Language of document : ECLI:EU:C:2018:609

РЕШЕНИЕ НА СЪДА (десети състав)

25 юли 2018 година(*)

„Преюдициално запитване — Обща митническа тарифа — Комбинирана номенклатура — Тарифно класиране — Позиции 8703, 8704 и 8705 — Погребални автомобили“

По дело C‑445/17

с предмет преюдициално запитване, отправено на основание член 267 ДФЕС от Commissione tributaria regionale del Lazio (Областна данъчна комисия, Лацио, Италия) с акт от 13 юли 2017 г., постъпил в Съда на 24 юли 2017 г., в рамките на производство по дело

Agenzia delle Dogane e dei Monopoli

срещу

Pilato SpA,

СЪДЪТ (десети състав),

състоящ се от: E. Levits, председател на състава, A. Borg Barthet (докладчик) и F. Biltgen, съдии,

генерален адвокат: M. Wathelet,

секретар: A. Calot Escobar,

предвид изложеното в писмената фаза на производството,

като има предвид становищата, представени:

–        за Pilato SpA, от G. Tardella, avvocato, и от R. Baggio,

–        за италианското правителство, от G. Palmieri, в качеството на представител, подпомагана от A. Collabolletta, avvocato dellо Stato,

–        за Европейската комисия, от A. Caeiros и F. Tomat, в качеството на представители,

предвид решението, взето след изслушване на генералния адвокат, делото да бъде разгледано без представяне на заключение,

постанови настоящото

Решение

1        Преюдициалното запитване се отнася до тълкуването на тарифни позиции 8703, 8704 и 8705 от Комбинираната номенклатура (наричана по-нататък „КН“), съдържаща се в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 година относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа (ОВ L 256, 1987 г., стр. 1; Специално издание на български език, 2007 г., глава 2, том 4, стр. 3), изменена с Регламент за изпълнение (ЕС) № 927/2012 на Комисията от 9 октомври 2012 г. (ОВ L 304, 2012 г., стр. 1).

2        Запитването е отправено в рамките на спор между Pilato SpA и Agenzia delle Dogane e dei Monopoli (Агенция „Митници и монополи“, Италия) (наричана по-нататък „Агенцията“) по повод на тарифното класиране на погребален автомобил.

 Правна уредба

 ХС

3        Съветът за митническо сътрудничество, понастоящем Световната митническа организация (СМО), е учреден с Конвенцията за създаване на посочения съвет, сключена на 15 декември 1950 г. в Брюксел. Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките (наричана по-нататък „ХС“) е изработена от СМО и е въведена с Международната конвенция по Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките, сключена на 14 юни 1983 г. в Брюксел и одобрена заедно с протокола за изменението ѝ от 24 юни 1986 г. от името на Европейската икономическа общност с Решение 87/369/ЕИО на Съвета от 7 април 1987 г. (ОВ L 198, 1987 г., стр. 1; Специално издание на български език, 2007 г., глава 2, том 3, стр. 199).

4        Съгласно член 3, параграф 1 от посочената конвенция всяка договаряща страна се задължава да приведе своите тарифна и статистически номенклатури в съответствие с ХС, да използва всички позиции и подпозиции на последната без допълнения или изменения, заедно със съответните им цифрови кодове, и да следва последователността на номериране в тази система. Всяка договаряща страна се задължава също да прилага общите правила за тълкуване на ХС, както и всички забележки към разделите, главите и подпозициите на ХС, и да не изменя обхвата им.

 Обяснителните бележки към ХС

5        Обяснителната бележка към ХС относно позиция 8703 гласи следното:

„С изключение на автомобилните превозни средства за транспорт на хора, упоменати в позиция № 87.02, настоящата позиция включва автомобилни превозни средства от всички видове, включително автомобилите амфибии за транспорт на хора, независимо от вида на задвижващия ги мотор (бутален двигател с искрово запалване или чрез компресия, електродвигател, газова турбина и др.).

Тя включва също и леките превозни средства на три колела като например:

–        такива с двигател и колела на мотоциклет и др. подобни, които поради механичната си структура имат характеристики на автомобилни превозни средства: кормилно управление от типа на автомобилното и едновременно с това задна скорост и диференциал,

–        такива с Т-образно шаси, чиито две задни колела се задвижват от отделни електромотори, захранвани от акумулаторни батерии. Тези превозни средства обикновено се командват чрез един централен лост, който от една страна осигурява стартирането, ускорението или забавянето, спирането и задния ход, а от друга — завиването надясно или наляво чрез предаване на въртящия момент на двигателните колела или чрез команда към предното колело.

