Language of document : ECLI:EU:T:2024:359

Byla T123/23

VA

prieš

Europos Komisiją

 2024 m. birželio 5 d. Bendrojo Teismo (penktoji išplėstinė kolegija) sprendimas

„Viešoji tarnyba – Pareigūnai – Darbo užmokestis – Šeimos išmokos – Išlaikomo vaiko išmoka – Mokymosi išmoka – Sprendimai nutraukti tam tikrų išmokų mokėjimą – Skyrimo sąlygos – Sąvoka „studijų pabaiga“ – Vienodas požiūris – Gero administravimo principas – Nepagrįstai sumokėtų sumų susigrąžinimas – Pareigūnų tarnybos nuostatų 85 straipsnio pirma pastraipa – Atsakomybė“

1.      Pareigūnai – Darbo užmokestis – Šeimos išmokos – Mokymosi išmoka – Skyrimo sąlygos – Kumuliacinis pobūdis

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 67 straipsnis ir VII priedo 2 ir 3 straipsniai)

(žr. 32–34 punktus)

2.      Pareigūnai – Darbo užmokestis – Šeimos išmokos – Išlaikomo vaiko išmoka – Skyrimo sąlygos – Mokymasis bendrojo lavinimo švietimo įstaigoje – Sąvoka – Studijų pabaigos data – Švietimo įstaigos atliekamas galutinių rezultatų pateikimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 67 straipsnis ir VII priedo 2 straipsnio 3 dalies b punktas)

(žr. 36, 38–42 punktus)

3.      Pareigūnai – Darbo užmokestis – Šeimos išmokos – Mokymosi išmoka – Skyrimo sąlygos – Reguliarus lankymas visu krūviu – Studijų pabaigos data – Švietimo įstaigos atliekamas galutinių rezultatų pateikimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 67 straipsnis ir VII priedo 3 straipsnio 1 dalis)

(žr. 53–55 punktus)

4.      Pareigūnai – Administracijos aktai – Panaikinimas – Neteisėti aktai – Priėmimo procedūros atnaujinimas nuo pažeidimo padarymo momento – Leistinumas

(žr. 71, 94 punktus)

Santrauka

Gavęs Europos Sąjungos Tarybos pareigūno ieškinį Bendrasis Teismas iš dalies panaikino Komisijos sprendimus tiek, kiek jais buvo panaikinta pareigūno teisė gauti išlaikomo vaiko išmoką, mokymosi išmoką, taip pat su išlaikomo vaiko išmoka susijęs mokesčio bazės sumažinimas laikotarpiu nuo jo vaiko paskutinio egzamino universitete iki tol, kol švietimo įstaiga pateikė galutinius rezultatus. Šiomis aplinkybėmis Bendrasis Teismas išdėstė savo poziciją iki šiol nenagrinėtu klausimu, nuo kada pareigūnas nebeturi teisės gauti minėtų finansinių išmokų dėl to, kad jo vaikas nebesimoko bendrojo lavinimo ar profesinėje švietimo įstaigoje, kaip tai suprantama pagal Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatų (toliau – Pareigūnų tarnybos nuostatai) VII priedo 2 straipsnio 3 dalį, ir reguliariai bei visu krūviu nebelanko švietimo įstaigos, kaip tai suprantama pagal šio priedo 3 straipsnio 1 dalį.

Nagrinėjamu atveju ieškovo duktė studijavo viename Belgijos universitete. 2021 m. birželio 18 d. ji laikė paskutinį studijų ciklo egzaminą, 2021 m. liepos 2 d. sužinojo, kad išlaikė egzaminus, o 2021 m. rugpjūčio 27 d. gavo studijų baigimo pažymėjimą. Akademiniai metai baigėsi 2021 m. rugsėjo 13 d.

