Language of document : ECLI:EU:C:2018:787

Byla C-73/17

Prancūzijos Respublika

prieš

Europos Parlamentą

„Ieškinys dėl panaikinimo – Institucinė teisė – Protokolas dėl Europos Sąjungos institucijų, tam tikrų įstaigų, organų bei padalinių būstinių vietos – Europos Parlamentas – Sąvoka „biudžeto sesija“, vykstanti Strasbūre (Prancūzija) –SESV 314 straipsnis – Biudžeto tvirtinimo įgaliojimų įgyvendinimas per papildomą plenarinę sesiją Briuselyje (Belgija)“

Santrauka – 2018 m. spalio 2 d. Teisingumo Teismo (didžioji kolegija) sprendimas

1.        Ieškinys dėl panaikinimo – Aktai, dėl kurių galima pareikšti ieškinį – Sąvoka – Parlamento teisėkūros rezoliucija, per antrąjį svarstymą patvirtinanti Sąjungos metinio biudžeto bendrą projektą – Įtraukimas

(SESV 263 straipsnis ir 314 straipsnio 6 dalis)

2.        Europos Sąjunga – Institucijų būstinės – Protokolai dėl institucijų būstinių vietos, kuriuose numatyta, kad Parlamento būstinė yra Strasbūre – Apimtis – Pareiga joje rengti biudžeto sesijas – Biudžeto sesijos sąvoka

(SESV 314 straipsnio 4 dalies c punktas ir 5 bei 6 dalys; prie EAEB sutarties pridėto Protokolo Nr. 3 vienintelio straipsnio a punktas; prie ESS ir SESV pridėto Protokolo Nr. 6 vienintelio straipsnio a punktas)

3.        Europos Sąjungos biudžetas – Biudžeto tvirtinimo procedūra – Metinio biudžeto bendro projekto priėmimas po taikinimo procedūros – Parlamento pareigos, susijusios su debatais ir balsavimu

(ESS 3 straipsnio 3 dalies ketvirta pastraipa; SESV 314 straipsnio 6 dalis ir 7 dalies a punktas)

4.        Europos Sąjunga – Institucijų būstinės – Protokolai dėl institucijų būstinių vietos, kuriuose numatyta, kad Parlamento būstinė yra Strasbūre – Apimtis – Valstybių narių kompetencija – Parlamento vidaus darbo organizavimo įgaliojimai – Įgyvendinimo sąlygos – Abipusė pareiga paisyti atitinkamos kompetencijos

(prie EAEB sutarties pridėto Protokolo Nr. 3 vienintelio straipsnio a punktas; prie ESS ir SESV pridėto Protokolo Nr. 6 vienintelio straipsnio a punktas)

5.        Europos Sąjunga – Institucijų būstinės – Protokolai dėl institucijų būstinių vietos, kuriuose numatyta, kad Parlamento būstinė yra Strasbūre – Apimtis – Pareiga joje rengti biudžeto sesijas – Apimtis – Ribos – Biudžeto tvirtinimo įgaliojimų įgyvendinimas per papildomą plenarinę sesiją Briuselyje, skirtą tam, kad Parlamentas galėtų balsuoti dėl Sąjungos metinio biudžeto bendro projekto per taikytiną terminą –Leistinumas

(SESV 314 straipsnis; prie EAEB sutarties pridėto Protokolo Nr. 3 vienintelio straipsnio a punktas; prie ESS ir SESV pridėto Protokolo Nr. 6 vienintelio straipsnio a punktas)

6.        Europos Sąjungos biudžetas – Biudžeto tvirtinimo procedūra – Parlamento pirmininko konstatavimas, kad biudžetas galutinai priimtas – Priėmimo terminas – Nebuvimas – Parlamento pirmininko pareiga laukti kitos eilinės plenarinės sesijos Strasbūre, kad galėtų paskelbti biudžeto procedūrą užbaigta – Nebuvimas

(SESV 314 straipsnio 9 dalis; prie EAEB sutarties pridėto Protokolo Nr. 3 vienintelio straipsnio a punktas; prie ESS ir SESV pridėto Protokolo Nr. 6 vienintelio straipsnio a punktas)

1.      Ieškinys dėl Europos Parlamento teisėkūros rezoliucijos, per antrąjį svarstymą patvirtinančios Sąjungos metinio biudžeto bendrą projektą remiantis SESV 314 straipsnio 6 dalimi, yra priimtinas.

