Language of document :

A Conseil d’État (Franciaország) által 2024. március 7-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – WebGroup Czech Republic, a.s., NKL Associates s. r. o. kontra Ministre de la Culture, Premier ministre

(C-188/24. sz. ügy, WebGroup Czech Republic és NKL Associates)

Az eljárás nyelve: francia

A kérdést előterjesztő bíróság

Conseil d’État

Az alapeljárás felei

Felperesek: WebGroup Czech Republic, a.s., NKL Associates s. r. o.

Alperesek: Ministre de la Culture, Premier ministre

Érintett felek: Osez le féminisme !, Le mouvement du Nid, Les effronté-E-S

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

Először is, a 2000. június 8-i 2000/31/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv1 által „szabályozott területhez” tartozónak kell-e tekinteni az olyan általános és elvont rendelkezéseket, amelyek egyes cselekményeket bűncselekménynek minősítenek, amelyek miatt büntetőeljárás indítható, ha azok az információs társadalommal összefüggő szolgáltatást nyújtó szolgáltatók és bármely más természetes vagy jogi személy magatartására is alkalmazhatók, vagy úgy kell-e tekinteni, hogy – mivel az irányelv egyetlen célja e szolgáltatások egyes jogi vonatkozásainak harmonizálása, nem pedig az, hogy kifejezetten a büntetőjog területén valósítson meg harmonizációt, és csak a szolgáltatásokra alkalmazandó követelményeket állapít meg – az ilyen büntetőjogi rendelkezések nem tekinthetők az információs társadalommal összefüggő szolgáltatási tevékenység megkezdésére és az ilyen tevékenység folytatására alkalmazandó, az ezen irányelvvel „szabályozott területhez” tartozó követelményeknek? Közelebbről, e „szabályozott terület” hatálya alá tartoznak-e a kiskorúak védelmének biztosítását célzó büntetőjogi rendelkezések?

Az érintett szolgáltatásoknak csak egyes jogi vonatkozásait harmonizáló 2000/31/EK irányelv által „szabályozott területhez” tartozónak kell-e tekinteni azt, ha az online hírközlési szolgáltatások szerkesztőit arra kötelezik, hogy olyan eszközöket alkalmazzanak, amelyek megakadályozzák a kiskorúaknak az általuk terjesztett pornográf tartalmakhoz való hozzáférését, jóllehet, bár e kötelezettség az információs társadalommal összefüggő szolgáltatási tevékenység folytatására vonatkozik, mivel a szolgáltató magatartásával, a szolgáltatás minőségével, illetve tartalmával kapcsolatos, ugyanakkor nem a szolgáltatók letelepedésével, a kereskedelmi tájékoztatással, az elektronikus úton kötött szerződésekkel, a közvetítő szolgáltatók felelősségi rendszerével, a magatartási kódexekkel, a jogviták peren kívüli rendezésével, a bírósági keresetekkel vagy a tagállamok közötti együttműködéssel kapcsolatos, tehát az irányelv II. fejezetének harmonizációs rendelkezései által szabályozott egyik tárgykörre sem vonatkozik?

Az előző kérdésekre adandó igenlő válasz esetén hogyan kell összeegyeztetni a 2000/31/EK irányelvből eredő követelményeket az alapvető jogok Európai Unióban történő védelméből, közelebbről az Európai Unió Alapjogi Chartájának 1. és 24. cikke, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezmény 8. cikke által biztosított emberi méltóság és a gyermek mindenek felett álló érdeke védelméből eredő követelményekkel, amennyiben az adott szolgáltatás tekintetében hozott egyedi intézkedések elfogadása önmagában nem tűnik alkalmasnak az e jogok hatékony védelmének biztosítására? Létezik-e olyan európai uniós általános jogelv, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy többek között sürgős esetben a kiskorúaknak a méltóságukat és integritásukat érő sérelemmel szembeni védelme érdekében szükséges intézkedéseket hozzanak, a szolgáltatók valamely kategóriájára vonatkozó általános és elvont intézkedéseket is beleértve, szükség esetén a 2000/31/EK irányelv hatálya alá tartozó szolgáltatók tekintetében eltérve a szolgáltatók származási helye szerinti állam általi szabályozásának ezen irányelvben rögzített elvétől?

____________

1     A belső piacon az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások, különösen az elektronikus kereskedelem egyes jogi vonatkozásairól szóló, 2000. június 8-i 2000/31/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (Elektronikus kereskedelemről szóló irányelv) (HL 2000. L 178., 1. o.; magyar nyelvű különkiadás 13. fejezet, 25. kötet, 399. o.).