Language of document : ECLI:EU:C:2024:504

Pagaidu versija

TIESAS SPRIEDUMS (desmitā palāta)

2024. gada 13. jūnijā (*)

Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu – Muitas savienība – Kopējais muitas tarifs – Preču klasifikācija – Kombinētā nomenklatūra – Tarifa pozīcija 9406 00 – Saliekamās būvkonstrukcijas – Jēdziena “ēkas” piemērojamība – Teļu novietnes – Pieteikums par klasifikāciju apakšpozīcijā 9406 00 80 – Klasifikācija apakšpozīcijā 3926 90 97

Lietā C‑104/23

par lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu atbilstoši LESD 267. pantam, ko Bundesfinanzhof (Federālā finanšu tiesa, Vācija) iesniegusi ar 2022. gada 23. augusta lēmumu un kas Tiesā reģistrēts 2023. gada 22. februārī, tiesvedībā

A GmbH & Co. KG

pret

Hauptzollamt B,

TIESA (desmitā palāta)

šādā sastāvā: palātas priekšsēdētājs Z. Čehi [Z. Csehi], tiesneši M. Ilešičs [M. Ilešič] (referents) un I. Jarukaitis [I. Jarukaitis],

ģenerāladvokāts: E. M. Kolinss [A. M. Collins],

sekretārs: A. Kalots Eskobars [A. Calot Escobar],

ņemot vērā rakstveida procesu,

ņemot vērā apsvērumus, ko sniegušas:

–        Eiropas Komisijas vārdā – B. Eggers un M. Salyková, pārstāves,

noklausījusies ģenerāladvokāta secinājumus 2024. gada 18. janvāra tiesas sēdē,

pasludina šo spriedumu.

Spriedums

1        Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu ir par to, kā interpretēt kombinētās nomenklatūras pozīciju 9406 00 (turpmāk tekstā – “KN”), kas ietverta Padomes Regulas (EEK) Nr. 2658/87 (1987. gada 23. jūlijs) par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu (OV 1987, L 256, 1. lpp.), redakcijā, kurā grozījumi izdarīti ar Komisijas 2014. gada 16. oktobra Īstenošanas regulu (ES) Nr. 1101/2014 (OV 2014, L 312, 1. lpp.) I pielikumā (turpmāk tekstā – “I pielikums”).

2        Šis lūgums iesniegts saistībā ar strīdu starp Vācijā dibinātu sabiedrību A GmbH & Co. KG un Hauptzollamt B (Galvenā muitas pārvalde B, Vācija; turpmāk tekstā – “muitas pārvalde B”) par tarifu klasifikāciju KN precēm, kas kalpo dzīvnieku aizsardzībai pret laikapstākļiem un kas tiek sauktas par “teļu novietnēm”.

 Atbilstošās tiesību normas

 Par HS

3        Preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu (turpmāk tekstā – “HS”) ir izstrādājusi Pasaules Muitas organizācija (PMO), un tā ir ieviesta ar Starptautisko konvenciju par preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu, kura noslēgta 1983. gada 14. jūnijā Briselē un kopā ar tās 1986. gada 24. jūnija grozījumu protokolu Eiropas Ekonomikas kopienas vārdā apstiprināta ar Padomes 1987. gada 7. aprīļa Lēmumu 87/369/EEK (OV 1987, L 198, 1. lpp.).

4        Saskaņā ar minētās konvencijas 3. panta 1. punkta a) apakšpunkta ii) punktu līgumslēdzējas puses apņemas HS interpretācijai piemērot pamatnoteikumus un visus daļu, nodaļu un apakšvirsrakstu komentārus un nemainīt HS daļu, nodaļu, virsrakstu vai apakšvirsrakstu aptverto grupu diapazonus.