Iš tiesų, pagal minėtą nuostatą kiekviena institucija naudojasi jai biudžeto srityje suteiktais įgaliojimais, laikydamasi Sutarties nuostatų. Jeigu nebūtų galimybės perduoti Teisingumo Teismui tikrinti minėtu straipsniu grindžiamų biudžeto valdymo institucijos aktų, šią biudžeto valdymo instituciją sudarančios institucijos galėtų kėsintis į valstybių narių ar kitų institucijų kompetenciją arba peržengti joms suteiktų įgaliojimų ribas

(žr. 16 punktą)

2.      Prie ES, ESV ir EAEB sutarčių pridėto Protokolo dėl Europos Sąjungos institucijų, tam tikrų įstaigų, organų bei padalinių būstinių vietos vienintelio straipsnio a punkte esantys žodžiai „biudžeto sesija“ apima ne tik eilinę plenarinę sesiją, skirtą Europos Parlamento pirmajam biudžeto projekto svarstymui, bet ir antrąjį svarstymą pagal SESV 314 straipsnio 6 dalį, taip užtikrinant viešus debatus ir balsavimą per plenarinę sesiją dėl metinio biudžeto bendro projekto po taikinimo procedūros.

Iš tiesų Parlamento kompetencijos biudžeto srityje įgyvendinimas plenarinėje sesijoje yra ypatingai svarbus siekiant Sąjungos veiksmų, grindžiamų jos metiniu biudžetu, skaidrumui ir demokratiniam teisėtumui. Pastarieji negali būti užtikrinti vieninteliu pirmuoju biudžeto projekto svarstymu vykdant SESV 314 straipsnyje nustatytą biudžeto procedūrą, kai Parlamentas, remdamasis SESV 314 straipsnio 4 dalies c punktu, priima minėto projekto pakeitimus. Atsižvelgiant į tai Parlamento įgaliojimų biudžeto srityje įgyvendinimas plenarinėje sesijoje yra esminis Sąjungos demokratinio gyvenimo momentas ir reikalauja, be kita ko, viešų debatų plenarinėje sesijoje, kurie leistų Sąjungos piliečiams susipažinti su įvairiomis išreikštomis politinėmis nuostatomis ir taip susidaryti politinę nuomonę apie Sąjungos veiksmus. Be to, parlamentinių debatų per plenarinę sesiją skaidrumas gali sustiprinti biudžeto procedūros demokratinį teisėtumą Sąjungos piliečių atžvilgiu ir pasitikėjimą jos veiksmais.

SESV 314 straipsnio 4 dalies c punkte ir 5 dalyje numatyta taikinimo procedūra gali lemti svarbius biudžeto projekto pakeitimus, kurie nebuvo nagrinėti per pirmąjį svarstymą Parlamente ir nebuvo viešų debatų Taikinimo komitete dalykas. Šio komiteto posėdžiai nėra vieši ir juose dalyvauja 28 Parlamento nariai, išreiškiantys jo daugumos poziciją, tačiau nėra visiškai atstovaujami visų šios institucijos narių politiniai interesai.

(žr. 34-37 punktus)

3.      Nesant Europos Parlamento debatų ir balsavimo dėl metinio biudžeto bendro projekto per SESV 314 straipsnio 6 dalyje numatytą keturiolikos dienų terminą, šį projektą gali priimti pati Taryba šio straipsnio 7 dalies a punkte nustatytomis sąlygomis. Siekiant Sąjungos veiksmų skaidrumo ir demokratinio teisėtumo per metinio biudžeto tvirtinimo procedūrą, ypač svarbu, kad Parlamentas įgyvendintų savo kompetenciją, kuri jam numatyta SESV 314 straipsnio 6 dalyje, ir per plenarinę sesiją nuspręstų dėl šio bendro projekto.

Todėl Parlamentas šioje srityje turi veikti taip atidžiai, kruopščiai ir atsakingai, kaip to reikalauja ši atsakinga užduotis, o tai reiškia, kad parlamentiniai debatai ir balsavimas turi būti grindžiami parlamento nariams laiku pateiktu tekstu, išverstu į visas oficialiąsias Sąjungos kalbas. Iš tiesų, Sąjungai rūpi išsaugoti daugiakalbystę, apie kurios svarbą primenama ESS 3 straipsnio 3 dalies ketvirtoje pastraipoje.

(žr. 40, 41 punktus)

4.      Žr. sprendimo tekstą.

