Language of document :

2024 m. sausio 22 d. pareikštas ieškinys byloje CC / Parlamentas

(Byla T-36/24)

Proceso kalba: ispanų

Šalys

Ieškovė: CC, atstovaujama advokatų J. Martínez Gimeno, X. Codina García-Andrade, F. Díaz-Grande Rojo ir S. Fernández Tourné

Atsakovas: Europos Parlamentas

Reikalavimai

Ieškovė Bendrojo Teismo prašo:

panaikinti ginčijamą pranešimą apie ieškovei mokėtiną sumą šiais pagrindais: a) Europos Parlamento narių statuto įgyvendinimo taisyklių, su 2023 m. birželio 12 d. Europos Parlamento biuro sprendimu, kuriuo iš dalies keičiamos Europos Parlamento narių statuto įgyvendinimo taisyklės1 , padarytais pakeitimais, 76 straipsnio 1 arba 1a dalis yra neteisėta; ir b) tų taisyklių, su 2018 m. gruodžio 10 d. Europos Parlamento biuro sprendimu2 padarytais pakeitimais, 76 straipsnio 2a dalis yra neteisėta; taip pat tuo pačiu pagrindu panaikinti visas išmokas, išmokėtas ieškovei iš savanoriško pensijų kaupimo fondo (SPKF) po šio pranešimo apie mokėtiną sumą;

įpareigoti Europos Parlamentą išduoti naujus pranešimus dėl ieškovės teisių gauti SPKF išmokas, kurių dydį nustato Statuto įgyvendinimo taisyklių 76 straipsnio redakcija, galiojusi iki 2023 m. ir 2018 m. sprendimų; tai taikoma tiek ginčijamam pranešimui apie mokėtiną sumą, tiek visiems vėlesniems pranešimams apie mokėtinas sumas;

įpareigoti Europos Parlamentą, remiantis šiais naujais pranešimais apie mokėtinas sumas, palikti ieškovei SPKF jau išmokėtas sumas, taip pat sumokėti skirtumą tarp ginčijamame pranešime apie mokėtiną sumą (ir vėlesniuose pranešimuose apie mokėtinas sumas, priimtuose iki ginčijamo sprendimo priėmimo) nurodytos sumos ir sumos pagal Statuto įgyvendinimo taisyklių 76 straipsnio redakciją, galiojusią iki 2023 m. ir 2018 m. sprendimų, kartu su įstatymu numatytomis palūkanomis, skaičiuojamomis nuo dienos, kai šis skirtumas turėjo būti sumokėtas, iki visiško sumokėjimo dienos; ir

priteisti iš Europos Parlamento bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Grįsdama ieškinį ieškovė remiasi šešiais pagrindais.

Ieškinio pirmasis pagrindas grindžiamas 2005 m. rugsėjo 28 d. Europos Parlamento sprendimo 2005/684/EB, Euratomas, kuriuo priimtas Europos Parlamento narių statutas1 (toliau – Statutas) 27 straipsnio 2 dalies ir Europos Parlamento darbo tvarkos taisyklių 25 straipsnio 2 dalies, kuriuose atitinkamai numatyta, kad SPKF turimos ir turėsimos teisės yra visiškai išsaugomos ir kad Biuras gali nustatyti tik specialias naujų turimų ir turėsimų teisių įgijimo sąlygas, pažeidimu.

Ieškinio antrasis pagrindas grindžiamas teisinio saugumo principo ir ieškovės iki 2023 m. sprendimo patvirtinimo įgytų ar įgyjamų teisių apsaugos pažeidimu, nesant jokio pagrindimo ar esamų interesų įvertinimo, kurio pagrindu būtų galima atlikti tokį pakeitimą.

Ieškinio trečiasis pagrindas grindžiamas Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija (toliau – Chartija) 17 straipsnyje įtvirtintos pagrindinės teisės į nuosavybę esmės nepaisymu, Parlamento narių nepriklausomumo pagrindinio principo ir lygiateisiškumo principo pažeidimu. 2023 m. sprendimu priimtomis priemonėmis paneigiama pati Chartijos 17 straipsnyje užtikrinama ieškovės teisė į pensiją, nes jomis nesilaikoma jurisprudencijoje nustatyto minimalaus reikalavimo pagal 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2008/94/EB dėl darbuotojų apsaugos jų darbdaviui tapus nemokiam, be to, jomis pažeidžiama minimali esminė ieškovės teisė į SPKF mokėtiną pensiją. Taip pat minėtos priemonės pažeidžia pagrindinį Europos Parlamento narių nepriklausomumo principą (šis pasireikštų per ieškovės teisę į pensiją) ir lygiateisiškumo principą, nes jose nėra numatyta panašių priemonių dėl dabartinių Parlamento narių teisių į pensiją.

Ieškinio ketvirtasis pagrindas grindžiamas proporcingumo principo pažeidimu, kiek 2023 m. sprendime numatytomis priemonėmis visiškai neatsižvelgiama į prieštaringus interesus; jomis siekiama abstraktaus bendrojo intereso tikslo, o šis nėra teisėtas pagal konkretaus atvejo aplinkybes, susijusias su paties Europos Parlamento įsteigtu SPKF, ir bet kokiu atveju buvo galima imtis gerokai švelnesnių priemonių.

Ieškinio penktasis pagrindas grindžiamas teisėtų lūkesčių pažeidimu, nes Europos Parlamentas ieškovei ne kartą tiksliai, besąlygiškai ir nuosekliai garantavo, kad jos įgytos ar įgyjamos teisės į pensiją bus gerbiamos ir kad ši institucija prisiims teisinę atsakomybę, jei fondo turtas bus išeikvotas.

Ieškinio šeštasis pagrindas grindžiamas tuo, kad ieškovės pensija yra išvestinė iš ankstesnės buvusio Europos Parlamento nario, kuris gaudavo pensiją iki 2018 m. sprendimo priėmimo ir net iki Europos Parlamento narių statuto įsigaliojimo, pensijos, todėl turėjo visiškai įgytą teisę gerokai iki 2018 m. sprendimo. Panašiai ir ieškovė, remiantis taikoma jurisprudencija, iki 2018 m. sprendimo priėmimo įgijo „turėsimą teisę“. Be to, 2018 m. sprendimu nustatytas 5 proc. mokestis pažeidžia ieškinio trečiajame–penktajame pagrinduose nurodytas teises ir principus (pagrindinį nuosavybės teisės turinį, proporcingumo principą ir teisėtų lūkesčių apsaugos principą).

____________

1 2023 m. birželio 12 d. Europos Parlamento biuro sprendimas, kuriuo iš dalies keičiamos Europos Parlamento narių statuto įgyvendinimo taisyklės (OL C 227, 2023, p. 5).

1 2018 m. gruodžio 10 d. Europos Parlamento biuro sprendimas, kuriuo iš dalies keičiamos Europos Parlamento narių statuto įgyvendinimo taisyklės (OL C 466, 2018, p. 8).

1 OL L 262, 2005, p. 1.