Language of document :

Преюдициално запитване, отправено от Административен съд София-област (България) на 06 октомври 2023 г. – „Ронос“ ООД, MA, TI / Комисия за защита на конкуренцията

(Дело C-619/23, Ронос)

Език на производството: български

Запитваща юрисдикция

Административен съд София-област

Страни в главното производство

Жалбоподатели: „Ронос“ ООД, MA, TI

Ответник: Комисия за защита на конкуренцията

Преюдициални въпроси

В светлината на член 4, параграф 2 от Договора за Европейския съюз, следва ли да се тълкуват чл. 6 във вр. с чл. 3 от Директива (ЕС) 2019/11 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 като ограничаващи правомощията на национален орган по конкуренция при извършване на проверка на място да достъпва лична кореспонденция, чиято неприкосновеност е гарантирана по силата на конституцията на държава членка, без да са налице основанията за ограничаване на правото на свобода и тайна на кореспонденцията, заложени в самата конституция?

В светлината на член 4, параграф 2 от Договора за Европейския съюз, следва ли да се тълкуват чл. 6 във вр. с чл. 3 от Директива (ЕС) 2019/1 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 в смисъл, че при извършване на проверка на място от националния орган по конкуренция, лице, от което е поискано да предостави достъп до носител на информация, разполага с право да откаже предоставяне на достъп до съдържание, съставляващо негова лична кореспонденция, предвид обстоятелството, че неприкосновеността на личната кореспонденция е гарантирана по силата на конституцията на държава членка и не са налице основанията за ограничаване на правото на свобода и тайна на кореспонденцията и другите съобщения, заложени в самата конституция?

____________

1 Директива (ЕС) 2019/1 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година за предоставяне на правомощия на органите по конкуренция на държавите членки, за да бъдат по-ефективни в правоприлагането, и за гарантиране на правилното функциониране на вътрешния пазар (OB L 11, 2019 г., стр. 3)