(žr. 43 punktą)

5.      Europos Parlamentas turi vykdyti savo biudžeto tvirtinimo įgaliojimus per eilinę plenarinę sesiją Strasbūre, tačiau ši pareiga, išplaukianti iš prie ES, ESV ir EAEB sutarčių pridėto Protokolo dėl Europos Sąjungos institucijų, tam tikrų įstaigų, organų bei padalinių būstinių vietos vienintelio straipsnio a punkto, neužkerta kelio tam, kad metinis biudžetas būtų svarstomas ir dėl jo būtų balsuojama per papildomą plenarinę sesiją Briuselyje, jei tai būtina dėl sklandžios biudžeto procedūros, numatytos SESV 314 straipsnyje, eigos. Tokia šios procedūros eiga, kai absoliučiai reikalaujama laikytis šio protokolo vienintelio straipsnio a punkto, nepaisant Parlamento visapusiško dalyvavimo minėtoje procedūroje, prieštarautų būtinybei suderinti reikalavimus, išplaukiančius iš šių nuostatų. Parlamentas, atlikdamas tokį suderinimą, turi diskreciją, išplaukiančią iš būtinybės užtikrinti sklandžią biudžeto procedūros eigą.

Todėl tuo atveju, kai dėl Sąjungos metinio biudžeto taikoma taikinimo procedūra tarp Parlamento ir Tarybos, Europos Parlamentas nepadaro vertinimo klaidos, jei svarstymus ir balsavimą dėl metinio biudžeto bendro projekto po minėtos procedūros įtraukia į Briuselyje vykstančios papildomos plenarinės sesijos darbotvarkę ir kai šį projektą teisėkūros rezoliucija patvirtina per tą pačią plenarinę sesiją. Atsižvelgiant į tai negalima pagrįstai tvirtinti, kad Parlamentas galėjo nuspręsti dėl metinio biudžeto bendro projekto per Strasbūre įvykusią plenarinę sesiją, prasidėjusią po keturių dienų po to, kai Taryba minėtą bendrą projektą perdavė Parlamentui. Dėl to, jog Parlamentas visiškai išnaudojo SESV 314 straipsnio 6 dalyje nustatytą terminą, negalėtų būti paneigtas minėtos darbotvarkės ir rezoliucijos teisėtumas Protokolo dėl institucijų būstinių vietos atžvilgiu. Iš tiesų, Parlamentas turi teisę visiškai išnaudoti terminus, kurie jam nustatyti šio SESV 314 straipsnio nuostatose. Be to, vidiniai svarstymai įvairiose politinėse grupėse ir Biudžeto komitete užima daug laiko; šis laikas ypač svarbus siekiant pasirengti svarstymams ir balsavimui plenarinėje sesijoje ir, be kita ko, priimti sprendimą dauguma balsų.

(žr. 44, 45, 56, 61 punktus)

6.      SESV Europos Parlamento pirmininkui nenustatytas joks akto, kuriuo Sąjungos metinis biudžetas paskelbiamas galutinai patvirtintu, priėmimo terminas; remiantis SESV 314 straipsnio 9 dalimi, šis aktas turi būti priimtas užbaigus šiame straipsnyje numatytą procedūrą.

Iš tiesų, minėtas aktas yra glaudžiai susijęs su balsavimu po antrojo svarstymo dėl metinio biudžeto bendro projekto. Parlamento pirmininko aktas, kuriuo, prieš tai patikrinus procedūros teisėtumą, oficialiai paskelbiama, kad Sąjungos metinis biudžetas galutinai priimtas, yra paskutinis šio biudžeto tvirtinimo procedūros etapas, ir būtent juo biudžetui suteikiama privalomoji galia. Todėl, kai Parlamentas, atsižvelgiant į būtiną reikalavimų, įtvirtintų prie ES, ESV ir EAEB sutarčių pridėto Protokolo dėl Europos Sąjungos institucijų, tam tikrų įstaigų, organų bei padalinių būstinių vietos vienintelio straipsnio a punkte, suderinimą turi teisę svarstyti ir balsuoti dėl metinio biudžeto bendro projekto per papildomą plenarinę sesiją Briuselyje, šios institucijos pirmininkas biudžetą priimtu paskelbia per tą pačią plenarinę sesiją.

Be to, atsižvelgiant į metinio biudžeto patvirtinimo svarbą Sąjungos veiksmams, neturėtų būti reikalaujama, kad Parlamento pirmininkas lauktų kitos eilinės plenarinės sesijos Strasbūre, kad galėtų paskelbti biudžeto procedūrą užbaigta ir Sąjungos metiniam biudžetui suteikti privalomąją galią.

(žr. 62–64 punktus)