Language of document : ECLI:EU:T:2014:1073

ÜLDKOHTU OTSUS (apellatsioonikoda)

12. detsember 2014

Kohtuasi T‑512/13 P

AN

versus

Euroopa Komisjon

Apellatsioonkaebus – Avalik teenistus – Ametnikud – Psühholoogiline ahistamine – Personalieeskirjade artikli 22a lõige 3 – Otsuse tegemata jätmine – Faktiliste asjaolude moonutamine

Ese:      Apellatsioonkaebus Euroopa Liidu Avaliku Teenistuse Kohtu (teine koda) 11. juuli 2013. aasta otsuse peale kohtuasjas AN vs. komisjon (F‑111/10, EKL AT, EU:F:2013:114) selle otsuse tühistamiseks.

Otsus:      Tühistada Euroopa Liidu Avaliku Teenistuse Kohtu (teine koda) otsus AN vs. komisjon (F‑111/10, EKL AT, EU:F:2013:114) osas, milles ei ole tehtud otsust väite kohta, et juurdlus viitenumbriga CMS 07/04 on õigusvastane. Jätta apellatsioonkaebus ülejäänud osas rahuldamata. Jätta Avaliku Teenistuse Kohtule kohtuasjas F‑111/10 esitatud AN‑i hagi rahuldamata. Jätta AN‑i kohtukulud tema enda kanda ja mõista temalt välja pool Euroopa Komisjoni kohtukuludest nii Avaliku Teenistuse Kohtu menetluses kui ka käesolevas menetluses. Jätta pool komisjoni kohtukuludest nii Avaliku Teenistuse Kohtu menetluses kui ka käesolevas menetluses tema enda kanda.

Kokkuvõte

Ametnikud – Õigused ja kohustused – Sõnavabadus – Selliste asjaolude avalikustamine, mille alusel võib eeldada ebaseaduslikku tegevust või rasket rikkumist – Niisugused asjaolud edastanud ametniku kaitse – Ulatus

(Personalieeskirjad, artikli 22a lõige 3)

Personalieeskirjade artikli 22a lõige 3 näeb ette, et ametnikule, kes edastas selle artikli lõike 1 alusel teabe, mis puudutas asjaolusid, mille alusel võib eeldada võimalikku ebaseaduslikku tegevust või käitumist, mis viitab liidu ametnike kohustuste tõsisele rikkumisele, ei tee institutsioon kahju, eeldusel et ametnik on käitunud ausalt. Sellega seoses võivad haldusmenetluses aset leidnud rikkumised põhjustada kahju nimetatud artikli tähenduses, isegi kui see menetlus lõpetatakse ja selle tulemusena ei võeta vastu huve kahjustavat akti. Sõltumata haldusmenetluse tulemusest ei saa a priori välistada, et juurdluse konkreetsed asjaolud, eelkõige meelevaldne, sobimatu või pahatahtlik käitumine ametniku suhtes, kelle vastu on algatatud menetlus, võivad ise tekitada asjaomasele ametnikule kahju. Seega on personalieeskirjade artikli 22a lõike 3 eesmärk kaitsta mitte ainult rikkumisest teatajat põhjendamatu juurdluse algatamise eest, vaid kaitsta teda ka igasuguse varalise või mittevaralise kahju eest, mis on juurdluse käigus tekitatud, isegi kui juurdluse algatamine oli põhjendatud. Sellist järeldust ei väära asjaolu, et haldusmenetluse aluseks ei olnud ametniku abitaotlus.

Samas ei põhjusta iga haldusmenetluses aset leidnud rikkumine tingimata kahju kõnealuse artikli tähenduses. Nimelt sõltub selline hinnang, mis eeldab teatud tõsiduse astmega faktide olemasolu, iga juhtumi konkreetsetest asjaoludest.

(vt punktid 30, 33, 34 ja 64)