Language of document :

Predlog za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo Landgericht Berlin (Nemčija) 14. novembra 2023 – Statsanwaltschaft Berlin/M.R.

(Zadeva C-675/23, Staatsanwaltschaft Berlin II)

Jezik postopka: nemščina

Predložitveno sodišče

Landgericht Berlin

Stranki v postopku v glavni stvari

Organ, ki je vložil obtožni akt: Statsanwaltschaft Berlin

Obtoženec: M.R.

Vprašanja za predhodno odločanje

1. Člen 6(1)(b) Direktive 2014/41/EU1 (v nadaljevanju: Direktiva 2014/41)

Ali člen 6(1)(b) Direktive 2014/41 nasprotuje evropskemu preiskovalnemu nalogu (v nadaljevanju: EPN) za posredovanje podatkov, povezanih s telekomunikacijami, ki so v državi izvršiteljici (Francija) že na voljo, če v skladu s pravom države izdajateljice (Nemčija) podoben notranji ukrep prestrezanja ne bi bil dopusten in se podatki, pridobljeni na podlagi tega ukrepa, zaradi tega tudi ne bi smeli uporabiti za kazenski pregon v drugem postopku?

2. Člen 6(1)(a) Direktive 2014/41

(a) Ali člen 6(1)(a) Direktive 2014/41 nasprotuje EPN za posredovanje podatkov, pridobljenih s prestrezanjem telekomunikacij – zlasti podatkov o prometu in lokaciji ter zapisov vsebin komunikacije – ki so v državi izvršiteljici (Francija) že na voljo, če:

•     je prestrezanje, ki ga je izvedla država izvršiteljica, zajelo vse uporabnike priključka komunikacijske storitve;

•    se z EPN zahteva posredovanje podatkov z vseh priključkov, ki se uporabljajo na ozemlju države izdajateljice;

•    niti ob odreditvi in izvedbi ukrepa prestrezanja niti ob izdaji EPN ni bilo konkretnih indicev, da so ti posamezni uporabniki storili huda kazniva dejanja, katerih narava je določljiva, in

•    zato v okviru tehtanja ni okoliščin, ki se nanašajo na posamezni primer in ki bi jih moral presoditi le nacionalni odreditveni organ oziroma pristojno nacionalno sodišče?

(b) Ali člen 6(1)(a) Direktive 2014/41 nasprotuje takšnemu EPN, če celovitosti podatkov, pridobljenih z ukrepom prestrezanja, ni mogoče preveriti zaradi obsežnih zahtev glede tajnosti, ki veljajo za organe v državi izvršiteljici?

3. Pravne posledice pridobivanja dokazov v nasprotju s pravom Unije

Ali iz prava Unije, zlasti iz načela učinkovitosti, izhaja, da kršitve prava Unije pri pridobivanju dokazov v nacionalnem kazenskem postopku ne morejo ostati povsem brez posledic, tudi v primeru hudih kaznivih dejanj, in jih je zato treba upoštevati v korist obdolženca kot oviro za uporabo dokazov ali pri ocenjevanju dokazov ali določitvi kazni?

____________

1 Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2014/41/EU z dne 3. aprila 2014 o evropskem preiskovalnem nalogu v kazenskih zadevah (UL 2014, L 130, str. 1).