a bejelentett védjegynek a Pepe becenévből történő képzése céljából szójátékot alkottak, mint ahogyan a korábbi védjegyek esetében is. Meg kell tehát állapítani, hogy a szóban forgó megjelölések fogalmilag hasonlók.

Ezenfelül a PEPE védjegy bizonyos mértékben jóhírnevet élvez – legalábbis a releváns vásárlóközönség spanyol része vonatkozásában –, és ily módon fokozott megkülönböztető képességet szerzett.

Összegzésképpen a PEPE és a PEPE JEANS védjegyek olyan megkülönböztető képességgel rendelkeznek, hogy az ütköző védjegyek vizuális, hangzásbeli és fogalmi hasonlósága és a szóban forgó áruk és szolgáltatások azonossága elegendő az összetévesztés veszélyének létrehozásához.

(vö. 77–80., 82–84., 91., 93., 96. pont)

2.      Fennáll annak a veszélye, hogy a Nizzai Megállapodás szerinti 18., 25. és 35. osztályba tartozó „Bőr és bőrutánzatok, ezen anyagokból készült olyan termékek, amelyek nem tartoznak más osztályokba; állatbőrök és irhák; utazótáskák és bőröndök; esernyők, napernyők és sétapálcák; ostorok, hámok, nyergek és lószerszámok”; „Ruházati cikkek, cipők, kalapáruk”, valamint „Bármilyen árura vonatkozó kiskereskedelmi szolgáltatások; franchise rendszerben működő kereskedelmi vállalkozás gazdálkodását segítő szolgáltatások; promóciós és értékesítési szolgáltatások internetes hálózatok útján; import export ügynöki szolgáltatások” vonatkozásában közösségi védjegyként lajstromoztatni kívánt PEPEQUILLO szómegjelölés a közösségi védjegyről szóló 40/94 rendelet 8. cikkének (5) bekezdése értelmében tisztességtelenül kihasználja a PEPE és PEPE JEANS szó‑ és ábrás védjegyek jóhírnevét.

Ugyanis a fogyasztó nem csupán azért vásárol PEPEQUILLO védjeggyel ellátott árut, mert farmernadrágot vagy táskát kíván vásárolni, hanem azért is, mert az olyan védjegyet hordoz, amely hasonló a korábbi jóhírnevű PEPE védjegyekhez.

Márpedig a bejelentett védjegy által megjelölt áruk hasonlók. Ebből következően, és figyelembe véve a szóban forgó megjelölések hasonlóságát, a spanyol fogyasztók kapcsolatot teremthetnek a korábbi PEPE védjegyek és a bejelentett védjegy között.

(vö. 118–120. pont)