Language of document :

Žaloba podaná 9. decembra 2008 - Huvis/Rada

(vec T-536/08)

Jazyk konania: angličtina

Účastníci konania

Žalobkyňa: Huvis Corporation (Soul, Kórejská republika) (v zastúpení: J.-F. Bellis, F. Di Gianni a R. Antonini, advokáti)

Žalovaná: Rada Európskej únie

Návrhy žalobkyne

zrušiť nariadenie Rady (ES) č. 893/2008 z 10. septembra 2008, ktorým sa ponecháva antidumpingové clo na dovoz polyesterových strižných vlákien s pôvodom v Bielorusku, Čínskej ľudovej republike, Saudskej Arábii a Kórei po čiastočnom predbežnom preskúmaní podľa článku 11 ods. 3 naradenia (ES) č. 384/961, v tej časti, kde nezrušuje antidumpingové clo uložené žalobkyni od 29. decembra 2006, v čase, kedy dovozy polyesterových strižných vlákien s pôvodom na Taiwane a v Malajzii podliehali dočasným antidumpingovým clám, ktoré sa Komisia vo svojom rozhodnutí č. 2007/430/ES z 19. júna 20072 rozhodla nevyberať,

zaviazať Radu na náhradu trov konania.

Žalobné dôvody a hlavné tvrdenia

Žalobkyňa, ktorá je spoločnosťou so sídlom v Kórei, sa touto žalobou domáha čiastočného zrušenia nariadenia Rady č. 893/2008 v tej časti, kde nezrušuje antidumpingové clo zavedené od 29. decembra 2006 na polyesterové strižné vlákna (PSF), ktoré vyrába a ktoré pochádzajú z Kórey. Žalobkyňa uvádza, že na PSF, ktoré pochádza z Kórey, by sa malo vzťahovať rovnaké zaobchádzanie, ako sa uplatňuje na PSF s pôvodom na Taiwane a v Malajzii podľa rozhodnutia Komisie č. 2007/430/ES. Pokiaľ ide o PSF s pôvodom v Kórei, musí byť podľa žalobkyne antidumpingové clo zrušené od toho istého dátumu.

Žalobkyňa uvádza dva žalobné dôvody na podporu svojich návrhov.

Žalobkyňa tvrdí, že zrušením antidumpingových ciel len na dovozy PSF pochádzajúce z Kórey, a nie na dovoz PSF s pôvodom v Malajzii a na Taiwane, inštitúcie Spoločenstva porušili základnú zásadu nediskriminácie. Žalobkyňa nesúhlasí s tromi tvrdeniami Rady, ktorými odôvodňuje toto rozdielne zaobchádzanie. Skutočnosť, že v prípade PSF s pôvodom v Malajzii a na Taiwane bola sťažnosť vzatá späť a že Rada neurobila žiadne definitívne rozhodnutie, nemôže podľa žalobkyne odôvodniť diskriminačné zaobchádzanie s PSF pochádzajúcimi z Kórey. Žalobkyňa tiež spochybňuje skutočnosť, že rozdiel medzi kritériom záujmu Spoločenstva, ktoré sa uplatnilo na PSF s pôvodom v Malajzii a na Taiwane, a tým, ktoré sa uplatnilo na PSF pochádzajúce z Kórey, by mohol odôvodniť diskriminačné zaobchádzanie s týmito PSF. Okrem toho tvrdí, že ani skutočnosť, že kontroly týkajúce sa PSF z Malajzie a Taiwanu na jednej strane a PSF z Kórey na druhej strane, dospeli k rozdielnym záverom o záujme Spoločenstva, nemôže, v rozpore so závermi Rady, odôvodniť diskriminačné zaobchádzanie.

Žalobkyňa tiež tvrdí, že rozhodnutie, podľa ktorého zrušenie antidumpingových opatrení na dovoz PSF, ktoré vyrába a vyváža, nemožno odôvodniť z hľadiska záujmu Spoločenstva, je poznačené základnými protikladmi a nekoherenciou.

____________

1 - Ú. v. EÚ L 247, s. 1.

2 - Rozhodnutie Komisie 2007/430/ES z 19. júna 2007, ktorým sa ukončuje antidumpingové konanie týkajúce sa dovozu syntetických strižných vlákien z polyesteru (PSF) s pôvodom v Malajzii a na Taiwane, a ktorým sa uvoľňujú sumy zaistené prostredníctvom uložených dočasných ciel (Ú. v. EÚ L 160, s. 30).