Language of document : ECLI:EU:T:2010:528

T‑286/08. sz. ügy

Fidelio KG

kontra

Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM)

„Közösségi védjegy – A »Hallux« közösségi szóvédjegy bejelentése – Feltétlen kizáró ok – A 40/94/EK rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja (jelenleg a 207/2009/EK rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja)”

Az ítélet összefoglalása

1.      Közösségi védjegy – A közösségi védjegy meghatározása és megszerzése – Az azonos csoportba tartozó összes áru vonatkozásában benyújtott védjegybejelentés – Az összes árura vonatkozó megjelölés leíró jellegének értékelése

(40/94 tanácsi rendelet, 7. cikk, (1) bekezdés, c) pont)

2.      Közösségi védjegy – A közösségi védjegy meghatározása és megszerzése – Feltétlen kizáró okok – Kizárólag olyan jelekből vagy adatokból álló védjegyek, amelyek valamely áru jellemzőinek leírására szolgálhatnak

(40/94 tanácsi rendelet, 7. cikk, (1) bekezdés, c) pont)

1.      Amennyiben valamely megjelölés közösségi védjegyként történő lajstromozását különbségtétel nélkül, a teljes árucsoportra vonatkozóan kérik, és e megjelölés az említett kategóriába tartozó áruknak csak egy része tekintetében leíró jellegű, a közösségi védjegyről szóló 40/94 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontjában előírt kizáró ok mégis megakadályozza e megjelölésnek az érintett teljes árucsoport tekintetében történő lajstromozását.

(vö. 37. pont)

2.      A közösségi védjegyről szóló 40/94 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja értelmében a Hallux szómegjelölés – amelynek lajstromozását a Nizzai Megállapodás szerinti 10., illetve 25. osztályba tartozó „Ortopédiai cikkek”, illetve „Lábbelik” leírásnak megfelelő áruk tekintetében kérték – a közösségi védjegybejelentésben szereplő áruk tekintetében leíró jellegű az érintett vásárlóközönség szemszögéből nézve.

Az érintett vásárlóközönség az ortopédiai cikkeket illetően e terület szakembereiből és ilyen cikkek viselése által korrekciót igénylő torzulásokkal vagy működési zavarokkal érintett betegekből áll. Következésképpen az érintett vásárlóközönség szakmai ismereteinek szintjét magasnak kell tekinteni. A „hallux” szó latinul „nagylábujjat” jelent, és a tudományos szaknyelvben a láb többféle betegségére és torzulására alkalmazzák. Azok a személyek, akik a betegségük esetén használatos ortopédiai cikkeket terveznek vásárolni, általában maguk tájékozódhatnak vagy tájékoztatják őket azoknak a betegségeknek a tudományos nevéről, amelyekben szenvednek, vagy akár a betegségükhöz illeszkedő ortopédiai cikkek vásárlásának alkalmával is tájékozódhatnak. Valószínű tehát, hogy a nagylábujj torzulásaiban szenvedő személyek tudják, hogy olyan betegség által érintettek, amelynek neve tartalmazza a „hallux” szót, és ésszerűen feltételezhető, hogy az érintett vásárlóközönségnek a nagylábujj torzulásaihoz illeszkedő ortopédiai cikkekkel érintett része, amely még nem ismerte a „hallux” szót, e cikkek vásárlásakor tájékozódik e szó jelentéséről. Következésképpen a nagylábujj betegségeinek ápolására szánt ortopédiai cikkek érintett vásárlóközönsége szemszögéből a „hallux” szó magát a betegséget írja le. Így e cikkek érintett vásárlóközönsége képes, anélkül hogy külön gondolati erőfeszítést tenne, konkrét kapcsolatba hozni a „hallux” szót és az említett áruk rendeltetését.

A lábbelik tekintetében meg kell vizsgálni, hogy milyen képet alkotnak a „hallux” szóról a szokásos mértékben tájékozott, ésszerűen figyelmes és körültekintő, átlagos fogyasztók. Mindazonáltal a lábbelik általában vett csoportján belül elkülönül a kényelmi lábbelik alcsoportja. A lábbelik e sajátos alcsoportja, jóllehet nem kifejezetten a hallux valgusban szenvedő betegeknek szánták, mégis megfelelő lehet számukra, és korlátozhatja a betegségük továbbfejlődését. Márpedig a lábbelik e sajátos alcsoportjának érintett vásárlóközönsége egybeesik egyrészt a nagylábujj betegségei esetében használt ortopédiai cikkek érintett vásárlóközönségével, akikről megállapítható, hogy ismerik a „hallux” szó jelentését, vagy arról tudomást szerezhetnek. Másrészt, a kényelmi lábbelik érintett vásárlóközönsége azokat a személyeket is magában foglalja, akiknek nem szükséges ortopédiai cikkeket viselniük, mégis vagy közvetlenül érintik őket a láb betegségei, vagy fogékonyak e problémákra, és különös figyelmet tanúsítanak e tekintetben. Márpedig, ha igaz is az, hogy a kényelmi lábbelik orvosi vény nélkül megvásárolhatók, e lábbelik eladói azonban adhatnak magyarázatokat vagy tanácsokat a nagylábujj betegségeiben szenvedő személyeknek, és így különösen tájékoztathatják őket ama betegségek neveiről, amelyekhez a kényelmi lábbelik illeszkednek. Ilyen körülmények között a Hallux védjeggyel forgalmazott kényelmi lábbelik fogyasztói e megjelölést úgy érzékelnék, mint amely azt jelöli, hogy a szóban forgó áruk kifejezetten a nagylábujj betegségei által érintett személyek számára megfelelőek. Így legalábbis a kényelmi lábbelik alcsoportja tekintetében a „hallux” megjelölés a védjegybejelentésben foglalt áruk rendeltetését írja le. Következésképpen a szóban forgó megjelölés nem lajstromozható a teljes árucsoport vonatkozásában.

(vö. 42., 48–49., 53., 55–57. pont)