Language of document : ECLI:EU:T:2009:448

T‑234/06. sz. ügy

Giampietro Torresan

kontra

Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM)

„Közösségi védjegy – Törlési eljárás – A CANNABIS közösségi szóvédjegy – Feltétlen kizáró ok – Leíró jelleg – A 40/94/EK rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja és 51. cikke (1) bekezdésének a) pontja (jelenleg a 207/2009/EK rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja és 52. cikke (1) bekezdésének a) pontja)”

Az ítélet összefoglalása

Közösségi védjegy – A védjegyoltalomról való lemondás, a védjegyoltalom megszűnése és a védjegy törlése – Feltétlen törlési okok – A 40/94 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontjával ellentétes lajstromozás

(40/94 tanácsi rendelet, 7. cikk, (1) bekezdés, c) pont és 51. cikk, (1) bekezdés, a) pont)

A CANNABIS védjegyet nem kellett volna közösségi védjegyként lajstromozni a Nizzai Megállapodás szerinti 32. és 33. osztályba tartozó „sörök” és „borok, szeszes italok, likőrök, habzó italok, habzóborok, pezsgők” vonatkozásában, mivel fennáll a közösségi védjegyről szóló 40/94 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja szerinti feltétlen kizáró ok.

Önmagában a CANNABIS megjelölés a fogyasztók számára azon áruk lehetséges összetevőire vonatkozó egyszerű és közvetlen adatnak minősül, amely áruk vonatkozásában a védjegyet lajstromozták. Ezáltal a CANNABIS szómegjelölés nagymértékben túllép a sugalmazás területén, és a leírás területére tartozik. Ennélfogva az említett megjelölést leírónak, és nem sugalmazónak vagy célzást tartalmazónak kell tekinteni.

Önmagában a „cannabis” szót, amelyet védjegyként használnak, akkor lehet leíró jellegűnek ítélni, ha az ténylegesen vagy potenciálisan utal az áru egyik jellemzőjére, azaz a szóban forgó áru gyártása során felhasználható összetevők valamelyikére. Tekintettel a már piacon lévő kendert tartalmazó italok kínálatára, a CANNABIS megjelölés már most képes azon áruk gyártásához felhasznált egyik összetevő megjelölésére, amely áruk vonatkozásában a védjegyet lajstromozták.

Egyebekben a leíró jelleg megállapítása szempontjából nincs jelentősége annak a ténynek, hogy valamely szónak több jelentése van. Így az a tény, hogy a „cannabis” szó három különböző jelentéssel rendelkezhet, semmilyen szerepet nem játszhat a leíró jelleg meghatározását illetően. Ahhoz, hogy az említett rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontja alkalmazható legyen, elegendő, ha közvetlen és konkrét kapcsolat áll fönn e jelentések egyike és a szóban forgó áruk között.

Ebből következik, hogy a CANNABIS megjelölés a média általi elterjesztése miatt jól ismert, bizonyos élelmiszerek és bizonyos italok gyártási folyamatában jelen lévő kannabisz növényre utal. Az átlagfogyasztó tehát azonnal és további gondolkodás nélkül kapcsolatot teremt a kérdéses megjelölés, és azon áruk jellemzői között, amelyek vonatkozásában a védjegyet lajstromozták, ami az említett megjelölést leíró jellegűvé teszi.

(vö. 34., 36–38. pont)