Триколесни превозни средства с описаните по-горе характеристики, но предназначени за превоз на стоки, спадат към позиция № 87.04.

Включените тук превозни средства могат да бъдат или на колела, или на гъсенични вериги (автомобили с гъсенични вериги).

Към настоящата позиция се отнасят по-специално:

1)      Пътническите автомобили (например лимузини, таксита, спортни и състезателни.

2)      Специализираните превозни средства като линейки, затворнически и погребални коли.

[…]

4)      Превозните средства, специално предназначени за придвижване върху сняг (гъсенични автомобили за сняг, моторни шейни).

5)      Специални превозни средства за транспорт на хора върху игрищата за голф и подобни превозни средства.

6)      Превозни средства с четири колела, с тръбно шаси, снабдени с автомобилна система за управление, например основаваща се на принципа Акерман.

По смисъла на настоящата позиция, под наименованието товаропътнически превозни средства се разбират автомобили с максимум девет седящи места (включително шофьора), чийто интериор може да бъде използван без промяна в конструкцията за транспорт и на пътници, и на стоки.

Класирането на някои автомобилни превозни средства в настоящата позиция се определя от някои характеристики, които показват, че те са главно предназначени за транспорт на хора, а не на стоки (№ 87.04). Тези характеристики са изключително полезни при класирането на автомобилните превозни средства, чието общо тегло обикновено не превишава 5 тона, които имат само едно затворено помещение, на което едната част е предназначена за водача и за пътниците, а другата може да се използва за транспорт на хора и стоки. В тази група превозни средства се включват тези, които обикновено се наричат „поливалентни“ (например от вида камионетка, превозни средства за забавления и някои автомобили от вида „pick-up“). Превозните средства от видовете, включени в настоящата позиция обикновено се отличават със следните конструктивни характеристики:

а)      наличие на постоянно монтирани седалки, снабдени със защитно приспособление (предпазни колани и аксесоари, предназначени за тяхното монтиране) за всеки човек или на специално обособени места и приспособления, предназначени за монтирането на седалките и защитните приспособления в задната част, разположена зад водача и пътниците. Тези седалки могат да бъдат неподвижни или подвижни,

б)      наличие на прозорци върху двете странични стени в задната част;

в)      наличие на една или няколко врати с прозорци, отварящи се стандартно или чрез: плъзгане, въртене или повдигане, разположени на страничните стени или в задната част;

г)      липса на капак или постоянна преграда между кабината и задната част, която може да се използва за транспорт на хора или на стоки;

д)      наличие в цялата вътрешна част на превозното средство на елементи на комфорт, на елементи, показващи завършеност на интериора и аналогични на присъстващите в кабините на пътническите автомобили аксесоари (например, мокет, вентилация, вътрешно осветление, пепелници).

Специално предназначените за панаирни увеселения превозни средства, а именно авто-скутерите, се отнасят към № 95.08“.

6        Обяснителната бележка към ХС относно позиция 8704 гласи следното:

„Настоящата позиция включва по-специално:

Обикновените камиони и камионетки (открити, с брезент, покрити и др.); всички видове превозни средства за доставка на стоки; камионите за пренасяне на покъщнина; камионите с автоматично разтоварване (самосвали и др.); камионите-цистерни дори и оборудвани с помпи; хладилните и изотермичните камиони; камионите на няколко нива за превоз на бутилки за киселини (турили), бутилки с газ бутан и др.; камионите със снижена платформа и подходна рампа за транспорт на тежки машини (танкове, повдигащи и земнонасипни машини, електрически трансформатори и др.); камионите, специално предназначени за превоз на бетонов разтвор, с изключение на камионите-бетонобъркачки от № 87.05 и др.; камионите за събиране на смет дори и оборудвани със съоръжения за товарене, слягане, овлажняване и др.

