Language of document : ECLI:EU:T:2021:153

Byla T769/16

Maxime Picard

prieš

Europos Komisiją

 2021 m. kovo 24 d. Bendrojo Teismo (pirmoji išplėstinė kolegija) sprendimas

„Viešoji tarnyba – Sutartininkai – Pareigūnų tarnybos nuostatų 2014 m. reforma – Pereinamojo laikotarpio priemonės, susijusios su tam tikromis teisių į pensiją apskaičiavimo taisyklėmis – Tvarkos pasikeitimas pasirašius naują sutartininko sutartį – Sąvoka „yra įdarbintas“

Pareigūnai – Pensijos – Teisių į pensiją apskaičiavimo tvarka – Reglamento Nr. 1023/2013 pereinamojo laikotarpio nuostatos – Taikymas pagal analogiją sutartininkams, kurie buvo tarnyboje 2013 m. gruodžio 31 d. – Sąvoka „yra įdarbintas“ – Sutartininko pasirašyta nauja sutartis, kuria po šios datos iš esmės pakeistos jo pareigos – Netaikymas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų, iš dalies pakeistų Reglamentu Nr. 1023/2013, XIII priedo 21 ir 22 straipsniai; Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų priedo 1 straipsnio 1 dalis ir 3a straipsnis; Tarybos reglamento Nr. 723/2004 36 konstatuojamoji dalis)

(žr. 65–83, 90, 93 punktus)

Santrauka

Ieškovas Maxime Picard nuo 2008 m. yra Europos Komisijos individualių išmokų administravimo ir mokėjimo biuro (PMO) sutartininkas. Iš pradžių jis buvo įdarbintas sutartininku jį priskiriant pirmai pareigų grupei pagal 2008 m. pasirašytą sutartį (toliau – 2008 m. sutartis), pratęstą tris kartus terminuotam laikotarpiui; 2011 m. ji buvo pratęsta neterminuotam laikotarpiui.

2014 m. gegužės 16 d. ieškovas pasirašė naują neterminuotą sutartininko sutartį ir jis buvo priskirtas prie antros pareigų grupės, įrodęs, kad atliko su šia pareigų grupe susijusias užduotis. Ši sutartis įsigaliojo 2014 m. birželio 1 d. (toliau – 2014 m. sutartis).

Tuo laikotarpiu įvyko 2014 m. Europos Sąjungos pareigūnų nuostatų ir kitiems tarnautojams taikomų įdarbinimo sąlygų reforma(1), pagal kurią, pirma, buvo nustatyta nauja metinė teisių į pensiją įgijimo norma: nuo ankstesnės 1,9 % normos pereita prie mažiau palankios 1,8 % normos, ir, antra, buvo nustatytas 66 metų pensinis amžius, palyginti su anksčiau taikytu 63 metų amžiumi(2). Vis dėlto pagal numatytas pereinamojo laikotarpio taisykles pareigūnams, „pradėj[usiems] tarnybą nuo 2004 m. gegužės 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d.“, toliau buvo taikoma 1,9 % metinė teisių į pensiją įgijimo norma(3). Be to, „pareigūnai, kuriems 2014 m. gegužės 1 d. yra 35 ar daugiau metų ir kurie pradėjo tarnybą iki 2014 m. sausio 1 d., teisę į ištarnauto laiko pensiją įgyja sulaukę 64 metų ir 8 mėnesių amžiaus“(4). Šios pareinamojo laikotarpio nuostatos pagal analogiją taikomos kitiems tarnautojams, kurie buvo įdarbinti iki 2013 m. gruodžio 31 d.(5)

Įsigaliojus Pareigūnų tarnybos nuostatų reformai ieškovas pasirašė naują sutartį ir paprašė PMO sektoriaus „Pensijos“ vadovo paaiškinimų dėl jos pasekmių jo padėčiai. Atsakydamas vadovas patvirtino, kad, pasikeitus sutarčiai, nuo 2014 m. birželio 1 d. ieškovui netaikomos pereinamojo laikotarpio nuostatos dėl teisių į pensiją įgijimo normos ir pensinio amžiaus.

Kadangi ieškovo skundas dėl šio atsakymo buvo atmestas, jis pareiškė ieškinį dėl vadovo atsakymo ir sprendimo atmesti jo skundą panaikinimo. Grįsdamas savo ieškinį ieškovas teigė, kad, taikydama nagrinėjamas pereinamojo laikotarpio nuostatas, administracija turėjo tarnybos pradžios data laikyti 2008 m. liepos 1 d., t. y. kada jis buvo iš pradžių įdarbintas pirmos pareigų grupės sutartininku, o ne naujos 2014 m. sutarties pradžios datą.

Vis dėlto Bendrojo Teismo pirmoji išplėstinė kolegija šį ieškinį atmetė. Savo sprendime Bendrasis Teismas sprendė dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų, susijusių su teisių į pensiją įgijimo norma ir pensiniu amžiumi, nustatytų Pareigūnų tarnybos nuostatų reforma, taikymo sutartininkams, kurie po šios reformos pasirašė naują sutartį(6).

