Language of document : ECLI:EU:T:2013:439

T‑435/09. sz. ügy

(kivonatos közzététel)

GL2006 Europe Ltd

kontra

Európai Bizottság

„Választottbírósági kikötés – A közösségi kutatási és technológiafejlesztési tevékenységre vonatkozó ötödik és hatodik keretprogram, illetve az eTEN program keretében megkötött pénzügyi támogatási szerződések – Highway, J WeB, Care Paths, Cocoon, Secure‑Justice, Qualeg, Lensis, E‑Pharm Up, Liric, Grace, Clinic és E2SP projektek – Szerződések megszüntetése – A folyósított összegek visszatérítése – Terhelési értesítések – Viszontkereset – Felperesi képviselet”

Összefoglaló – A Törvényszék ítélete (nyolcadik tanács), 2013. szeptember 16.

1.      Bírósági eljárás – Okafogyottá vált kereset – A felperesnek új jogi képviselő kijelölésére irányuló pervezető intézkedést követő hallgatása – Okafogyottság – A viszontkeresetre gyakorolt hatás

(EK 225. cikk; az Elsőfokú Bíróság eljárási szabályzata, 113. cikk)

2.      Bírósági eljárás – A Törvényszék előtt választottbírósági kikötés alapján történő keresetindítás – A Törvényszék hatásköre – Terjedelem és korlátok – Viszontkereset elbírálására vonatkozó hatáskör – Alap

(EK 225. cikk és EK 238. cikk)

1.      A Törvényszék az eljárási szabályzata 113. cikkének értelmében hivatalból megállapíthatja, hogy a kereset okafogyottá vált, és már nincs szükség határozathozatalra a felperes új jogi képviselő kijelölésére irányuló pervezető intézkedést követő hallgatása esetében.

Mindazonáltal, ha a felperes viszontkeresetet indított és az alapkereset okafogyottsága nem ad elégtételt e félnek, ebből következik egyrészt, hogy a viszontkereset tárgya az alapkereset okafogyottságának ellenére továbbra is fennáll, másrészt pedig az alperesnek továbbra is érdekében áll, hogy adjanak helyt keresetének. Ez az eset áll fenn a felperes által, a számára kifizetett összegek visszatérítésére irányuló viszontkereset esetében.

(vö. 33., 45., 46. pont)

2.      Az EK 238. cikk szerint az uniós bíróságok hatáskörrel rendelkeznek arra, hogy az Unió által vagy nevében kötött közjogi vagy magánjogi szerződésekben foglalt választottbírósági kikötés alapján határozatot hozzanak. A Törvényszék választottbírósági kikötésen alapuló hatásköre valamely szerződéssel kapcsolatos jogvitában e rendelkezés és a választottbírósági kikötés szövege alapján értékelhető. E hatáskör eltér az általános szabályoktól, következésképpen megszorítóan kell értelmezni. Így a Törvényszék egyrészt csak akkor dönthet szerződésen alapuló jogvitában, ha a felek kifejezték arra irányuló szándékukat, hogy az a Törvényszék hatáskörébe tartozzon, másrészt pedig csak olyan kereseteket vizsgálhat meg, amelyek a választottbírósági kikötést tartalmazó szerződésből erednek, vagy amelyek közvetlen kapcsolatban állnak az abból fakadó kötelezettségekkel.

Egyébiránt, a jogorvoslatok közösségi rendszerében az alapkereset elbírálására irányuló hatáskör magában foglalja a minden olyan viszontkereset elbírálására irányuló hatáskört, amelyet a kereset alapjául szolgálóval azonos aktusra vagy tényállásra vonatkozó, ugyanazon eljárásban nyújtottak be. E hatáskör a pergazdaságossághoz fűződő érdeken és az első fokon eljáró bíró elsőbbségén alapul, amely megfontolásokat a tagállamok eljárásjogi rendszerei is általános jelleggel elismernek.

(vö. 37., 38., 42. pont)