Language of document : ECLI:EU:T:2007:217

Vec T‑229/04

Švédske kráľovstvo

proti

Komisii Európskych spoločenstiev

„Smernica 91/414/EHS – Prípravky na ochranu rastlín – Účinná látka parakvát – Povolenie na uvedenie na trh – Povoľovacie konanie – Ochrana zdravia ľudí a zvierat“

Abstrakt rozsudku

1.      Poľnohospodárstvo – Aproximácia právnych predpisov – Uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín na trh – Smernica 91/414

[Nariadenie Komisie č. 3600/92, článok 7 ods. 1 písm. c) a článok 3; smernica Rady 91/414; smernica Komisie 2003/112]

2.      Poľnohospodárstvo – Aproximácia právnych predpisov – Uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín na trh – Smernica 91/414

[Smernica Rady 91/414, článok 4 ods. 1 písm. b) bod iv a článok 5 ods. 1 a 4, príloha I]

3.      Poľnohospodárstvo – Aproximácia právnych predpisov – Uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín na trh – Smernica 91/414

[Smernica Rady 91/414, článok 4 ods. 1 písm. b) body iv) a v) druhá zarážka a článok 5 ods. 1 písm. b)]

1.      V rámci prijatia smernice 2003/112, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 91/414 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh, ktorou sa začleňuje, do prílohy I, parakvát ako účinná látka, revízna správa Komisie, v ktorej sa uvádza, že neexistuje údaj o neurotoxicite parakvátu, nespĺňa procesné požiadavky stanovené článkom 7 nariadenia č. 3600/92, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá na realizáciu prvého stupňa pracovného programu, na ktorý sa vzťahuje článok 8 (2) smernice 91/414, pokiaľ ide o preskúmanie prípadného vzťahu medzi parakvátom a Parkinsonovou chorobou.

Indície vzťahu medzi používaním parakvátu a objavením sa Parkinsonovej choroby sa nachádzajú v literatúre zaoberajúcej sa neurotoxicitou parakvátu. Ak teda spravodajský členský štát posúdil literatúru zaoberajúcu sa prípadným vzťahom medzi Parkinsonovou chorobou a parakvátom, toto posúdenie sa uskutočnilo v rámci preskúmania neurotoxicity parakvátu. Článok 7 ods. 1 písm. c) nariadenia č. 3600/92 prikazuje, že posúdenie účinnej látky, ku ktorému spravodajský členský štát pristupuje, vyúsťuje do správy Komisie, ktorá podľa článku 7 ods. 3 rovnakého nariadenia musí byť zaslaná stálemu výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat a iným členským štátom na informáciu.

Správy spravodajského členského štátu neobsahovali žiadne posúdenie literatúry týkajúcej sa prípadných vzťahov medzi parakvátom a Parkinsonovou chorobou. Okrem iného Komisia ani nestanovuje, ani netvrdí, že takéto posúdenie bolo oznámené stálemu výboru.

(pozri body 108 – 110)

2.      Na to, aby bola látka zaradená do prílohy I smernice 91/414 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh, článok 5 ods. 1 stanovuje, že sa musí dať očakávať, vzhľadom na súčasné vedecké a technické poznatky, že používanie prípravkov na ochranu rastlín obsahujúcich dotknutú účinnú látku podľa správnej odbornej praxe ochrany rastlín nebude mať škodlivé účinky na zdravie ľudí a zvierat v súlade s článkom 4 ods. 1 písm. b) bodom iv) smernice 91/414.

Článok 5 ods. 1 citovanej smernice vykladaný v spojení so zásadou obozretnosti implikuje, že pokiaľ ide o zdravie ľudí a zvierat, existencia vážnych indícií, ktoré bez odstránenia vedeckej neistoty umožňujú rozumne pochybovať o neškodnosti látky, v podstate bráni zaradeniu tejto látky do prílohy I tejto smernice. Zásada obozretnosti sa totiž snaží predchádzať potenciálnym rizikám. Naopak, čisto hypotetické riziká spočívajúce na nepodopretých vedeckých predpokladoch nemožno uznať.

Článok 5 ods. 4 smernice 91/414, podľa ktorého zaradenie účinnej látky do prílohy I môže byť podmienené určitým obmedzeniam používania, má za následok umožnenie zaradenia látok, ktoré nespĺňajú požiadavky článku 5 ods. 1 tej istej smernice uložením určitých obmedzení, ktoré odstraňujú problematické používanie dotknutej látky.

Vzhľadom na to, že toto ustanovenie sa javí ako obmedzenie článku 5 ods. 1 smernice 91/414, treba ho vykladať vo svetle zásady obozretnosti. V dôsledku toho pred zaradením látky do prílohy I smernice 91/414 sa musí stanoviť, nad akúkoľvek rozumnú pochybnosť, že obmedzenia pri používaní dotknutej látky umožňujú zabezpečiť používanie tejto látky, ktoré je v súlade s požiadavkami uvedeného článku 5 ods. 1.

(pozri body 160, 161, 169, 170, 223, 224, 227)

3.      Článok 5 ods. 1 smernice 91/414 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh rozlišuje medzi na jednej strane zdravím ľudí alebo zvierat, vzhľadom na ktoré sa netoleruje existencia škodlivých účinkov, a na druhej strane životným prostredím, vo vzťahu ku ktorému sú neprípustné iba neprijateľné účinky. Rovnako článok 4 ods. 1 písm. b) smernice 91/414 sa zaoberá oddelene otázkou škodlivých účinkov na zdravie ľudí alebo zvierat [článok 4 ods. 1 písm. b) bod iv)] a otázkou neprípustného vplyvu na životné prostredie [článok 4 ods. 1 písm. b) bod v)]. Z tejto štruktúry článkov 4 a 5 smernice 91/414 vyplýva, že ak ide o posúdenie účinnej látky z pohľadu ochrany zdravia zvierat podľa článku 5 ods. 1 písm. b) uvedenej smernice, odkaz, ktorý upravuje toto ustanovenie na článok 4 ods. 1 písm. b) rovnakej smernice, sa týka iba ustanovenia tohto posledného článku, ktorý upravuje osobitne zdravie zvierat, a to článku 4 ods. 1 písm. b) bodu iv) dotknutej smernice.

V dôsledku toho z dôvodu skutočnosti, že článok 4 ods. 1 písm. b) bod iv) smernice 91/414 už osobitne upravuje otázku účinkov prípravkov obsahujúcich účinnú látku na zdravie zvierat, článok 4 ods. 1 písm. b) bod v) druhá zarážka rovnakej smernice týkajúci sa neexistencie neprípustného vplyvu na životné prostredie vzhľadom na jeho účinok na necielené druhy nie je relevantný na posúdenie, či látka spĺňa požiadavky článku 5 ods. 1 písm. b) smernice, pokiaľ ide o účinok na necielené druhy.

(pozri body 254, 255)