Language of document :

2008. május 13-án benyújtott kereset - DEI kontra Bizottság

(T-169/08. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: görög

Felek

Felperes: Dimosia Epicheirisi Ilektrismou A.E. (Athén, Görögország) (képviselő: P. Anestis ügyvéd)

Alperes: az Európai Közösségek Bizottsága

Kereseti kérelmek

Az Elsőfokú Bíróság semmisítse meg a megtámadott határozatot;

az Elsőfokú Bíróság kötelezze a Bizottságot a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

A felperes jelen keresetével a Görög Köztársaság által a Dimosia Epicheirisi Ilektrismou-nak biztosított és hatályban tartott lignit-kitermelési jogokról szóló, 2008. március 5-i C(2008) 824. végleges bizottsági határozat megsemmisítését kéri.

A felperes az alábbi megsemmisítési okokat adja elő:

Első megsemmisítési okként a felperes arra hivatkozik, hogy az alperes tévesen alkalmazta a jogot az EK 86. cikk (1) bekezdésének és az EK 82. cikknek az együttes alkalmazásakor, továbbá nyilvánvaló mérlegelési hibát követett el.

Konkrétan, a felperes szerint az alperes tévedett: először is az érintett piacok meghatározásában; másodszor az erőfölény elméletének kiterjesztésével, amennyiben nem vette figyelembe azt, hogy a kiterjesztésnek állami vállalkozások esetében is kizárólagos vagy különleges jogokat biztosító állami intézkedéseken kell alapulnia; harmadszor azért, mert a görög jogi szabályozás, amelynek alapján a felperes lignit-kitermelési jogokat szerzett, nem vezet a versenytársak terhére esélyegyenlőtlenséghez; negyedszer, mivel az előbb hivatkozott jogi szabályozás nem vezet a felperesnek a villamos energia nagykereskedelmi piacán fennálló erőfölényének fenntartásához és megerősítéséhez; ötödször pedig az alperes nyilvánvaló mérlegelési hibát követett el azzal, hogy nem vette figyelembe a görög villamosenergia-piac legutóbbi fejleményeit, amelyek azonban fontosak voltak annak bizonyításához, hogy nem áll fenn jogsértés.

Második megsemmisítési okként a felperes előadja, hogy az alperes a megtámadott határozat meghozatalakor nem tartotta be az indokolásnak az EK 253. cikkben előírt szabályait.

Harmadik megsemmisítési okként a felperes előadja, hogy a megtámadott határozat sérti a jogbiztonság, a bizalomvédelem és a tulajdon védelmének általános elveit. Ezenkívül a felperes úgy véli, hogy a bíróságnak vizsgálnia kell, hogy az alperes milyen mértékben követett el hatáskörrel való visszaélést.

Végül, negyedik megsemmisítési okként a felperes előadja, hogy az alperes a megtámadott határozatban javasolt korrekciós intézkedések tekintetében nem tartotta be az arányosság elvét.

____________