Language of document :

10. oktoobril 2013 esitatud hagi – Verein Natura Havel ja Vierhaus versus komisjon

(kohtuasi T-538/13)

Kohtumenetluse keel: saksa

Pooled

Hagejad: Verein Natura Havel eV (Berliin, Saksamaa) ja H.-P. Vierhaus (Berliin) (esindaja: advokaat O. Austilat)

Kostja: Euroopa Komisjon

Nõuded

Hageja palub Üldkohtul:

tühistada Euroopa Komisjoni ‒ keskkonna peadirektoraadi ‒ 24. juuni 2013. aasta otsus ja Euroopa Komisjoni ‒ peasekretariaadi ‒ 3. septembri 2013. aasta otsus, millega keelati tutvuda komisjoni 30. mai 2013. aasta kirjaga Saksamaa Liitvabariigi vastu lepingu rikkumise menetluse nr 2013/4000 algatamise tähtaja kindlaksmääramise kohta;

jätta kostja kohtukulud tema enda kanda ning mõista temalt välja hagejate kohtukulud.

Väited ja peamised argumendid

Hagi põhjenduseks esitavad hagejad neli väidet.

Esimene väide: rikutud on hagejate õigust teabega tutvuda

Hagejad leiavad esiteks, et vaidlustatud komisjoni otsusega rikutakse nende õigust teabega tutvuda, mis tuleneb ELTL artikli 15 lõikest 3, põhiõiguste harta artiklist 42, Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artikli 10 lõikest 1 ning määruse (EÜ) nr 1049/20011 artikli 2 lõikest 1. Hagejad märgivad, et nimetatud õigusnormide eesmärk on tagada võimalikult suur läbipaistvus, mistõttu tuleb erandeid tõlgendada kitsalt. Lisaks tuleb vastavalt kohtupraktikale seada kõrged nõuded uurimise olulise mõjutamise tõendamisele. Vaidlustatud otsus ei vasta neile nõuetele.

Teine väide: osalise juurdepääsu andmise uurimisel rikuti õigusnormi

Hagejad leiavad peale selle, et komisjon rikkus õigusnormi, kui ta keeldus uurimise tulemusena võimaldamast ka üksnes osalist teabega tutvumist. Selle kohta otsuses esitatud kaalutlused on ebaõiged ja rikuvad proportsionaalsuse nõuet.

Kolmas väide: põhjendamiskohustuse rikkumine

Lisaks ei vasta vaidlustatud otsus põhjendamiskohustusele seatud nõuetele.

Neljas väide: Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artikli 10 lõike 1 teise lause rikkumine

Hagejad leiavad ka, et rikutud on nende õigust saada teavet avaliku võimu sekkumiseta, mis tuleneb Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artikli 10 lõike 1 teisest lausest.

____________

1 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, lk 43; ELT eriväljaanne 01/03, lk 331).