Тя включва също и леките превозни средства на три колела като например:

–        такива с двигател и колела на мотоциклет и др. подобни, които поради механичната си структура имат характеристики на автомобилни превозни средства: кормилно управление от типа на автомобилната и едновременно с това задна скорост и диференциал;

–        такива с Т-образно шаси, чиито две задни колела се задвижват от отделни електромотори, захранвани от акумулаторни батерии. Тези превозни средства обикновено се командват чрез един централен лост, който от една страна осигурява стартирането, ускорението или забавянето, спирането и задния ход, а от друга — завиването надясно или наляво чрез предаване на въртящия момент на двигателните колела или чрез команда към предното колело.

Превозните средства на три колела с описаните по-горе характеристики, но главно предназначени за транспорт на хора, спадат към № 87.03.[неофициален превод]

Класирането на някои автомобилни превозни средства в настоящата позиция се определя от някои характеристики, които показват, че те са главно предназначени за транспорт на стоки, а не на хора (№ 87.03). Тези характеристики са изключително полезни при класирането на автомобилните превозни средства, чието общо тегло обикновено не превишава 5 тона, които имат или отделена и затворена предна част или задна част, представляваща открита платформа, която се използва главно за транспорт на стоки; тези превозни средства могат да бъдат снабдени в задната част със седалки, тип пейки, без предпазни колани за пътниците, монтирани странично, така че да може да се използва оптимално платформата за транспорт на стоки. В тази група автомобилни превозни средства се включват тези, които обикновено наричат „поливалентни“ (например от вида камионетка, превозни средства за забавления и някои автомобили от вида „pick-up“). Превозните средства от видовете, включени в настоящата позиция обикновено се отличават със следните конструктивни характеристики:

а)      наличие в задната част, която е разположена зад частта от превозното средство, предназначена за водача и за пътниците, на седалки тип пейки без защитни приспособления (например предпазни колани) и без аксесоари, предназначени за тяхното монтиране. Тези седалки обикновено могат да бъдат демонтирани, което позволява оптималното използване на задната част (превозни средства тип камионетка) или на отделената платформа (превозни средства от вида „pick-up“) за транспорт на стоки;

б)      наличие на отделна кабина за водача и пътниците, както и на отделна отворена платформа, снабдена със странични капаци и спускащ се борд на каросерията (превозни средства от вида „pick-up“);

в)      липса на прозорци върху двете странични стени в задната част. Наличие на една или няколко врати без прозорци, отварящи се стандартно или чрез: плъзгане или повдигане, разположени на страничните стени или в задната част, така че да позволяват оптималното товарене и разтоварване на стоките.

г)      наличие на капак или постоянна преграда между кабината и задната част;

д)      липса на елементи на комфорт, на елементи, показващи завършеност на интериора и на аналогични на присъстващите в кабините на пътническите автомобили аксесоари (например, мокет, вентилация, вътрешно осветление, пепелници) […]“. [неофициален превод]“.

7        Обяснителната бележка към ХС относно позиция 8705 гласи следното:

„Настоящата позиция включва всички моторни превозни средства, специално конструирани или трансформирани, съоръжени с различни механизми или апаратури, които им позволяват да извършват някои функции, отличаващи се от обикновения транспорт. Става дума за превозни средства, които не са специално предназначени за транспорт на хора или стоки.

Като спадащи към настоящата позиция може да се посочат:

1)      Аварийните коли за пътна помощ, състоящи се от шаси на камион или камионетка, с или без платформа, която е съоръжена с повдигащи механизми като стационарни кранове, подемници, телфери, лебедки, които са създадени да повдигат и теглят повредени автомобили.

2)      Колите-помпи, при които помпата обикновено се задвижва от двигателя, например пожарните коли.

3)      Колите-стълби и колите с повдигаща платформа за поддържането на електрическата мрежа и уличното осветление и др., както и колите с платформа и шарнирни стойки за снимане на филми или телевизионни предавания.

4)      Колите, използвани за почистване на улици, обществени места, канавки, летищни писти и др. като метли, разпръсквачки, метли-разпръсквачки и коли за изсмукване на калта.

5)      Снегорините с постоянно монтирани съоръжения. Става дума за моторни превозни средства, предназначени изключително за тази цел, съоръжени с турбини, механични лопати и др., задвижвани от двигателя на самото превозно средство или от друг двигател. Всички видове сменяеми снегоринни съоръжения се класират винаги в позиция № 84.30, дори и когато са монтирани върху моторно превозно средство.