5        Preču klasifikācija HS nomenklatūrā tiek veikta saskaņā ar šiem pamatnoteikumiem, kuru 3. noteikumā ir noteikts:

“Ja, piemērojot noteikumu 2. punkta b) apakšpunktu vai kāda cita iemesla dēļ, preces prima facie klasificējamas divās vai vairākās pozīcijās, klasifikāciju izdara šādi:

a)      priekšroku dod pozīcijām, kurās ir konkrētāks apraksts, nevis pozīcijām, kurās apraksts ir vispārīgāks. Ja tomēr katra no divām vai vairākām pozīcijām attiecas tikai uz daļu materiālu vai vielu, kas ietilpst jauktās vai saliktās precēs, vai arī tikai uz atsevišķām sastāvdaļām mazumtirdzniecībai paredzētos komplektos, tad šādas pozīcijas uzskata par vienlīdz konkrētām pat tad, ja kādā no tām preču apraksts ir pilnīgāks vai precīzāks.

b)      ja sajaukumus, saliktas preces, kas izgatavotas no dažādiem materiāliem vai sastāv no dažādiem komponentiem, kā arī preces, kas iesaiņotas komplektos mazumtirdzniecībai, nevar klasificēt atbilstīgi šī noteikuma 3. punkta a) apakšpunktam, tās klasificē pēc materiāliem vai sastāvdaļām, kas nosaka preces pamatīpašības, ja vien šo principu iespējams piemērot.

c)      ja preces nevar klasificēt atbilstīgi šo noteikumu 3. punkta a) un b) apakšpunktam, tās klasificē pozīcijā ar lielāko kārtas numuru no vienlīdz pieļaujamām pozīcijām.”

6        HS 39. nodaļas nosaukums ir “Plastmasas un to izstrādājumi”.

7        HS 94. nodaļas nosaukums ir “Mēbeles; gultas piederumi, matrači, matraču pamati, polsterējumi un tamlīdzīgi pildīti mājas aprīkojuma izstrādājumi, apgaismes piederumi, kas citur nav minēti un iekļauti; izgaismotas izkārtnes, tablo un tamlīdzīgi izstrādājumi; saliekamās būvkonstrukcijas”.

 HS skaidrojošās piezīmes

8        HS skaidrojošās piezīmes ir izstrādājusi PMO saskaņā ar Starptautisko konvenciju par preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu.

9        HS 39. nodaļā, redakcijā, kas piemērojama pamatlietas faktiem, ietverts skaidrojums par “plastmasu”, kurā tostarp noteikts:

“1.      Visā nomenklatūrā “plastmasas” ir pozīcijās 39.01‑39.14 ietvertie materiāli, kas polimerizācijas procesā vai kādā turpmākajā stadijā ir ieguvuši vai spēj iegūt noteiktu formu ārējas ietekmes rezultātā (karsējot vai presējot, vajadzības gadījumā ar šķīdinātāju vai plastifikatoru), lejot, ekstrudējot, valcējot vai citā procesā, un nezaudē to pēc ārējās ietekmes izbeigšanās.

Visā nomenklatūrā atsauces uz “plastmasām” attiecas arī uz vulkanizētu šķiedru. Šis jēdziens tomēr neietver tekstilmateriālus, kas minēti XI iedaļā.

2.      Šajā nodaļā neietilpst:

[..]

x)      izstrādājumi, kas minēti 94. nodaļā (piemēram, mēbeles, apgaismes piederumi, izgaismotas izkārtnes, saliekamās būvkonstrukcijas);

[..].”

10      Paskaidrojošajās piezīmēs attiecībā uz HS 94. nodaļu, redakcijā, kas attiecas uz pamatlietas faktiem, noteikts:

“[..]

4.      Pozīcijā 94.06 “saliekamās būvkonstrukcijas” ir ēkas, kas pilnīgi izgatavotas uzņēmumā, vai vienlaicīgi uzrādīts atsevišķu elementu kopums samontēšanai uz vietas: saliekamās mājas, biroji, skolas, veikali, nojumes, garāžas un tamlīdzīgas ēkas.”

11      Paskaidrojošajās piezīmēs HS pozīcija 94.06 ir formulēta šādi:

“94.06 – Saliekamās būvkonstrukcijas.

Šī pozīcija attiecas uz saliekamām būvkonstrukcijām, ko sauc arī par rūpnieciski ražotām būvēm, no visiem materiāliem.

Šīs ēkas, kas paredzētas visdažādākajiem izmantošanas veidiem, piemēram, dzīvojamās telpas, telpas saimniecības vajadzībām, biroji, skolas, veikali, nojumes, garāžas un siltumnīcas, parasti ir:

–        pabeigtas, pilnībā samontētas ēkas, kas ir gatavas izmantošanai;

–        pabeigtas, nesamontētas ēkas;

–        nepabeigtas ēkas, neatkarīgi no tā, vai tās ir samontētas, bet kurām ir būtiskas saliekamo būvkonstrukciju īpašības.

