Language of document :

Žaloba podaná dne 5. prosince 2008 - Norilsk Nickel Harjavalta Oy a Umicore NV v. Komise Evropských společenství

(Věc T-532/08)

Jednací jazyk: angličtina

Účastníci řízení

Žalobkyně: Norilsk Nickel Harjavalta Oy (Harjavalta, Finsko) a Umicore SA/NV (Brusel, Belgie) (zástupce: K. Nordlander, advokát)

Žalovaná: Komise Evropských společenství

Návrhová žádání žalobkyň

prohlásit tuto žalobu za přípustnou;

zrušit napadené akty;

uložit Komisi náhradu nákladů tohoto řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Svou žalobou se žalobkyně domáhají zrušení specifické položky pro skupinu čtyř sloučenin příbuzných uhličitanu nikelnatému - hydrátu uhličitanu niklu, čistého uhličitanu nikelnatého a dvou dalších sloučenin (dále jen "uhličitany nikelnaté") - ve směrnici Komise 2008/58/ES1 (dále jen "směrnice - 30. přizpůsobení technickému pokroku"), která je přizpůsobením směrnice 67/548/EHS2 (dále jen "směrnice o nebezpečných látkách") technickému pokroku.

Žalobkyně především uplatňují, že upravená klasifikace uhličitanů nikelnatých nebyla založena na použitelných právních kritériích. Podle žalobkyň je upravená klasifikace uhličitanů nikelnatých v rozporu s požadavky směrnice o nebezpečných látkách, protože nebyla podložena údaji a nepředstavovala přizpůsobení se technickému pokroku. Namísto toho žalobkyně tvrdí, že Komise upravila klasifikaci uhličitanů nikelnatých na základě hodnocení rizika uhličitanů nikelnatých provedeného za jiným účelem podle nařízení (ES) č. 793/933 (dále jen "nařízení o hodnocení rizika"). Žalobkyně dále tvrdí, že se Komise zejména opřela o na návrh na výjimku, v němž čtyři různé společnosti, včetně žalobkyň, žádaly o povolení k neprovedení určitých zkoušek vyžadovaných nařízením o hodnocení rizika. Tento návrh neposkytoval podle žalobkyň žádné údaje na podporu jakýchkoli změn v klasifikaci uhličitanů nikelnatých, zahrnutých ve směrnici - 30. přizpůsobení technickému pokroku.

Žalobkyně se tedy domáhají zrušení dvou samostatných aktů Evropské komise:

-    upravené klasifikace uhličitanů nikelnatých v položce 028-010-00-0 v příloze 1 F směrnice - 30. přizpůsobení technickému pokroku;

-    rozhodnutí Komise použít návrh na výjimku podaný žalobkyněmi podle nařízení o hodnocení rizika jako základu pro spornou položku.

Na podporu svých návrhových žádání uplatňují žalobkyně, že napadené akty nejsou v souladu s požadavky směrnice o nebezpečných látkách z následujících důvodů:

a) napadené akty nejsou v souladu s podrobnými kritérii a požadavky vědeckých údajů pro zařazení do každé nebezpečné třídy v příloze VI směrnice o nebezpečných látkách;

b) při přijetí napadených aktů nepřihlédla Komise k podstatným vlastnostem uhličitanů nikelnatých v souvislosti s běžným zacházením a používáním požadovaným směrnicí o nebezpečných látkách;

c) napadené akty nepředstavují přizpůsobením směrnice o nebezpečných látkách technickému pokroku, a jako takové nemají v rámci práva ES žádný právní základ;

d) přijetím napadeného rozhodnutí a založením sporné položky na hodnocení rizika uhličitanů nikelnatých podle nařízení o hodnocení rizika, namísto použití článku 4 a přílohy VI kritérií pro klasifikaci, překročila Komise své pravomoci podle směrnice o nebezpečných látkách.

Kromě toho žalobkyně uplatňují, že upravená klasifikace uhličitanů nikelnatých ve směrnici - 30. přizpůsobení technickému pokroku musí být zrušena, protože Komise nesplnila povinnost uvést důvody, na nichž je založena, jak vyžaduje článek 253 ES.

____________

1 - Směrnice Komise 2008/58/ES ze dne 21. srpna 2008, kterou se po třicáté přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 67/548/EHS o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek (Úř. věst. L 246, s. 1).

2 - Směrnice Rady ze dne 27. června 1967 o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek (Úř. věst. 196, s. 1; Zvl. vyd. 13/1, s. 27).

3 - Nařízení Rady (EHS) č. 793/93 ze dne 23. března 1993 o hodnocení a kontrole rizik existujících látek (Úř. věst. L 84, s. 1; Zvl. vyd. 15/02, s. 212 ).