6)      Колите разпръсквачки, със или без загряване, от всички видове и за всякакви употреби (дори и селскостопански), съоръжени с приспособления за разпръскване на катран, чакъл (машина за разстилане на чакъл) и др.

7)      Камионите-кранове, които не са предназначени за транспорт на стоки, състоящи се от автомобилно шаси с кабина, на което е постоянно монтиран ротационен кран. Оттук се изключват обаче моторните превозни средства от позиция № 87.04, които са самотоварещи се.

8)      Автомобилните дериккранове, състоящи се от камион, на който е монтирано метално вертикално скеле, съоръжено с лебедки и други механизми, необходими за сондиране или пробиване. […]“.

 КН

8        Комбинираната номенклатура, въведена с Регламент № 2658/87, се основава на ХС, чиито шестцифрени позиции и подпозиции тя възприема, като само седмата и осмата цифра представляват подразделения, характерни за нея.

9        Съгласно член 12, параграф 1 от Регламент № 2658/87, изменен с Регламент (ЕО) № 254/2000 на Съвета от 31 януари 2000 г. (ОВ L 28, 2000 г., стр. 16; Специално издание на български език, 2007 г., глава 2, том 12, стр. 33), Европейската комисия приема ежегодно регламент, възпроизвеждащ цялостната версия на Комбинираната номенклатура, заедно с митническите ставки, така както се получават вследствие мерките, приети от Съвета на Европейския съюз или Комисията. Този регламент се прилага от 1 януари следващата година.

10      КН, приложима към фактите, предмет на делото в главното производство, настъпили през 2013 г.,. е определена с Регламент за изпълнение № 927/2012.

11      В общите правила за тълкуване на КН, съдържащи се в част първа, раздел I, A от нея, е предвидено следното:

„Класирането на стоките в [КН] се подчинява на следните принципи:

1.      Текстът на заглавията на разделите, на главите или на подглавите има само индикативна стойност, като класирането се определя законно съгласно термините на позициите и на забележките към разделите или към главите и съгласно следващите правила, когато те не противоречат на посочените по-горе термини на позициите и на забележките към разделите или към главите.

[…]

6.      Класирането на стоките в подпозициите на една и съща позиция е нормативно определено съгласно термините на тези подпозиции и забележките към подпозициите, както и, mutatis mutandis, съгласно горните правила при условие че могат да се сравняват само подпозиции на еднакво ниво. Освен при разпоредби, предвиждащи обратното, за прилагането на това правило, се вземат предвид и забележките към разделите и главите“.

12      Част втора на КН, озаглавена „Таблица със ставките на митата“, включва по-специално раздел XVII, озаглавен „Транспортни съоръжения“. В този раздел е глава 87, озаглавена „Автомобилни превозни средства, трактори, мотоциклети и велосипеди и други сухопътни превозни средства, техните части и принадлежности“, в която са позиции 8703, 8704 и 8705 от КН. Те са формулирани както следва:

„8703      Пътнически автомобили и други автомобилни превозни средства, предназначени за транспорт на хора (различни от тези от № 8702), включително товаропътническите и състезателните автомобили:

[…]

8704      Автомобилни превозни средства за транспорт на стоки:

[…]

8705      Автомобилни превозни средства за специални цели, различни от тези, които са предназначени главно за транспорт на хора или стоки (например коли за пътна помощ, камиони-кранове, пожарни коли, камиони-бетонобъркачки, коли за почистване на улиците, коли-разпръсквачки, коли-ателиета, коли-флуорографи)

[…]“.

 Спорът в главното производство и преюдициалният въпрос

13      На 20 август 2013 г. Pilato подава до Агенцията искане за обвързваща тарифна информация, за да бъде класиран погребален автомобил на дизелово гориво в подпозиция 8704 90 00 от КН, тоест сред „[а]втомобилни превозни средства за транспорт на стоки“.

14      В споменатото искане превозното средство е описано, както следва:

„Погребален автомобил на дизелово гориво. Автомобилното превозно средство се характеризира с:

1)      отделена кабина за водача;

2)      преграда, разделяща кабината от задната част на автомобила;

3)      повдигаща се врата в задната част, за да може да се качва и сваля ковчегът;

4)      специални съоръжения, даващи възможност за осъществяване на операциите по товаренето и закрепването на ковчега и други контейнери;

5)      обем на двигателя 2143 куб. см;

6)      превозното средство има следните размери: дължина 5,990 м, ширина 1.870 м“.