Ēku gadījumā, kas uzrādītas nesamontētas, to celtniecībai nepieciešamie elementi var būt vai nu daļēji samontēti (piemēram, sienas, norobežojumi) vai sagriezti līdz galīgajiem izmēriem (piemēram, plāksnes, sijas), vai arī dažas no tām var būt nenoteikta garuma, kas pielāgojami montāžas laikā (atbalsta daļas, izolācijas materiāli u.c.).

Šīs pozīcijas ēkas var būt aprīkotas vai neaprīkotas. Tomēr ir pieļaujams piegādāt tikai stacionāro aprīkojumu, ko parasti piegādā kopā ar šīm ēkām, un tas var ietvert, piemēram, elektroinstalāciju (kabeļus, rozetes, slēdžus, automātslēdžus, zvārguļus u.c.), apkures vai gaisa kondicionēšanas iekārtas (katlus, radiatorus, gaisa kondicionētājus u.c.), sanitārās iekārtas (vannas, dušas, ūdens sildītājus u.c.) vai virtuves iekārtas (izlietnes, tvaika nosūcējus, plītis u.c.), kā arī iebūvētas mēbeles vai mēbeles, kas paredzētas iebūvēšanai (iebūvējamie skapji, skapji u.c.).

Materiāli, kas paredzēti saliekamo būvkonstrukciju montāžai vai apdarei (piemēram, naglas, līme, apmetums, java, elektrības vadi un kabeļi, caurules un cauruļvadi, krāsas, tapetes, paklāji) ir klasificējami kopā ar šīm ēkām ar nosacījumu, ja tie ir saistīti ar šīm ēkām atbilstošā daudzumā.

Ēku daļas, kā arī atsevišķas iekārtas, neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav atpazīstamas kā tādas, kas paredzētas šo ēku aprīkošanai, neietilpst šajā pozīcijā un tām visos gadījumos piemēro atsevišķu režīmu.”

 Par KN

12      Kā izriet no Regulas Nr. 2658/87 1. panta 1. punkta, Eiropas Komisijas izveidotā KN reglamentē Eiropas Savienībā ievesto preču tarifa klasifikāciju. Atbilstoši šīs regulas 3. panta 1. punktam KN ir pārņemtas HS pozīcijas un sešciparu apakšpozīcijas, un tikai septītais un astotais cipars veido KN raksturīgās apakšpozīcijas.

13      Saskaņā ar Regulas Nr. 2658/87 12. panta 1. punktu Komisija katru gadu ar regulu apstiprina KN galīgajā redakcijā un saskaņā ar 1. pantu – muitas tarifa nodokļa likmes, kurās ņemti vērā Eiropas Savienības Padomes vai Komisijas noteiktie pasākumi. Minēto regulu publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī vēlākais līdz 31. oktobrim, un to piemēro no nākamā gada 1. janvāra.

14      No Tiesas rīcībā esošajiem lietas materiāliem izriet, ka pamatlietā piemērojama KN redakcija, kas izriet no Īstenošanas regulas Nr. 1101/2014, ar kuru no 2015. gada 1. janvāra KN ir grozīta.

15      Saskaņā ar vispārīgajiem KN interpretācijas noteikumiem, kas ietverti I pielikuma pirmās daļas “Ievada noteikumi” I sadaļas A iedaļā:

“[KN] preces klasificē pēc šādiem principiem.

1.      Iedaļu, nodaļu un apakšnodaļu virsraksti doti tikai ērtības labad; juridiski klasifikāciju nosaka pozīciju ieraksti un sadaļu un nodaļu piezīmes, kā arī tālāk izklāstītie noteikumi, ja vien pozīcijās un piezīmēs nav noteikts citādi.

2.      a)      jebkura norāde uz kādu preci pozīcijas ierakstā attiecas arī uz negatavām vai nepabeigtām precēm, ja uzrādāmajām precēm piemīt gatavas vai pabeigtas preces pamatīpašības. Tāda atsauce attiecas arī uz gatavām vai pabeigtām precēm (vai precēm, kas saskaņā ar šo noteikumu klasificējamas kā gatavas vai pabeigtas), ja tās uzrāda nesaliktas vai izjauktas;

[..]

