Language of document : ECLI:EU:T:2010:528

Kohtuasi T-286/08

Fidelio KG

versus

Siseturu Ühtlustamise Amet (kaubamärgid ja tööstusdisainilahendused)

Ühenduse kaubamärk – Ühenduse sõnamärgi Hallux taotlus – Absoluutne keeldumispõhjus – Määruse (EÜ) nr 40/94 artikli 7 lõike 1 punkt c (nüüd määruse (EÜ) nr 207/2009 artikli 7 lõike 1 punkt c)

Kohtuotsuse kokkuvõte

1.      Ühenduse kaubamärk – Ühenduse kaubamärgi mõiste ja ühenduse kaubamärgi omanikuks saamine – Taotlus registreerida tähis kõigi samasse kategooriasse kuuluvate kaupade jaoks – Tähise kirjeldavuse hindamine seoses kõigi kaupadega

(Nõukogu määrus nr 40/94, artikli 7 lõike 1 punkt c)

2.      Ühenduse kaubamärk – Ühenduse kaubamärgi mõiste ja ühenduse kaubamärgi omanikuks saamine – Absoluutsed keeldumispõhjused – Kaubamärk, mis koosneb eranditult märkidest või tähistest, mis võivad tähistada kauba omadusi

(Nõukogu määrus nr 40/94, artikli 7 lõike 1 punkt c)

1.      Määruse nr 40/94 ühenduse kaubamärgi kohta artikli 7 lõike 1 punktis c sätestatud keeldumispõhjus välistab kaubamärgi registreerimise kogu asjaomase kaubakategooria jaoks, kui tähise registreerimist ühenduse kaubamärgina taotletakse vahet tegemata kogu teatava kaubakategooria jaoks ja see tähis on kirjeldav üksnes osa selle kategooria kaupade puhul.

(vt punkt 37)

2.      Sõnaline tähis Hallux, mille registreerimist on taotletud Nizza kokkuleppe klassi 10 kuuluvate ortopeedilised toodete ja klassi 25 kuuluvate jalatsite jaoks, on asjaomase avalikkuse seisukohalt määruse nr 40/94 ühenduse kaubamärgi kohta artikli 7 lõike 1 punkti c tähenduses kirjeldav ühenduse kaubamärgitaotluses loetletud toodete puhul.

Ortopeediliste toodete asjaomase avalikkuse moodustavad selle sektori asjatundjad ja patsiendid, kes kannatavad luustiku väärarengu või talitushäire all, mis eeldab korrigeerimist kõnealuste toodete kandmise abil. Sellest järeldub, et asjaomase avalikkuse tehniliste teadmiste taset tuleb pidada kõrgeks. Sõna hallux tähendab ladina keeles suurvarvast ja seda kasutatakse teaduslikus sõnavaras jala mitme patoloogia ja väärarengu tähistamiseks. Isikud, kes kavatsevad osta oma patoloogiale vastavaid ortopeedilisi tooteid, on üldjuhul ise välja uurinud selle patoloogia nimetuse, mille all nad kannatavad, või neile on see teatavaks tehtud enda patoloogiale vastavate ortopeediliste toodete ostmisel. Seega on tõenäoline, et suurvarba väärarengu all kannatavad isikud teavad, et neil oleva patoloogia nimetus sisaldab sõna hallux ja on loogiline arvata, et suurvarba väärarengutele vastavate ortopeediliste toodete asjaomane avalikkus, kes veel ei ole sõnaga hallux tutvunud, saab selle sõna tähendusest tõenäoliselt teada nende toodete ostmisel. Niisiis tekitab sõna hallux suurvarba patoloogia eest hoolitsemiseks mõeldud ortopeediliste toodete asjaomase avalikkuse jaoks seose patoloogia endaga. Seega on nende toodete asjaomane avalikkus ilma järelemõtlemiseks erilist pingutust tegemata ise võimeline tuvastama konkreetse seose sõna hallux ja nende toodete vahel.

Jalatsite puhul tuleb sõna hallux tajumist hinnata piisavalt informeeritud ning mõistlikult tähelepanelikust ja hoolsast keskmisest tarbijast lähtudes. Siiski eristub jalatsite üldkategooriast mugavate jalatsite alamkategooria. Kuigi see jalatsite eripärane alamkategooria ei ole mõeldud just nimelt hallux valgus’e all kannatavatele patsientide, sobib see siiski neile ning tõkestab nende haiguse süvenemist. Selle jalatsite eripärase alamkategooria asjaomane avalikkus kattub osaliselt suurvarba patoloogiale vastavate ortopeediliste toodete asjaomase avalikkusega, kelle osas on tuvastatud, et sõna hallux on neile teada või on loogiline eeldada, et neile tehakse see teatavaks. Peale selle kuuluvad mugavusjalatsite asjaomase avalikkuse hulka samuti isikud, kes kas kannatavad jala patoloogia all või on taolise valdkonna suhtes tundlikud ja võivad osutada selle suhtes erilist tähelepanu, kuigi neil ei ole vaja kasutada ortopeedilisi tooteid. Kuigi on tõsi, et mugavaid jalatseid ostetakse ilma retseptita, annavad selliste jalatsite müüjad sellegipoolest suurvarba patoloogia all kannatajatele selgitusi ja nõuandeid ning eelkõige teavitavad neist patoloogiatest, mille jaoks mugavad jalatsid on mõeldud. Neil asjaoludel tajuvad kaubamärki Hallux kandvate mugavusjalatsite tarbijad seda tähist nii, et see osutab asjaolule, et asjaomased tooted on eriti sobivad isikutele, kes kannatavad suurvarba patoloogia all. Niisiis vähemalt mugavate jalatsite alamkategooria puhul kirjeldab tähis Hallux registreerimistaotluses märgitud kaupade otstarvet. Seega ei saa asjaomast kaubamärki registreerida kogu kategooria jaoks.

(vt punktid 42, 48 ja 49, 53, 55–57)