15      С решение от 2 декември 2013 г. Агенцията предава исканата обвързваща тарифна информация, като класира погребалния автомобил в подпозиция 8703 32 90 от КН, или наред с „[п]ътнически автомобили и други автомобилни превозни средства, предназначени за транспорт на хора (различни от тези от № 8702), включително товаропътническите и състезателните автомобили“.

16      На 26 февруари 2014 г. Pilato подава жалба срещу това решение до Commissione tributaria provinciale di Roma (Провинциална данъчна комисия, Рим, Италия), която уважава жалбата му с решение от 19 май 2016 г. По-конкретно тази комисия приема, че въпросният погребален автомобил не притежава конструктивните характеристики, които според обяснителните бележки към ХС имат превозните средства, предназначени главно за транспорт на хора, а напротив се отличава с конструктивни характеристики каквито имат превозните средства за транспорт на стоки.

17      На 13 януари 2017 г. Агенцията подава въззивна жалба срещу това решение до Commissione tributaria regionale del Lazio (Областна данъчна комисия, Лацио, Италия). Тя поддържа по-конкретно, че обяснителната бележка към ХС относно позиция 8703 от КН включва също „специализираните превозни средства като линейки, затворнически и погребални коли“.

18      Тази юрисдикция подчертава, от една страна, че обяснителната бележка към ХС относно позиция 8703 от КН включва по-конкретно специализираните превозни средства, като линейки, затворнически и погребални коли, както и „автомобилни превозни средства, микробуси“, които „имат само едно затворено вътрешно пространство с част, запазена за водача и за пътниците, и друга част, която може да се използва за транспорт на хора и на стоки“. Във връзка с това тя отбелязва, че независимо от изричното посочване на погребалните коли сред автомобилните превозни средства от позиция 8703 от КН, конструктивните и обективните характеристики на тези превозни средства не отговарят на посочените в обяснителната бележка към ХС. Така в погребалната кола няма само едно затворено вътрешно пространство с част, запазена за водача и за пътниците, и друга част, която може да се използва за транспорт на хора или на стоки, тъй като, напротив, има инсталирана трайно прикрепена и херметическа преграда, необходима по хигиенни и санитарни съображения, отделяща шофьорската кабина от задното пространство.

19      От друга страна, посочената юрисдикция отбелязва, че обяснителната бележка към ХС относно позиция 8704 от КН указва по-конкретно, като характерни конструктивни особености, притежавани поначало от автомобилите спадащи към тази позиция, наличието на преграда или решетка, трайно разделяща кабината от задната част, както и липсата на стъкла на страничните прегради в задната част. Тези характерни особености изглеждали напълно съвместими с тези на погребалните коли.

20      Поради това запитващата юрисдикция смята, че изричното посочване на погребалните коли в обяснителната бележка към ХС в позиция 8703 от КН противоречи на обективните условия, на които трябва да отговарят автомобилните превозни средства, за да спадат към тази категория. Като се има предвид, че обяснителните бележки към ХС нямат задължителна сила, класирането на погребалните коли в позиция 8704 от КН не е изключено.

21      При тези обстоятелства Commissione tributaria regionale del Lazio (Областна данъчна комисия, Лацио) решава да спре производството по делото и да постави на Съда следния преюдициален въпрос:

„Трябва ли позиция [8704 от КН] да се тълкува в смисъл, че в нея трябва да се включват погребалните автомобилни превозни средства. Ако отговорът на този въпрос е отрицателен, в позиция [8705 от КН] или в позиция [8703 от КН] трябва да се класират погребалните автомобилни превозни средства?“.

 По преюдициалния въпрос

22      По същество запитващата юрисдикция иска да установи дали погребалните коли като разглежданата в главното производство трябва да бъдат класирани като превозни средства за транспорт на хора в позиция 8703 от КН, като превозни средства за транспорт на стоки в позиция 8704 от нея или като специализирани превозни средства, различни от тези, предназначени главно за транспорт на хора или стоки, в позиция 8705 от КН.