3.      Ja, piemērojot 2. noteikuma b) punktu, vai cita iemesla dēļ preces pēc pirmā acu uzmetiena var klasificēt divās vai vairākās pozīcijās, klasifikāciju izdara šādi:

a)      priekšroku dod pozīcijām, kurās ir konkrētāks apraksts, nevis pozīcijām, kurās apraksts ir vispārīgāks. [..]

b)      Ja sajaukumus, saliktas preces, kas izgatavotas no dažādiem materiāliem vai sastāv no dažādiem komponentiem, kā arī preces, kas iesaiņotas komplektos mazumtirdzniecībai, nevar klasificēt atbilstīgi šā noteikuma 3.a) punktam, tās klasificē pēc materiāliem vai sastāvdaļām, kas nosaka preces pamatīpašības, ja vien šo principu iespējams piemērot.

[..]

4.      Preces, kuras nevar klasificēt pēc iepriekš minētajiem noteikumiem, klasificē visradniecīgāko preču pozīcijā.

[..]

6.      Juridiski preču klasifikāciju pozīciju apakšpozīcijās nosaka apakšpozīciju ieraksti un piezīmes, kā arī iepriekš minētie noteikumi pēc analoģijas, ievērojot, ka salīdzināmas ir tikai viena līmeņa apakšpozīcijas. Piemērojot šo noteikumu, ņem vērā arī atbilstīgo sadaļu un nodaļu piezīmes, ja vien konteksts nenosaka citādi.”

16      I pielikuma otrajā daļā “Muitas nodokļu saraksts” ir ietverta VII iedaļa “Plastmasas un to izstrādājumi; kaučuks un tā izstrādājumi”, kurā ir 39. nodaļa “Plastmasas materiāli un to izstrādājumi”.

17      Šajā nodaļā tostarp ietverta KN pozīcija 3926, un tā ir strukturēta šādi:

KN kods

Izstrādājumu apraksts

Līgtā nodokļa likme (%)

Papildu mērvienība

3926

Citādi plastmasas izstrādājumi un izstrādājumi no citiem materiāliem, kas minēti pozīcijās 3901–3914



3926 10 00

– Kancelejas un skolas piederumi

6,5

3926 20 00

– Apģērba gabali un apģērba piederumi (ieskaitot cimdus – pirkstaiņus un dūraiņus)

6,5

3926 30 00

– Mēbeļu un transportlīdzekļu piederumi un tamlīdzīgi izstrādājumi

6,5

3926 40 00

– Statuetes un citi dekoratīvie izstrādājumi

6,5

3926 90

– Citādi



3926 90 50

– – Aizvari un tamlīdzīgi izstrādājumi ūdens filtrēšanai, tam ieplūstot drenāžas sistēmā

6,5


– – Citādi



3926 90 92

– – – Izgatavoti no lokšņu materiāla

6,5

3926 90 97

– – – Citādi

6,5 [..]


18      KN I pielikuma otrā daļa turklāt ietver XX sadaļu “Dažādi izstrādājumi”, kurā ietilpst šīs nomenklatūras 94. nodaļa “Mēbeles; gultas piederumi, matrači, matraču pamati, polsterējumi un tamlīdzīgi pildīti mājas aprīkojuma izstrādājumi; apgaismes piederumi, kas citur nav minēti un iekļauti; izgaismotas izkārtnes, tablo un tamlīdzīgi izstrādājumi; saliekamās būvkonstrukcijas”.

19      Šajā nodaļā tostarp ir ietverta KN pozīcija 9406 00, kas formulēta šādi:

KN kods

Preču apraksts

Līgtā nodokļa likme (%)

Papildu mērvienība

9406 00

Saliekamās būvkonstrukcijas



9406 00 11

 – Pārvietojamas mājas

2,7


 – Citādi



9406 00 20

 – – No koka

2,7


 – – No dzelzs vai tērauda



9406 00 31

 – – – Siltumnīcas

2,7

9406 00 38

 – – – Citādi

2,7

9406 00 80

 – – No citiem materiāliem

2,7


 KN piezīmes

20      KN 39. nodaļas 1. un 2. piezīmēs noteikts:

“1.      Visā nomenklatūrā “plastmasas” ir pozīcijās 3901‑3914 ietvertie materiāli, kas polimerizācijas procesā vai kādā turpmākajā stadijā ir ieguvuši vai spēj iegūt noteiktu formu ārējas ietekmes rezultātā (karsējot vai presējot, vajadzības gadījumā ar šķīdinātāju vai plastifikatoru), lejot, ekstrudējot, valcējot vai citā procesā, un nezaudē to pēc ārējās ietekmes izbeigšanās.

