Language of document :

2024 m. vasario 2 d. Administratīvā apgabaltiesa (Latvija) pateiktas prašymas priimti prejudicinį sprendimą byloje AS „Gaso“ un AS „Conexus Baltic Grid“ / Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

(Byla C-87/24, Gaso un Conexus Baltic Grid)

Proceso kalba: latvių

Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas

Administratīvā apgabaltiesa

Šalys pagrindinėje byloje

Pareiškėjos: AS „Gaso“, AS „Conexus Baltic Grid“

Atsakovė: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija („Regulators“)

Prejudiciniai klausimai

1.    Ar pagal Direktyvos 2009/73/EB1 41 straipsnio 8 dalį draudžiamos taikytinos nacionalinės teisės nuostatos, pagal kurias nereikalaujama, kad apskaičiuodama tarifus ar metodikas reguliavimo institucija paaiškintų, kaip užtikrinama, kad perdavimo ir skirstymo sistemos operatoriams būtų suteiktos tinkamos paskatos trumpalaikiu ir ilgalaikiu laikotarpiu didinti energijos vartojimo efektyvumą, skatinti rinkos integraciją ir tiekimo saugumą bei remti susijusius mokslinius tyrimus?

2.    Ar Direktyvos 2009/73/EB 41 straipsnio 8 dalį atitinka taikytinos nacionalinės teisės aiškinimas, pagal kurį tinkamos paskatos trumpalaikiu ir ilgalaikiu laikotarpiu didinti energijos vartojimo efektyvumą, skatinti rinkos integraciją ir tiekimo saugumą bei remti susijusius mokslinius tyrimus turi būti užtikrintos taip, kad naudotojų tarifų mokėjimai padengtų tik ekonomiškai pagrįstas viešųjų paslaugų išlaidas ir užtikrintų bent minimalų pelningumo lygį?

3.    Ar Direktyvos 2009/73/EB 41 straipsnio 8 dalyje apibrėžtus tikslus atitinka taikytinos nacionalinės teisės nuostatos, pagal kurias nustatant „tinkamas paskatas trumpalaikiu ir ilgalaikiu laikotarpiu“ ir paskatas „skatinti rinkos integraciją ir tiekimo saugumą bei remti <...> mokslinius tyrimus“ neatsižvelgiama į finansų sektoriuje priimtus principus, taikomus kapitalo grąžos normos svertinio vidurkio apskaičiavimui, remiantis palyginamomis laisvojoje rinkoje veikiančiomis įmonėmis?

4.    Ar aiškindama Reglamento [(EB) Nr. 715/2009]1 13 straipsnyje įtvirtintą sąvoką „atitinkama investicijų grąža“ ir Direktyvos 2009/73 41 straipsnyje įtvirtintą sąvoką „investavimo paskata“ reguliavimo institucija turi vadovautis finansų sektoriuje priimta vidutinės svertinės kapitalo kainos (WACC) sąvoka ir jos nustatymo metodika?

5.    Jei atsakymas į ankstesnį klausimą teigiamas, ar reguliavimo institucija turi teisę nukrypti nuo finansų sektoriuje priimtos vidutinės kapitalo grąžos normos nustatymo metodikos ir ją koreguoti savo nuožiūra?

6.     Jei atsakymas į ankstesnį klausimą neigiamas, ar reguliavimo institucija turi teisę pakoreguoti vidutinę kapitalo grąžos normą atsižvelgdama į dydžio premiją, pagrįstą skolinimosi sąnaudomis kitose valstybės narės ūkio įmonėse?

7.    Jei atsakymas į 4 klausimą teigiamas, ar reguliavimo institucija turi teisę pakoreguoti vidutinę kapitalo grąžos normą taip, kad nereikėtų gamtinių dujų perdavimo ar laikymo operatoriui kompensuoti per ankstesnį tarifų laikotarpį padidėjusios infliacijos?

8.     Jei atsakymas į 5 klausimą teigiamas ir jei sistemos operatorius nesutinka su reguliavimo institucijos pasiūlyta vidutine kapitalo grąžos norma arba ją pagrindžiančiais elementais, ar turi būti numatyta reguliavimo institucijos pareiga nustatant vidutinę kapitalo grąžos normą pagal WACC pasitelkti nepriklausomą trečiąją šalį, kad ši įvertintų tinkamą normos dydį?

9.     Ar tarifų nustatymo procedūra, pagal kurią vidutinę kapitalo grąžos normą nustato reguliavimo institucija ir pagal kurią gamtinių dujų perdavimo ar laikymo operatorius neturi teisės koreguoti šio apskaičiavimo pagal individualius sistemos operatoriaus įmonės veiklos rezultatus, prieštarauja Direktyvos 2009/73/EB 41 straipsnio 8 dalyje apibrėžtiems tikslams?

10.    Ar Reglamento [(EB) Nr. 715/2009] 1 straipsnio [pirmos pastraipos] b punktą, siejamą su šio straipsnio antra pastraipa, reikia aiškinti taip: Reglamento 7 ir 8 konstatuojamosios dalys ir 13 straipsnio 1 dalis taikytinos gamtinių dujų saugykloms ir tarifams, kuriuos nustato reguliavimo institucija, kai reguliuojama galimybė naudotis suskystintų gamtinių dujų saugyklomis?

____________

1     2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/73/EB dėl gamtinių dujų vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, panaikinanti Direktyvą 2003/55/EB (OL L 211, 2009, p. 94).

1     2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 715/2009 dėl teisės naudotis gamtinių dujų perdavimo tinklais sąlygų, panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 1775/2005 (OL L 211, 2009, p. 36).