23      За да се даде полезен отговор на запитващата юрисдикция, е важно още в началото да се подчертае, от една страна, че както следва от точка 11 от настоящото решение, общите правила за тълкуване на КН предвиждат, че класирането на стоките се определя съгласно формулировката на позициите и на забележките към разделите или към главите, докато текстът на заглавията на разделите, на главите или на подглавите има само индикативна стойност.

24      От друга страна, съгласно постоянната практика на Съда в интерес на правната сигурност и улесняването на проверките решаващият критерий за тарифното класиране на стоките по правило трябва да се търси в техните обективни характеристики и свойства, определени в текста на позицията в КН и забележките към раздела или главата (решение от 12 юни 2014 г., Лукойл Нефтохим Бургас, C‑330/13, EU:C:2014:1757, т. 34 и цитираната съдебна практика).

25      Освен това предназначението на продукта може да представлява обективен критерий за класиране, доколкото то е неразривно свързано с него, като тази връзка трябва да може да се прецени в зависимост от обективните характеристики и свойства на продукта (вж. решение от 6 декември 2007 г., Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, т. 24 и цитираната съдебна практика).

26      Следва да се припомни накрая, че съгласно практиката на Съда обяснителните бележки, изработени за КН от Комисията, а за ХС — от СМО, допринасят значително за тълкуването на обхвата на различните позиции, без същевременно да имат правнозадължителна сила. Освен това, независимо че становищата на СМО за класиране на стока в ХС нямат правнозадължителна сила, при класирането на съответния продукт в КН, те са указания, които имат важен принос за тълкуването на обхвата на различните позиции от КН (решение от 6 декември 2007 г., Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, т. 25 и цитираната съдебна практика).

27      Pilato поддържа, че погребалните коли трябва да се класират в позиция 8704 от КН, тъй като характеристиките им са подобни на описаните в обяснителната бележка към ХС за превозните средства за транспорт на стоки, докато италианското правителство и Комисията смятат, че те трябва да бъдат класирани в позиция 8703 от КН.

28      От самото заглавие на позиции 8703, 8704 и 8705 от КН се установява, че първата обхваща поначало превозните средства за транспорт на хора, втората се отнася до превозните средства за транспорт на стоки и третата е относно специализираните превозните средства, които по принцип не са предназначени за транспорт на хора или на стоки.

29      Освен това според текста на позиция 8703, а именно „Автомобилни превозни средства, предназначени главно за транспорт на хора“, основното предназначение на посочените превозни средства е решаващо за тяхното класиране. От употребата на понятието „предназначен“ следва това, което се потвърждава от припомнената в точка 25 от настоящото решение постоянна съдебна практика, че основното предназначение на превозното средство е решаващо и трябва да бъде неразривно свързано с него. Това предназначение се определя от общия външен вид на разглежданите в главното производство превозни средства и от съвкупността от характеристиките им, които придават на посочените превозни средства техния съществен характер (решение от 6 декември 2007 г., Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, т. 27 и цитираната съдебна практика).

30      В случая с оглед на описанието на разглежданото в главното производство превозно средство в точка 14 от настоящото решение, погребалният автомобил е предназначен и оборудван специално за транспорт на ковчези, в които има трупове. В това отношение, както отбелязват италианското правителство и Комисията, човешко тяло, дори и безжизнено, не може да се приравни на стока, която като такава може да бъде предмет на търговски сделки. При това положение главното предназначение на погребалните автомобили е транспортът на хора.

31      Такова тълкуване съответства на цялостния прочит на обяснителната бележка към ХС относно позиция 8703 от КН.

32      Наистина в пета алинея от тази бележка изрично се посочва, че „към [тази] позиция се отнасят [п]о-специално специализираните автомобилни превозни средства като линейки, затворнически и погребални коли“. Едва в седма алинея от тази бележка се посочва, че „[к]ласирането на някои автомобилни превозни средства в настоящата позиция се определя от някои характеристики, които показват, че те са главно предназначени за транспорт на хора, а не на стоки“ и че в „тази група превозни средства се включват тези, които обикновено се наричат „поливалентни“. След това в тази алинея се изброяват поредица конструктивни характеристики, притежавани главно от превозните средства от този вид, попадащи в тази позиция.