Visā nomenklatūrā atsauces uz “plastmasām” attiecas arī uz vulkanizētu šķiedru. Šis jēdziens tomēr neietver tekstilmateriālus, kas minēti XI iedaļā.

2.      Šajā nodaļā neietilpst:

[..]

x)      izstrādājumi, kas minēti 94. nodaļā (piemēram, mēbeles, apgaismes piederumi, izgaismotas izkārtnes, saliekamās būvkonstrukcijas);

[..].”

21      KN 94. nodaļas 4. piezīmē ir noteikts:

“Pozīcijā 9406 “saliekamās būvkonstrukcijas” ir ēkas, kas pilnīgi izgatavotas uzņēmumā, vai vienlaicīgi uzrādīts atsevišķu elementu kopums, samontēšanai uz vietas: saliekamās mājas, biroji, skolas, veikali, nojumes, garāžas un tamlīdzīgas ēkas.”

 Pamatlieta un prejudiciālie jautājumi

22      2015. gada 5. augustā A lūdza muitas iestādi B izsniegt saistošu izziņu par tarifu (turpmāk tekstā – “SIT”) saistībā ar teļu novietnēm, kuras tā importēja Vācijā.

23      No iesniedzējtiesas lēmuma izriet, ka pamatlietā aplūkotās teļu novietnes parasti tiek uzstādītas ārpus staļļiem, lai aizsargātu dzīvniekus no laikapstākļiem. Tās sastāv no aploka, ko veido sienas un jumts, un atbilstoši modelim – arī no grīdas. Tām ir atveres guļvietas pakaišiem un vēdināšanai, kā arī ieejas atvērums priekšpusē, parasti tās ir bez durvīm, kas atsevišķiem modeļiem ir pieejamas kā papildu aprīkojums.

24      Šīs teļu novietnes tiek izgatavotas no polietilēna (kas satur 8 % titāna dioksīda), un tām ir metāla karkass, kas kalpo par pamatu visām novietnēm, kā arī vēl viens metāla karkass durvju rāmī, ja šādas durvis ir paredzētas. Šo metāla sastāvdaļu īpatsvars katrā izstrādājumā svārstās no 12 % līdz 21 %. Mazākais modelis ir 147 cm garš, 109 cm plats un 117 cm augsts. Grupas novietnes izmēri ir 220 cm x 273 cm un x 183 cm.

25      A lūdza, lai šīs novietnes tiktu klasificētas KN apakšpozīcijā 9406 00 80 kā “saliekamas būvkonstrukcijas kas sastāv no citiem materiāliem”, kurām piemērojamā ievedmuitas nodokļa likme ir 2,7 %.

26      Ar 2015. gada 29. septembra lēmumu, kas ir spēkā kā SIT, muitas iestāde B minētās novietnes klasificēja KN apakšpozīcijā 3926 90 97 kā “citādi plastmasas izstrādājumi un izstrādājumi no citiem materiāliem, kas minēti pozīcijās no 3901 līdz 3914, izņemot apakšpozīcijas no 3926 10 00 līdz 3926 90 92”, piemērojot muitas nodokli 6,5 % apmērā. A par šo lēmumu iesniedza sūdzību.

27      Pēc tam, kad viņa sūdzība tika noraidīta, A vērsās Finanzgericht (Finanšu tiesa, Vācija), kura šo pieteikumu noraidīja. Šī tiesa uzskatīja, ka polietilēns nosaka teļu novietņu pamatīpašības. Turklāt, tā kā teļu novietnēm visā to priekšpusē ir ieejas atvere, kas nav slēgta ar durvīm vai līdzīgām ierīcēm, tās neveido “noslēgtu telpu”, kas tomēr būtu nepieciešams nosacījums, lai preci klasificētu kā “ēku”. Līdz ar to šīs novietnes neesot preces, kas ietilpst KN 94. nodaļā, un vēl jo mazāk KN pozīcijā 9406 00 ietilpstošas. Minētā tiesa tādēļ uzskatīja, ka B muitas iestāde tās pamatoti klasificējusi KN apakšpozīcijā 3926 90 97.

