Language of document : ECLI:EU:T:2014:625

T‑401/11. P. sz. ügy

Livio Missir Mamachi di Lusignano

kontra

Európai Bizottság

„Fellebbezés – Közszolgálat – Tisztviselők – Szerződésen kívüli felelősség – Az elhunyt tisztviselő hozzátartozóinak személyes kára – A tisztviselőnek a halála előtt okozott kár – A Törvényszék és a Közszolgálati Törvényszék hatásköre – A kártérítési kérelem és az e kérelmet elutasító határozat ellen benyújtott panasz összhangjának szabálya”

Összefoglaló – A Törvényszék ítélete (fellebbezési tanács), 2014. július 10.

1.      Bírósági eljárás – A különböző uniós bíróságok közötti hatáskörmegosztás – A Közszolgálati Törvényszékhez benyújtott, az elhunyt tisztviselő hozzátartozóit mind jogutódi minőségükben, mind pedig saját nevükben és saját jogukon ért kár megtérítésére irányuló kereset – A Közszolgálati Törvényszék hatáskörének hiánya személyes kár megtérítése iránti kérelem elbírálására – A Törvényszék hatásköre – A felperesek azon lehetősége, hogy az őket ért valamennyi kár megtérítése iránt egyetlen keresetet nyújtsanak be a Törvényszékhez

(EUMSZ 257. cikk, EUMSZ 268. cikk, EUMSZ 270. cikk és EUMSZ 340. cikk; a Bíróság alapokmánya, I. melléklet, 8. cikk, (3) bekezdés, második albekezdés; személyzeti szabályzat, 90. és 91. cikk)

2.      Tisztviselői kereset – Előzetes közigazgatási panasz – Tárgybeli és jogcímbeli azonosság – A panaszban nem szereplő, de ahhoz szorosan kapcsolódó jogalapok és érvek – Elfogadhatóság – A megtámadott határozat megsemmisítésének esetére első alkalommal a Törvényszék előtt megfogalmazott, késedelmi kamatok iránti kérelem – Elfogadhatóság – A kereset szigorúan kártérítési jellege – Hatás hiánya

(Személyzeti szabályzat, 90. és 91. cikk)

1.      Az uniós jog jelen állapotában a Törvényszék és a Közszolgálati Törvényszék hatásköreinek elhatárolása területén a tisztviselő és azon intézmény közötti kártérítésről szóló jogvitára, amelytől az függ, vagy függött – amennyiben e jogvita az érdekeltet az intézménnyel összekötő vagy korábban összekötő munkaviszonyból ered –, az EUMSZ 270. cikk, valamint a személyzeti szabályzat 90. és 91. cikke alkalmazandó, és következésképpen az Unió szerződésen kívüli felelősségének általános rendszerére alkalmazandó EUMSZ 268. cikk és EUMSZ 340. cikk alkalmazási körén kívül esik.

E tekintetben, az elhunyt tisztviselő jogutódjai és azon intézmény közötti jogvitát illetően, amelytől e tisztviselő függött, ha e jogutódok az őket személyükben ért vagyoni vagy nem vagyoni kár megtérítése érdekében járnak el, a szóban forgó jogok jogosultjának minősülő tisztviselő jogállásával összefüggő személyes szubjektív feltétel hiányzik, és az EUMSZ 270. cikk, valamint a személyzeti szabályzat 90. és 91. cikke alapján a Közszolgálati Törvényszék főszabály szerint tehát nem rendelkezik ratione personae hatáskörrel a kereset elbírálására. E körülmények esetén, mivel az említett jogutódok ugyanazon cselekmény által okozott különböző károk megtérítést követelik, mindenképpen kötelesek két keresetet indítani, az egyiket a Közszolgálati Törvényszék előtt, a másikat pedig a Törvényszék előtt, az alapján, hogy a szóban forgó tisztviselő jogutódjai, vagy pedig olyan vagyoni vagy nem vagyoni kár megtérítését kérik, amely személyükben érte őket, mivel e két kártérítési kereset különböző érdemi feltételekhez van kötve.

A jogbiztonságra, a gondos igazságszolgáltatásra, a pergazdaságosságra és az egymással ellentétes bírósági határozatok megelőzésére irányuló megfontolásokra tekintettel azonban az említett jogutódok egyesíthetik e kérelmeket, egyetlen keresetet nyújtva be. Ezt az egyetlen keresetet a Törvényszékhez kell benyújtani, ez utóbbi nemcsak az általános vagy a rendes bíróság, és e címen teljes joghatósággal rendelkezik (a Közszolgálati Törvényszékkel szemben, amely különleges bíróság), hanem a magasabb fokú bíróság is, amely alá tartozik a Közszolgálati Törvényszék az EUMSZ 257. cikk szövegezése értelmében. Márpedig a Bíróság alapokmánya I. melléklete 8. cikke (3) bekezdésének második albekezdése alapján a Közszolgálati Törvényszéknek meg kell állapítania hatáskörének hiányát, hogy az ügyekben a Törvényszék járhasson el.

(vö. 47., 51., 65., 66., 73–75. pont)

2.      A személyzeti szabályzat 90. és 91. cikkében szereplő jogorvoslati rendszer keretében elfogadható az először a Törvényszékhez benyújtott kártérítési kereset, noha az előzetes közigazgatási panasz csak az állítólagosan kárt okozó határozat megsemmisítésére irányult, mivel a megsemmisítés iránti kérelem az okozott kár megtérítése iránti kérelmet vonhat maga után. Ehhez hasonlóan a megtámadott határozat megsemmisítése esetén a késedelmi kamatok iránti kérelem Törvényszék előtti elfogadhatóságához nem szükséges, hogy azt az előzetes közigazgatási panasz kifejezetten megemlítse. E megoldások nemcsak a megsemmisítés iránti eljárásokra érvényesek, hanem a szigorúan kártérítésre irányuló eljárásokra is.

(vö. 92–94. pont)