Language of document :

Prasība, kas celta 2012. gada 11. oktobrī - Anagnostakis/Komisija

(lieta T-450/12)

Tiesvedības valoda - grieķu

Lietas dalībnieki

Prasītājs: Alexios Anagnostakis (Atēnas, Grieķija) (pārstāvis - A. Anagnostakis, advokāts)

Atbildētāja: Eiropas Komisija

Prasītāja prasījumi:

atcelt Eiropas Komisijas 2012. gada 6. septembra lēmumu, ar ko ir noraidīts pilsoņu iniciatīvas ar nosaukumu "Miljons parakstu solidārai Eiropai" reģistrācijas pieteikums;

izdot rīkojumu Komisijai reģistrēt iepriekš minēto iniciatīvu, kā tas ir paredzēts tiesību aktos, un veikt visus citus tiesību aktos paredzētos pasākumus; un

piespriest Eiropas Komisijai atlīdzināt tiesāšanās izdevumus.

Pamati un galvenie argumenti

Prasības pamatošanai prasītājs izvirza četrus pamatus.

Pirmais pamats ir pamatots ar LESD 122. pantu.

Prasītājs norāda, ka Eiropas Komisija nepamatoti apgalvojot, ka tai nav kompetences iesniegt priekšlikumu normatīva akta pieņemšanai attiecībā uz iesniegto iniciatīvu "trūkuma principa" pieņemšanai. Atbilstoši LESD 122. panta 1. punktam (agrāk - EKL 100. pants) Komisija var iesniegt priekšlikumu (un Padome nolemt), dalībvalstīm savstarpēji solidarizējoties, par ekonomikas situācijai piemērotiem pasākumiem. Šāds pasākums ir arī trūkuma principa integrēšana Eiropas Savienības līgumos, tāpat kā pasākumu veikšana un politikas izstrādāšana šajā virzienā.

Otrais pamats ir pamatots ar LESD 136. panta 1. punktu.

Prasītājs norāda, ka Komisija savā lēmumā nevar pamatoti apgalvot, ka LESD 136. panta 1. punkts var būt juridiskais pamats tikai tad, ja pasākumi attiecas tikai un vienīgi uz budžeta disciplīnas pastiprināšanu. Atbilstoši šī panta 1. punkta b) apakšpunktam piedāvātie pasākumi var attiekties arī uz ekonomikas politikas pamatnostādņu izstrādi attiecībā uz konkrētajām dalībvalstīm. Trūkuma princips ir šāda pamatnostādne minētās politikas īstenošanā.

Trešais pamats ir pamatots ar LESD 136. panta 1. punktu.

Prasītājs norāda, ka Komisija savā lēmumā nevarot pamatoti apgalvot, ka LESD 136. panta 1. punkts neļauj Eiropas Savienībai iestāties dalībvalstu vietā attiecībā uz viņu budžeta suverenitātes īstenošanu un pienākumiem saistībā ar valsts ienākumiem un izdevumiem. Atbilstoši LESD 121.-126. pantā paredzētajai procedūrai Padome var pieņemt pasākumus attiecībā uz dalībvalstīm, kuru naudas vienība ir euro, kas skaidri izriet no LESD 136. panta 1. punkta. Šajā pantā nav paredzēts nekādā veidā ierobežot pasākumu piemērošanu, to pamatojot ar dalībvalstu budžeta suverenitāti.

4.    Trešais pamats ir par LESD 222. pantu.

-    Prasītājs norāda, ka Komisijas lēmums ir pilnīgi pretējs solidaritātes klauzulai, kura ir ietverta LESD 222. pantā.

____________