28      A par šo spriedumu iesniedza Revision [revīzijas sūdzību] Bundesfinanzhof (Federālā finanšu tiesa, Vācija), kas ir iesniedzējtiesa.

29      Šajā tiesā lietas dalībnieki būtībā nav vienisprātis par to, vai “saliekamām būvkonstrukcijām” KN izpratnē noteikti jāveido noslēgta telpa un vai tām jābūt pieejamām cilvēkiem tā, lai cilvēki varētu tajās ieiet stāvus.

30      Iesniedzējtiesa norāda, ka saskaņā ar vispārīgiem KN interpretācijas noteikumiem teļu novietnes būtu klasificējamas pozīcijā 3926, ja vien novietnes nav izslēgtas no tās saskaņā ar 39. nodaļas 2. piezīmes x) apakšpunktu, pamatojoties uz to, ka tās ir saliekamās būvkonstrukcijas, uz kurām attiecas 94. nodaļa. Pretēji Finanzgericht (Finanšu tiesa) izvēlētajam risinājumam iesniedzējtiesa sliecas uzskatīt, ka KN pozīcijā 9406, ņemot vērā tās formulējumu, nav prasīts, lai saliekama būvkonstrukcija veidotu pilnībā noslēgtu telpu. Tomēr šī tiesa arī uzskata, ka, lai uz saliekamu būvkonstrukciju attiektos KN pozīcija 9406, tai jābūt tādai, lai vidēja auguma cilvēki varētu tajā iekļūt un to izmantot stāvus pozīcijā, kas nav pamatlietā aplūkoto preču gadījumā, jo to augstums ir pārāk zems.

31      Šādos apstākļos Bundesfinanzhof (Federālā finanšu tiesa) nolēma apturēt tiesvedību un uzdot Tiesai šādus prejudiciālus jautājumus:

“1)      Vai [KN] pozīcija 9406 obligāti pieprasa, ka saliekamai būvkonstrukcijai ir pilnībā jānoslēdz telpa no visām pusēm?

2)      Gadījumā, ja atbilde uz pirmo jautājumu ir noliedzoša, vai [KN] pozīcija 9406 pieprasa, ka saliekamai būvkonstrukcijai ir jābūt pietiekami lielai, lai tajā varētu ieiet vidēja auguma cilvēks, un vai ir nepieciešama vismaz kāda vieta, kurā tāds cilvēks var ieiet stāvus, vai arī pietiek ar to, ka būvkonstrukcijā var ieiet ar saliektu ķermeni?”

 Par prejudiciālajiem jautājumiem

32      Ar šiem diviem prejudiciālajiem jautājumiem, kuri jāizskata kopā, iesniedzējtiesa būtībā vēlas noskaidrot, vai KN pozīcija 9406 00 jāinterpretē tādējādi, ka tajā ietvertais jēdziens “saliekamā būvkonstrukcija” attiecas uz plastmasas izstrādājumu, ko izmanto dzīvnieku aizsardzībai pret laikapstākļiem, tā saukto “teļu novietni”, kurai ir jumts un sienas, bet kura ne vienmēr veido no visām pusēm noslēgtu telpu un kuras izmēri neļauj vidēja auguma cilvēkam tajā ieiet stāvus un tur veikt darbības stāvot.

33      Iesākumā jāatgādina, ka tad, ja Tiesā ir iesniegts lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu tarifu klasifikācijas jomā, tās uzdevums drīzāk ir izskaidrot valsts tiesai kritērijus, kuru piemērošana pēdējai minētajai ļaus attiecīgos produktus pareizi klasificēt saskaņā ar KN, nevis veikt šo klasifikāciju pašai. Šī klasifikācija izriet no tīri faktiska vērtējuma, kas Tiesai, izskatot lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu, nav jāveic (spriedums, 2022. gada 20. oktobrī, Mikrotīkls, C‑542/21, EU:C:2022:814, 21. punkts un tajā minētā judikatūra).

34      Tāpat jāatgādina, ka saskaņā ar 1. vispārīgo KN interpretācijas noteikumu preču klasifikāciju nosaka atbilstoši šīs nomenklatūras pozīciju ierakstiem un iedaļu vai nodaļu piezīmēm.

