Language of document :

ELT teatis

 

Eelotsusetaotlus, mille esitas Arbetsdomstolen 15. septembri 2005. aasta määrusega kohtuasjas Laval un Partneri Ltd versus Svenska Byggnadsarbetareförbundet, Svenska Bygganadsarbetareförbundets avdelning 1 Byggettan, Svenska Elektrikerförbundet.

(Kohtuasi C-341/05)

(Kohtumenetluse keel: rootsi)

Euroopa Ühenduste Kohus on saanud Arbetsdomstolen'i (Rootsi) 15. septembri 2005. aasta määrusega esitatud eelotsusetaotluse kohtuasjas Laval un Partneri Ltd. v. Svenska Byggnadsarbetareförbundet, Svenska Byggnadsarbetareförbundets avdelning 1 Byggettan ja Svenska Elektrikerförbundet, mis saabus kohtukantseleisse 19. septembril 2005.

Arbetsdomstolen (Rootsi) küsib Euroopa Kohtult eelotsust järgmistes küsimustes:

Kas EÜ asutamislepingu teenuste osutamise vabaduse ja kodakondsuse alusel diskrimineerimiskeeluga ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 1996. aasta direktiiviga 96/71/EÜ töötajate lähetamise kohta seoses teenuste osutamisega on kooskõlas ametiühingute püüe sundida blokaadi vormis kollektiivvaidlusega ajutist teenuse pakkujat sõlmima vastuvõtvas riigis ülalnimetatud Arbetsdomstolen'i kohtuotsuses toodud kollektiivlepingut töötingimuste kohta, kui olukord vastuvõtvas riigis on selline, et direktiivi 97/71 rakendamiseks vastuvõetud õigusaktides puuduvad sõnaselged sätted kollektiivlepingus toodud töötingimuste kohaldamise kohta?

Rootsi Medbestämmandelagen (töötajate kaasarääkimisõigust käsitlev seadus) keelab kollektiivvaidlused, millega püütakse kõrvale hoida teiste osapooltega sõlmitud kollektiivlepingust. Sellist keeldu kohaldatakse siiski vastavalt nn lex Britannia seaduse ühes osas sisalduvale erisättele vaid juhul, kui ametiühing võtab meetmeid töösuhete suhtes, millele otseselt kohaldatakse Medbestämmandelagen'it, mis tegelikkuses tähendab, et keeldu ei kohaldata kollektiivvaidlustele välismaise ettevõtja vastu, kes tegutseb Rootsis vaid ajutiselt ning toob tööjõu ise sisse. Kas EÜ asutamislepingu teenuste osutamise vabaduse ja kodakondsuse alusel diskrimineerimiskeelu reeglid ning direktiivi 96/71 sätted keelavad viimase reegli kohaldamise, mis koos nn lex Britannia muude sätetega tähendab tegelikkuses, et kohaldatakse Rootsi kollektiivlepingut ning see on ülimuslik välismaiste sõlmitud kollektiivlepingute suhtes, blokaadi vormis kollektiivvaidluse puhul, mille Rootsi ametiühingud võtsid ette välismaise ajutise teenusepakkuja vastu Rootsis?

____________