Language of document : ECLI:EU:T:2024:359

Lieta T123/23

VA

pret

Eiropas Komisiju

 Vispārējās tiesas (piektā palāta paplašinātā sastāvā) 2024. gada 5. jūnija spriedums

Civildienests – Ierēdņi – Atalgojums – Ģimenes pabalsti – Apgādājamā bērna pabalsts – Pabalsts izglītībai – Lēmumi izbeigt noteiktu pabalstu piešķiršanu – Piešķiršanas nosacījumi – Jēdziens “studiju beigas” – Vienlīdzīga attieksme – Labas pārvaldības princips – Nepamatotu maksājumu atgūšana – Civildienesta noteikumu 85. panta pirmā daļa – Atbildība

1.      Ierēdņi – Atalgojums – Ģimenes pabalsti – Pabalsts izglītībai – Piešķiršanas nosacījumi – Kumulatīvs raksturs

(Civildienesta noteikumu 67. pants un VII pielikuma 2. un 3. pants)

(skat. 32.–34. punktu)

2.      Ierēdņi – Atalgojums – Ģimenes pabalsti – Apgādājamā bērna pabalsts – Piešķiršanas nosacījumi – Vispārizglītojošas izglītības turpināšana – Jēdziens – Studiju beigu datums – Gala rezultāti, kurus dara zināmus izglītības iestāde

(Civildienesta noteikumu 67. pants un VII pielikuma 2. panta 3. punkta b) apakšpunkts)

(skat. 36. un 38.–42. punktu)

3.      Ierēdņi – Atalgojums – Ģimenes pabalsti – Pabalsts izglītībai – Piešķiršanas nosacījumi – Regulārs pilna laika apmeklējums – Studiju beigu datums – Gala rezultāti, kurus dara zināmus izglītības iestāde

(Civildienesta noteikumu 67. pants un VII pielikuma 3. panta 1. punkts)

(skat. 53.–55. punktu)

4.      Ierēdņi – Administrācijas akti – Atsaukšana – Prettiesiski akti – Pieņemšanas procedūras atsākšana no prettiesiskuma brīža – Pieļaujamība


(skat. 71. un 94. punktu)

Rezumējums

Izskatījusi kāda Eiropas Savienības Padomes ierēdņa celto prasību, Vispārējā tiesa daļēji atceļ Komisijas lēmumus, ciktāl šim ierēdnim ar tiem liegtas tiesības saņemt apgādājamā bērna pabalstu, pabalstu izglītībai, kā arī liegti nodokļu atvieglojumi saistībā ar apgādājamā bērna pabalstu laikposmā starp viņa bērna pēdējo augstskolas eksāmenu un brīdi, kad izglītības iestāde darīja zināmus gala rezultātus. Šajā kontekstā Vispārējā tiesa lemj par vēl neizskatītu jautājumu – no kura datuma ierēdnim vairs nepienākas minētās finansiālās tiesības saistībā ar to, ka viņa bērns vairs neiegūst vispārizglītojošo vai profesionālo izglītību Eiropas Savienības Civildienesta noteikumu (turpmāk tekstā – “Civildienesta noteikumi”) VII pielikuma 2. panta 3. punkta nozīmē un regulāri un pilnu laiku neapmeklē izglītības iestādi šī pielikuma 3. panta 1. punkta nozīmē.

Šajā lietā prasītāja meita studēja kādā Beļģijas universitātē. 2021. gada 18. jūnijā viņa kārtoja pēdējo sava studiju cikla eksāmenu, 2021. gada 2. jūlijā uzzināja, ka ir nokārtojusi eksāmenus, un 2021. gada 27. augustā saņēma apliecību par eksāmenu nokārtošanu. Akadēmiskais gads beidzās 2021. gada 13. septembrī.