33      От това следва, че в посочената обяснителна бележка първоначално се посочват изрично превозните средства, спадащи към позиция 8703 от КН без други уточнения. След това в нея са описани, както се установява от текста ѝ, характеристиките, позволяващи да се идентифицират превозните средства, чието класиране е двусмислено и указващи, че главното предназначение на тези превозни средства е транспортът на хора. На трето място в тази бележка се изброяват конструктивните характеристики, които обикновено притежават превозните средства, предназначени главно за транспорт на хора.

34      Така състезателни автомобили, мотошейни или специални автомобили за транспорт на хора върху игрища за голф, изрично споменати в пета алинея от посочената обяснителна бележка, съответно в точки 1, 4 и 5 от нея, спадат към позиция 8703 от КН дори ако поначало не са снабдени с плъзгащи се, въртящи се или повдигащи се врати, с прозорци на страничните или на задните стени, тъй като тази характеристика според седма алинея от тази бележка е конструктивна характеристика, която притежават обикновено превозните средства, предназначени за транспорт на хора, посочени в позиция 8703 от КН.

35      Този анализ може да се транспонира за специализираните превозни средства като линейките и погребалните автомобили, посочени в пета алинея, точка 2 от обяснителната бележка към ХС относно позиция 8703 от КН, независимо че обикновено имат постоянна преграда между предната част, предназначена за шофьора, и задната част, предназначена за транспорт на носилка или на ковчег, характеристика, която обикновено не притежават превозните средства, предназначени главно за транспорт на хора по силата на седма алинея от тази обяснителна бележка.

36      При това положение обстоятелството, че в посочената обяснителна бележка не са дадени никакви указания относно конструктивните характеристики, които трябва да притежават изброените в нея „специализирани превозни средства“, налага погребалните автомобили да бъдат класирани в позиция 8703 от КН, без да е необходимо те да притежават други специфични характеристики.

37      Този извод не може да бъде оспорен с изложените от Pilato доводи, че тъй като имат характеристики, сходни с посочените в обяснителната бележка към ХС за автомобилните превозни средства, предназначени за транспорт на стоки, спадащи към тази тарифна позиция, погребалните автомобили трябва да бъдат класирани в позиция 8704 от КН.

38      Наистина, от една страна, както се установява от точки 32—36 от настоящото решение, фактът, че погребалните автомобили не притежават конструктивните характеристики, изброени в обяснителна бележка към ХС относно позиция 8703 от КН, няма значение за целите на тарифното им класиране, тъй като те спадат към позиция 8703 от КН на превозните средства предназначени за транспорт на хора, независимо че не притежават конструктивните характеристики, които обикновено притежават превозните средства, спадащи към тази позиция.

39      От друга страна, следва да се отбележи, че някои конструкционни характеристики, които обикновено притежават превозните средства за транспорт на стоки, изброени в четвърта алинея, букви a)—д) от обяснителната бележка към ХС относно позиция 8704 от КН, не се отнасят до погребалните автомобили. Става въпрос за наличието на отделена открита платформа снабдена с фиксирани странични капаци и спускащ се борд на каросерията, както и за липсата на прозорец на двете задни странични стени.

40      Освен това погребални автомобили като този, предмет на главното производство, не могат да бъдат класирани в позиция 8705 от КН, която е относно „[п]ревозни средства със специално предназначение, различни от тези предназначени главно за транспорт на хора или стоки“. Наистина, както се установява от самия текст на тази позиция, главната функция на превозните средства, спадащи към нея, не е нито транспортът на хора, нито на стоки.

41      С оглед на всички изложени по-горе съображения на поставения въпрос следва да се отговори, че КН трябва да се тълкува в смисъл, че погребални автомобили като този, предмет на главното производство, трябва да се класират в позиция 8703 от КН.

 По съдебните разноски

42      С оглед на обстоятелството, че за страните в главното производство настоящото дело представлява отклонение от обичайния ход на производството пред запитващата юрисдикция, последната следва да се произнесе по съдебните разноски. Разходите, направени за представяне на становища пред Съда, различни от тези на посочените страни, не подлежат на възстановяване.

По изложените съображения Съдът (десети състав) реши:

Комбинираната номенклатура в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 година относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа, изменена с Регламент за изпълнение (ЕС) № 927/2012 на Комисията от 9 октомври 2012 г., трябва да се тълкува в смисъл, че погребални автомобили като този, предмет на главното производство, трябва да се класират в позиция 8703 от тази комбинирана номенклатура.

Подписи


*      Език на производството: италиански.