Language of document : ECLI:EU:T:2004:311

Zadeva T-193/04 R

Hans-Martin Tillack

proti

Komisiji Evropskih skupnosti

„Začasna odredba – Predlog za izdajo začasnih ukrepov in zadržanje izvršitve“

Povzetek sklepa

1.      Začasna odredba – Odlog izvršitve – Začasni ukrepi – Pogoji za odobritev – „Fumus boni juris“ – Nujnost – Kumulativnost – Tehtanje vseh zadevnih interesov

(člena 242 ES in 243 ES; Poslovnik Sodišča prve stopnje, člen 104(2))

2.      Postopek – Intervencija – Začasna odredba – Zadevne osebe – Predstavniška združenja, katerih cilj je varstvo interesov njihovih članov – Dopustnost v zadevah, ki obravnavajo načelna vprašanja, ki lahko zadevajo te člane – Pogoji

(Statut Sodišča, člena 40(2) in 53(1))

3.      Začasna odredba – Pogoji za dopustnost – Dopustnost tožbe v postopku v glavni stvari – Neupoštevnost – Omejitve

(člena 242 ES in 243 ES; Poslovnik Sodišča prve stopnje, člen 104(2))

4.      Ničnostna tožba – Akti, zoper katere je mogoče vložiti tožbo – Pojem – Akti, ki ustvarjajo zavezujoče pravne učinke

(člen 230 ES)

1.      Člen 104(2) Poslovnika Sodišča prve stopnje določa, da mora predlog za izdajo začasne odredbe vsebovati okoliščine, iz katerih izhaja nujnost izdaje začasne odredbe, ter dejanske in pravne navedbe, ki na prvi pogled (fumus boni juris) izkazujejo utemeljenost predlagane začasne odredbe. Ta pogoja sta kumulativna, tako da je treba predlog za izdajo začasne odredbe zavrniti, če kateri od njiju ni izpolnjen. Sodnik, pristojen za izdajo začasne odredbe, glede na okoliščine primera tudi tehta obstoječe interese.

(Glej točko 21.)

2.      V skladu s členom 40, drugi pododstavek, Statuta Sodišča, ki se na podlagi člena 53, tretji pododstavek, tega Statuta uporablja za Sodišče prve stopnje, se dovoli intervencija predstavniških združenj, katerih cilj je zaščita njihovih članov v zadevah, ki sprožajo načelna vprašanja, ki bi lahko vplivala na te člane. Natančneje, združenje lahko intervenira v zadevi, če zastopa pomembno število podjetij v zadevnem sektorju, če njegov cilj vključuje zaščito interesov njegovih članov, če lahko zadeva sproži načelna vprašanja, ki vplivajo na zadevni sektor, in če torej lahko sodba ali sklep, h kateremu se intervenira, pomembno vpliva na interese njegovih članov.

Poleg tega je sprejetje široke razlage pravice združenj do intervencije namenjeno boljši presoji okvira zadev in obenem preprečevanju številnih posameznih intervencij, ki bi lahko ovirale učinkovitost in normalen potek postopka.

Zgoraj omenjene pogoje izpolnjuje mednarodna sindikalna organizacija, ki zastopa več kot 500.000 članov iz 109 držav, katere cilj je varovanje in krepitev pravic in svoboščin novinarjev ter spoštovanje in zaščita svobode obveščanja, svobode medijev in neodvisnosti novinarstva, saj stališče, ki bi ga o vprašanjih, ki so mu predložena, lahko zavzel sodnik, pristojen za izdajo začasne odredbe, potencialno zadeva obseg načela varovanja novinarskih virov.

(Glej točke 24, 25 in od 28 do 30.)

3.      Dopustnost tožbe pred sodiščem, pristojnim v postopku v glavni stvari, se načeloma ne sme presojati v postopku za izdajo začasne odredbe, če bi to lahko vplivalo na odločanje v glavni stvari. Če se uveljavlja očitna nedopustnost tožbe, ki je povezana s predlogom za izdajo začasne odredbe, pa se kot nujno vendar lahko izkaže, da je treba ugotavljati, ali so podani določeni elementi, na podlagi katerih je na prvi pogled mogoče sklepati o dopustnosti take tožbe.

(Glej točko 32.)

4.      Akti ali odločitve, ki so lahko predmet ničnostne tožbe v smislu člena 230 ES, so ukrepi, ki imajo zavezujoče pravne učinke in lahko vplivajo na interese tožeče stranke tako, da bistveno vplivajo na njen pravni položaj.

(Glej točko 38.)