Iki 2021 m. rugsėjo mėn. ieškovas už savo dukterį gavo išlaikomo vaiko išmoką ir mokymosi išmoką, numatytas Pareigūnų tarnybos nuostatų VII priedo 2 ir 3 straipsniuose, taip pat jam buvo taikomas su išlaikomo vaiko išmoka susijęs mokesčio bazės sumažinimas. Vis dėlto, kadangi jo duktė išlaikė egzaminus 2021 m. birželio mėn. per pirmąją egzaminų sesiją, Komisija nusprendė, kad ieškovas nuo 2021 m. liepos mėn. nebeturi teisės gauti nagrinėjamų finansinių išmokų, todėl ėmėsi veiksmų jas susigrąžinti už 2021 m. liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesius.

Bendrojo Teismo vertinimas

Iš pradžių Bendrasis Teismas priminė, kad pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų VII priedo 2 ir 3 straipsnius mokymosi išmoka gali būti skiriama tik tuo atveju, jeigu prieš tai įvykdytos sąlygos, leidžiančios gauti išlaikomo vaiko išmoką. Iš to darytina išvada, kad švietimo įstaigos lankymo reguliariai ir visu krūviu sąlygos vertinimas turi vykti vėliau, nustačius, kad vaiką, už kurį prašoma mokymosi išmokos, išlaiko pareigūnas.

Tokiu atveju, kai vaikas studijuoja universitete, teisė į išlaikomo vaiko išmoką siejama su trijų sąlygų įvykdymu, t. y. pareigūnas turi faktiškai išlaikyti savo vaiką, vaikas turi būti nuo 18 iki 26 metų ir jis turi mokytis bendrojo lavinimo ar profesinėje švietimo įstaigoje.

Šiuo klausimu Bendrasis Teismas paaiškino, kad „studijas“ sudaro keli etapai, kaip antai dalyvavimas studijų programoje numatytuose kursuose ir su šiais kursais susijusiuose egzaminuose, egzaminų vertinimas, o egzaminams pasibaigus – atitinkamas studijas užtikrinančios švietimo įstaigos pateikiami galutiniai rezultatai, patvirtinantys studijų baigimą. Šie etapai neatskiriami vieni nuo kitų, nes dalyvavimas egzaminuose leidžia įvertinti studento įgytas kompetencijas ir žinias, suteiktas lankant kursus.

Kadangi studentas apie sėkmingai baigtus mokslus gali sužinoti tik baigęs visus egzaminus ir švietimo įstaigai suteikus galimybę susipažinti su šių egzaminų rezultatais, būtent nuo tada, kai yra galutiniai rezultatai, studentas turi būti laikomas nebesimokančiu, kaip tai suprantama pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų VII priedo 2 straipsnio 3 dalies b punktą.

Taigi 18–26 metų vaiką, kuris mokosi bendrojo lavinimo ar profesinėje švietimo įstaigoje, pareigūnas išlaiko ne iki tol, kol vaikas laiko paskutinį egzaminą, bet iki tol, kol švietimo įstaiga pateikia galutinius rezultatus.

Todėl šiomis aplinkybėmis pareigūnas turi pranešti administracijai apie savo vaiko studijų pabaigą ir nedelsdamas nurodyti datą, kada švietimo įstaiga pateikė galutinius rezultatus, kad administracija galėtų kuo greičiau sustabdyti šios išmokos mokėjimą.

Savo argumentus dėl išlaikomo vaiko išmokos Bendrasis Teismas taikė ir lankymo sąlygos, numatytos Pareigūnų tarnybos nuostatų VII priedo 3 straipsnio 1 dalyje dėl mokymosi išmokos skyrimo, analizei.

Iš to matyti, kad būtent nuo tada, kai švietimo įstaiga pateikė galutinius rezultatus, pareigūno vaikas turi būti laikomas reguliariai ir visu krūviu nebesimokančiu švietimo įstaigoje, kaip tai suprantama pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų VII priedo 3 straipsnio 1 dalį.