35      Atbilstoši Tiesas pastāvīgajai judikatūrai tiesiskās drošības un pārbaužu atvieglošanas interesēs izšķirošais kritērijs šo preču tarifu klasifikācijai vispārīgi ir rodams attiecīgās preces objektīvajās pazīmēs un īpašībās, kā tās definētas minētās nomenklatūras attiecīgo pozīciju un iedaļu vai nodaļu piezīmju formulējumā. Paredzētā attiecīgās preces izmantošana var būt objektīvs klasifikācijas kritērijs, ciktāl tā šai precei ir raksturīga, un tā ir jāizvērtē, ievērojot preces objektīvās pazīmes un īpašības (spriedums, 2022. gada 20. oktobrī, Mikrotīkls, C‑542/21, EU:C:2022:814, 22. punkts un tajā minētā judikatūra).

36      Turklāt Tiesa vairākkārt ir nospriedusi – lai gan KN un HS skaidrojošās piezīmes nav saistošas, tie ir svarīgi līdzekļi, lai nodrošinātu vienveidīgu kopējā muitas tarifa piemērošanu, un pašas par sevi sniedz noderīgus elementus tās interpretācijai (spriedums, 2022. gada 20. oktobrī, Mikrotīkls, C‑542/21, EU:C:2022:814, 23. punkts un tajā minētā judikatūra).

37      Šajā gadījumā, tā kā strīds pamatlietā ir par to, vai attiecīgās preces ir klasificējamas KN pozīcijas 3926 apakšpozīcijā vai apakšpozīcijā 9406 00, jāatgādina, ka šāda klasifikācija saskaņā ar vispārīgo KN interpretācijas noteikumu Nr. 6 tiek noteikta atbilstoši šo apakšpozīciju noteikumiem un apakšpozīciju piezīmēm, piemērojot arī attiecīgo iedaļu un nodaļu piezīmes, ja vien nav noteikts citādi.

38      Saskaņā ar KN 39. nodaļas 2. piezīmes x) apakšpunktu šajā nodaļā neietilpst preces, kas minētas 94. nodaļā. Tātad, ja šāda prece ietilpst 94. nodaļā, uz to šī iemesla dēļ KN 39. nodaļa nav attiecināma.

39      KN 94. nodaļas pozīcijas 9406 00, uz kuru attiecas uzdotie jautājumi, nosaukums ir “Saliekamās būvkonstrukcijas”.

40      Ne KN, ne HS nav definēts jēdziens “ēkas”.

41      Saskaņā ar pastāvīgo judikatūru tādu jēdzienu nozīme un tvērums, kuriem Savienības tiesības nesniedz nekādu definīciju, jānoskaidro atbilstoši to ierastajai nozīmei ikdienas valodā, ņemot vērā kontekstu, kādā tie tiek lietoti, un tiesiskā regulējuma, kura daļu tie veido, mērķus (spriedums, 2013. gada 31. janvārī, McDonagh, C‑12/11, EU:C:2013:43 , 28. punkts).

42      Attiecībā uz vārda “ēkas” ierasto nozīmi ikdienas valodā jākonstatē, ka šis vārds it īpaši norāda uz noteikta izmēra konstrukciju, kas principā ir aprīkota ar sienām un jumtu, kuru parasti izmanto personas, lai tur uzturētos, veiktu darbības vai tur glabātu priekšmetus.

43      Saistībā ar kontekstu, kādā jēdziens “ēkas” ir izmantots KN pozīcijā 9406 00, jāatgādina, ka KN 94. nodaļas 4. piezīmē būtībā ir noteikts, ka par “saliekamās būvkonstrukcijas pozīcijas 9406 izpratnē ir uzskatāmas ēkas, kas pilnīgi izgatavotas uzņēmumā, vai vienlaicīgi uzrādīts atsevišķu elementu kopums, samontēšanai uz vietas: saliekamās mājas, biroji, skolas, veikali, nojumes, garāžas un tamlīdzīgas ēkas”. Tādējādi, lai gan šis saraksts ir ilustratīvs, tomēr šajā piezīmē bez izņēmuma ir uzskaitītas vienības, kuras saistītas ar cilvēku darbības veicināšanu un kurās cilvēki var iekļūt un pārvietoties stāvot, it īpaši, lai tur veiktu darbības.

