Language of document :

Tužba od 20. listopada 2013. – Šumelj i drugi protiv Europske unije

(Predmet T-546/13)

Jezik postupka: hrvatski

Stranke

Tužitelji: Ante Šumelj (Zagreb, Hrvatska), Dubravka Bašljan (Zagreb), Đurđica Crnčević (Sv. Ivan Zelina, Hrvatska), Miroslav Lovreković (Križevci, Hrvatska) (zastupnik: Mato Krmek, odvjetnik)

Tuženik: Europska unija

Zahtjevi

Tužitelji od Općeg suda zahtijevaju da:

donese međupresudu kojom će utvrditi propust Europske komisije u vršenju nadzora nad provedbom Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, u dijelu koji se odnosi na uvođenje službe javnih ovršitelja u pravni sustav Republike Hrvatske u skladu s člankom 36. Akta o pristupanju (Prilog VII. točka 1.),

naloži Europskoj uniji da tužiteljima naknadi štetu (imovinsku i neimovinsku) zbog izvanugovorne odgovornosti Europske unije u skladu s člankom 340. stavkom 2. UFEU-a,

naloži Europskoj uniji da naknadi troškove ovog postupka,

dodatno se od Općeg suda zahtijeva da do pravomoćnosti ove međupresude zastane s raspravljanjem o visini tužbenog zahtjeva.

Tužbeni razlozi i glavni argumenti

U prilog osnovanosti tužbe tužitelj ističe sljedeće tužbene razloge:

1. Time što je propustila spriječiti ukidanje zakonâ kojima se uvodi i regulira javnoovršiteljska služba, a koje je Republika Hrvatska usvojila tijekom pregovora o pristupanju Europskoj uniji, Europska komisija povrijedila je članak 36. Akta o pristupanju (Prilog VII. točka 1.) koji je sastavni dio Ugovora o pristupanju Europskoj uniji sklopljenog između Republike Hrvatske i država članica Europske unije (Narodne novine – Međunarodni ugovori broj 2/12). Članak 36. Akta o pristupanju stvara obvezu za Komisiju da prati (monitoring) sve obveze koje je Republika Hrvatska preuzela tijekom pregovora o pristupanju Europskoj uniji pa tako i preuzete pravne obveze Republike Hrvatske da ustroji službu javnih ovršitelja i stvori sve uvjete potrebne za punu implementaciju te službe u hrvatski pravni poredak do 1. siječnja 2012.

2. Navedenom povredom Europska je komisija izravno nanijela štetu tužiteljima, koji su bili imenovani na mjesta javnih ovršitelja i čija su legitimna očekivanja bila da će započeti s radom 1. siječnja 2012.

3. Komisija je propuštanjem svojih ugovornih obveza očito i teško zanemarila granice diskrecije koje su joj postavljene i time je podnositeljima (imenovanim javnim ovršiteljima) suprotno njihovim legitimnim očekivanjima uzrokovala znatnu imovinsku i neimovinsku štetu, koju je dužna naknaditi temeljem članka 340. stavka 2. UFEU-a.