Bendrojo Teismo vertinimas

Pirma, Bendrasis Teismas aiškina Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų priedo 1 straipsnio 1 dalį, pagal kurią „[k]itiems tarnautojams, kurie 2013 m. gruodžio 31 d. yra įdarbinti, pagal analogiją taikom[os]“ pereinamojo laikotarpio nuostatos dėl teisių į pensiją įgijimo normos ir pensinio amžiaus, nustatytos pareigūnams Pareigūnų tarnybos nuostatų reforma(7). Bendrasis Teismas primena, kad pereinamojo laikotarpio nuostatos turi būti aiškinamos griežtai ir jas taikant pagal analogiją kitiems tarnautojams reikia atsižvelgti į pareigūnų ir tarnautojų ypatumus. Šiuo klausimu pažymėtina, kad šių dviejų kategorijų personalas skiriasi, be kita ko, vykdomų užduočių pobūdžiu ir teisiniais pareigūno ar tarnautojo ir Sąjungos administracijos ryšiais. Konkrečiai kalbant, pareigūnas pradeda tarnybą Sąjungos administracijoje ir lieka joje pagal Pareigūnų tarnybos nuostatuose nustatytą ryšį, o sutartininkas pradeda tarnybą ir lieka joje pagal sutartinį ryšį(8). Vadinasi, tam, kad galėtų pasinaudoti pareinamojo laikotarpio taisyklėmis, kiti tarnautojai turi būti „įdarbinti 2013 m. gruodžio 31 d.“, t. y. šią dieną turėti sutartį su Sąjungos administracija.

Antra, Bendrasis Teismas patikslina sąvoką „yra įdarbinti 2013 m. gruodžio 31 d.“. Bendrojo Teismo teigimu, ši situacija gali būti nustatyta tik tuo atveju, kai tarnautojas nepasirašo naujos sutarties, pagal kurią reikia pradėti naujus darbo santykius su Sąjungos administracija, t. y. tuo atveju, kai šia sutartimi iš esmės nepakeičiamos jo pareigos (taip galimai pakenkiant minėtų darbo santykių funkciniam tęstinumui). Darytina išvada, kad pereinamojo laikotarpio nuostatos pagal analogiją taikomos kitiems tarnautojams, kurie yra įdarbinti 2013 m. gruodžio 31 d. ir kurie po šios datos lieka dirbti pagal sutartį, kuri nedaro įtakos darbo santykių tęstinumui. Taip aiškinant atsižvelgiama į naujos sutarties pasirašymo teisinę galią, kartu apsaugant personalo įgytas teises ir teisėtus lūkesčius.

Nagrinėjamu atveju Bendrasis Teismas konstatuoja, kad ieškovo pasirašyta nauja darbo sutartis leido jam patekti į aukštesnę pareigų grupę, o tai sukėlė pavojų darbo santykių, kuriuos jis turėjo su Sąjungos administracija pagal 2008 m. sutartį, funkciniam tęstinumui. Taigi, nors ieškovas dirbo 2013 m. gruodžio 31 d. pagal pirminę 2008 m. sutartį, dėl naujos 2014 m. darbo sutarties šie darbo santykiai nutrūko ir prasidėjo nauji, todėl ieškovui negali būti taikomos pereinamojo laikotarpio nuostatos dėl teisių į pensiją įgijimo normos ir pensinio amžiaus.


1      2013 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 1023/2013, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos (OL L 287, 2013, p. 15), įsigaliojo 2013 m. lapkričio 1 d. ir, kiek tai susiję su šioje byloje reikšmingomis nuostatomis, taikomas nuo 2014 m. sausio 1 d.


2      Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatų (toliau – Pareigūnų tarnybos nuostatai), iš dalies pakeistų Reglamentu Nr. 1023/2013, 77 straipsnio antra ir penkta pastraipos.


3      Pareigūnų tarnybos nuostatų XIII priedo 21 straipsnio antra pastraipa.


4      Pareigūnų tarnybos nuostatų XIII priedo 22 straipsnio 1 dalies antra pastraipa.


5      Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų priedo 1 straipsnio 1 dalis.


6      Kiek tai susiję su pareigūnais, 2018 m. gruodžio 14 d. Sprendime Torné / Komisija (T‑128/17, EU:T:2018:969) Bendrasis Teismas aiškino sąvoką „pradėjęs tarnybą“, kaip ji suprantama pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų XIII priedo 21 ir 22 straipsniuose numatytas pereinamojo laikotarpio nuostatas dėl teisių į pensiją įgijimo ir pensinio amžiaus.


7      Kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygų, iš dalies pakeistų Reglamentu Nr. 1023/2013, priedo 1 straipsnio 1 dalis.


8      Kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygų 3a straipsnis.