Language of document : ECLI:EU:T:2004:311

Byla T‑193/04 R

Hans‑Martin Tillack

prieš

Europos Bendrijų Komisiją

„Laikinųjų apsaugos priemonių taikymas – Prašymas taikyti laikinąsias priemones ir sustabdyti vykdymą“

Nutarties santrauka

1.      Laikinųjų apsaugos priemonių taikymas – Vykdymo sustabdymas – Laikinosios priemonės – Taikymo sąlygos – „Fumus boni juris“ – Skuba – Kumuliatyvinis pobūdis – Visų aptariamų interesų įvertinimas

(EB 242 ir 243 str.; Pirmosios instancijos teismo procedūros reglamento 104 str. 2 dalis)

2.      Procedūra – Įstojimas į bylą – Laikinųjų apsaugos priemonių taikymas – Suinteresuotieji asmenys – Atstovaujanti organizacija, kurios tikslas yra ginti savo narių interesus – Priimtinumas bylose, kuriose nagrinėjami esminiai klausimai, galintys turėti įtakos šiems nariams – Sąlygos

(Teisingumo Teismo statuto 40 str. antroji pastraipa ir 53 str. pirmoji pastraipa)

3.      Laikinųjų apsaugos priemonių taikymas – Priimtinumo sąlygos – Ieškinio pagrindinėje byloje priimtinumas – Nereikšmingumas – Ribos

(EB 242 ir 243 str.; Pirmosios instancijos teismo procedūros reglamento 104 str. 2 dalis)

4.      Ieškinys dėl panaikinimo – Aktai, dėl kurių galima pareikšti ieškinį – Sąvoka – Aktai, sukeliantys privalomas teisines pasekmes

(EB 230 str.)

1.      Pirmosios instancijos teismo procedūros reglamento 104 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad prašyme dėl laikinųjų apsaugos priemonių turi būti nurodomos aplinkybės, dėl kurių yra reikalingas skubus sprendimas, ir faktiniai bei teisiniai pagrindai, prima facie patvirtinantys prašomų priemonių reikalingumą (fumus boni juris). Šios sąlygos yra kumuliacinės, todėl jei bent viena iš jų netenkinama, prašymas taikyti laikinąsias apsaugos priemones yra atmetamas. Prireikus laikinąsias apsaugos priemones taikantis teisėjas gali įvertinti esančius interesus.

(žr. 21 punktą)

2.      Teisingumo Teismo statuto 40 straipsnio antrojoje pastraipoje, kuri Pirmosios instancijos teismui taikoma pagal šio statuto 53 straipsnio pirmąją pastraipą, numatyta, kad į bylą leidžiama įstoti atstovaujančiosioms organizacijoms, kurių tikslas yra ginti savo narius bylose, kuriose nagrinėjami esminiai klausimai, galintys turėti įtakos šiems nariams. Asociacijai gali būti leista įstoti į bylą, jei ji atstovauja nemažai atitinkamame sektoriuje veikiančių įmonių, jos tikslas yra apsaugoti savo narių interesus, byloje gali kilti esminių klausimų, turinčių įtakos šio sektoriaus veiklai, ir galiausiai jei jos narių interesams sprendimas ar nutartis dėl leidimo įstoti į bylą gali turėti didelės įtakos.

Be to, plačiu asociacijų teisės įstoti į bylą aiškinimu siekiama palengvinti bylos aplinkybių vertinimą išvengiant daugybės individualių prašymų įstoti į bylą, kurie sudarytų kliūčių proceso veiksmingumui ir tinkamai jo eigai.

Pirmiau išvardytas sąlygas atitinka tarptautinė profesinė organizacija, kuri atstovauja per 500 000 narių 109 valstybėse ir kurios tikslas yra žurnalistų teisių ir laisvių gynimas bei stiprinimas, taip pat pagarba informacijos laisvei, žiniasklaidos laisvei ir nepriklausomai žurnalistikai bei jų gynimas, kai laikinąsias apsaugos priemones taikančio teisėjo priimtas sprendimas jo nagrinėjamais klausimais gali būti susijęs su žurnalistų informacijos šaltinių apsaugos principo turiniu.

(žr. 24–25, 28–30 punktus)

3.      Vykstant laikinųjų apsaugos priemonių taikymo procedūrai neturėtų būti nagrinėjamas klausimas dėl ieškinio priimtinumo bylą iš esmės nagrinėsiančiame teisme, kad nebūtų sudaryta kliūčių pagrindinės bylos nagrinėjimui iš esmės. Tačiau, jei vykstant laikinųjų apsaugos priemonių taikymo procedūrai yra teigiama, kad pagrindinis ieškinys, kurio pagrindu prašoma taikyti laikinąsias apsaugos priemones, yra aiškiai nepriimtinas, gali iškilti būtinybė nustatyti tam tikras aplinkybes, kurių pagrindu galima priimti sprendimą, kad ieškinys iš pirmo žvilgsnio yra priimtinas.

(žr. 32 punktą)

4.      Ieškinį dėl panaikinimo EB 230 straipsnio prasme galima pareikšti tik dėl teisės aktų ir sprendimų, sukeliančių privalomas teisines pasekmes, kurios turi įtakos ieškovo interesams, aiškiai pakeisdamos jo teisinę padėtį.

(žr. 38 punktą)