44      Līdz ar to, ņemot vērā jēdziena “ēkas” ierasto nozīmi ikdienas valodā un kontekstu, kādā tas tiek lietots, kā arī šī sprieduma 35. punktā atgādinātos mērķus, jēdziens “ēkas”, kas ietverts KN pozīcijā 9406 00 ar nosaukumu “saliekamās būvkonstrukcijas”, jāsaprot kā tāds, kas attiecas uz vienību, kurā cilvēki var iekļūt un pārvietoties ar taisnu ķermeni, it īpaši, lai tur veiktu darbības.

45      Šajā ziņā arī jāatzīmē, ka, lai atļautu šādu izmantošanu, nav nepieciešams, lai attiecīgā vienība veidotu pilnīgi noslēgtu telpu. Proti, no KN 94. nodaļas 4. piezīmes, kuras formulējums ir atgādināts šī sprieduma 43. punktā, izriet, ka par “saliekamām būvkonstrukcijām” pozīcijas 9406 izpratnē tiek uzskatītas nojumes. Tomēr, lai gan nojumēm ir jumts un sienas, tām ne vienmēr ir četras sienas un tās ne vienmēr ir noslēgtas telpas.

46      Turklāt jāatgādina, ka saskaņā ar Tiesas pastāvīgo judikatūru, lai gan Muitas kodeksa komitejas slēdziens nav juridiski saistošs, tas tomēr ir būtisks līdzeklis, lai nodrošinātu, ka dalībvalstu muitas iestādes vienveidīgi piemēro Muitas kodeksu, un kā tāds [šis slēdziens] var tikt uzskatīts par noderīgu līdzekli šī kodeksa interpretācijai (šajā nozīmē skat. spriedumus, 1977. gada 15. februāris, Dittmeyer, 69/76 un 70/76, EU:C:1977:25, 4. punkts, kā arī 2020. gada 10. septembris, BMW, C‑509/19, EU:C:2020:694, 21. punkts un tajā minētā judikatūra). Kā ģenerāladvokāts būtībā norādījis savu secinājumu 26. punktā, Muitas kodeksa komiteja 227. sanāksmē uzskatīja, ka “saliekamām būvkonstrukcijām” KN pozīcijas 9406 00 izpratnē nav obligāti jābūt veidotām no četrām sienām, bet tām jābūt jumtam un dažām sienām.

47      Ņemot vērā visus iepriekš minētos apsvērumus, uz uzdotajiem jautājumiem jāatbild, ka KN pozīcija 9406 00 jāinterpretē tādējādi, ka tajā ietvertais jēdziens “saliekamā būvkonstrukcija” attiecas uz plastmasas izstrādājumu, ko izmanto dzīvnieku aizsardzībai pret laikapstākļiem, tā saukto “teļu novietni”, kurai ir jumts un sienas, bet kura ne vienmēr veido no visām pusēm noslēgtu telpu un kuras izmēri neļauj vidēja auguma cilvēkam tajā ieiet stāvus un tur veikt darbības stāvot.

 Par tiesāšanās izdevumiem

48      Attiecībā uz pamatlietas pusēm šī tiesvedība izriet no tiesvedības, kas notiek iesniedzējtiesā, tāpēc tā lemj par tiesāšanās izdevumiem. Izdevumi, kas radušies, iesniedzot apsvērumus Tiesai, un kas nav minēto pušu izdevumi, nav atlīdzināmi.

Ar šādu pamatojumu Tiesa (desmitā palāta) nospriež:

Kombinētās nomenklatūras, kas ietverta Padomes Regulas (EEK) Nr. 2658/87 (1987. gada 23. jūlijs) par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu, redakcijā, kurā grozījumi izdarīti ar Komisijas 2014. gada 16. oktobra Īstenošanas regulu (ES) Nr. 1101/2014, I pielikuma pozīcija 9406 00

jāinterpretē tādējādi, ka

tajā ietvertais jēdziens “saliekamā būvkonstrukcija” attiecas uz plastmasas izstrādājumu, ko izmanto dzīvnieku aizsardzībai pret laikapstākļiem, tā saukto “teļu novietni”, kurai ir jumts un sienas, bet kura ne vienmēr veido no visām pusēm noslēgtu telpu un kuras izmēri neļauj vidēja auguma cilvēkam tajā ieiet stāvus un tur veikt darbības stāvot.

[Paraksti]


*      Tiesvedības valoda – vācu.