Līdz 2021. gada septembrim prasītājs par savu meitu saņēma apgādājamā bērna pabalstu, kā arī pabalstu izglītībai, kas paredzēti Civildienesta noteikumu VII pielikuma 2. un 3. pantā, un nodokļu atvieglojumus saistībā ar apgādājamā bērna pabalstu. Tomēr tā kā viņa meita nokārtoja eksāmenus 2021. gada jūnijā pirmās eksāmenu sesijas laikā, Komisija nolēma, ka prasītājam no 2021. gada jūlija vairs nebija attiecīgo finansiālo tiesību, un tādējādi veica šo finansiālo tiesību atgūšanu par 2021. gada jūliju, augustu un septembri.

Vispārējās tiesas vērtējums

Vispirms Vispārējā tiesa atgādina, ka saskaņā ar Civildienesta noteikumu VII pielikuma 2. un 3. pantu pabalstu izglītībai var piešķirt vienīgi tad, ja iepriekš ir izpildīti apgādājamā bērna pabalsta piešķiršanas nosacījumi. No tā izriet, ka izglītības iestādes regulāra pilna laika apmeklējuma kritērija vērtējums jāveic pēc tam, kad ir konstatēts, ka bērns, par kuru tiek lūgts pabalsts izglītībai, ir ierēdņa apgādībā.

Gadījumā, kad bērns studē augstskolā, tiesības saņemt apgādājamā bērna pabalstu ir pakārtotas trīs nosacījumu izpildei, proti, apstāklim, ka ierēdnis faktiski uztur savu bērnu, faktam, ka šis bērns ir 18–26 gadus vecs, un faktam, ka viņš iegūst vispārizglītojošo vai profesionālo izglītību.

Šajā ziņā Vispārējā tiesa precizē, ka “izglītība” sastāv no tādiem vairākiem posmiem kā dalība studiju programmā paredzētajos kursos, šo kursu eksāmenu kārtošana, to novērtēšana un gala rezultātu, kurus dara zināmus izglītības iestāde, kas sniedz attiecīgo izglītību, paziņošana pēc pēdējā eksāmena, tiem apliecinot izglītības ieguvi. Šie posmi nav viens no otra nošķirami, jo dalība eksāmenos ļauj novērtēt to, vai students ir ieguvis kursos sniegtās prasmes un zināšanas.

Tomēr tā kā to, vai viņš ir ieguvis izglītību, students var uzzināt tikai pēc visu eksāmenu nokārtošanas un pēc tam, kad izglītības iestāde ir darījusi zināmus to rezultātus, jāuzskata, ka Civildienesta noteikumu VII pielikuma 2. panta 3. punkta b) apakšpunkta nozīmē students vairs neiegūst izglītību no brīža, kad viņam ir pieejami gala rezultāti.

Tādējādi bērns vecumā no 18 līdz 26 gadiem, kurš iegūst vispārizglītojošo vai profesionālo izglītību, paliek ierēdņa apgādībā nevis līdz brīdim, kad nokārto pēdējo eksāmenu, bet gan līdz brīdim, kad izglītības iestāde dara zināmus gala rezultātus.

Tātad šajā kontekstā ierēdnim ir pienākums informēt administrāciju par viņa bērna studiju beigām, nekavējoties paziņojot datumu, kurā izglītības iestāde darījusi pieejamus gala rezultātus, lai administrācija uzreiz varētu pārtraukt šī pabalsta maksāšanu.

Uz Civildienesta noteikumu VII pielikuma 3. panta 1. punktā paredzētā apmeklējuma kritērija vērtējumu pabalsta izglītībai piešķiršanai Vispārējā tiesa attiecina tās apsvērumus par apgādājamā bērna pabalstu.

No tā izriet, ka no brīža, kad izglītības iestāde dara zināmus gala rezultātus, vairs nav uzskatāms, ka ierēdņa bērns regulāri un pilnu laiku apmeklē izglītības iestādi Civildienesta noteikumu VII pielikuma 3. panta 1. punkta nozīmē.