Language of document : ECLI:EU:F:2007:31

WYROK SĄDU DO SPRAW SŁUŻBY PUBLICZNEJ

(druga izba)

z dnia 1 marca 2007 r.

Sprawa F‑30/05

Asa Sundholm

przeciwko

Komisji Wspólnot Europejskich

Urzędnicy – Ocena – Sprawozdanie z przebiegu kariery zawodowej – Postępowanie w sprawie oceny za 2003 r. – Obowiązek uzasadnienia sprawozdania – Prawo do obrony

Przedmiot: Skarga wniesiona na podstawie art. 236 WE i 152 EWEA, w której A. Sundholm żąda stwierdzenia nieważności jej sprawozdania z przebiegu kariery zawodowej za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2003 r.

Orzeczenie: Skarga zostaje oddalona. Każda ze stron poniesie koszty własne.

Streszczenie

1.      Urzędnicy – Ocena – Obniżenie oceny wpływający na zakres obowiązku uzasadnienia

(regulamin pracowniczy urzędników, art. 43)

2.      Urzędnicy – Ocena – Poszanowanie prawa do obrony

(regulamin pracowniczy urzędników, art. 26 akapit pierwszy, drugi, art.43)

3.      Urzędnicy – Ocena – Sprawozdanie z przebiegu kariery zawodowej

(regulamin pracowniczy urzędników, art. 43)

1.      Sprawozdanie, które musi posługiwać się odniesieniem w celu stwierdzenia, czy ocena w określonym postępowaniu wyraża się obniżeniem, co z kolei zobowiązuje do poświęcenia szczególnej uwagi uzasadnieniu, jest sprawozdaniem z oceny sporządzonym za okres miniony, niezależnie od późniejszego stwierdzenia jego nieważności.

(zob. pkt 44)

2.      Ani podstawowa zasada poszanowania prawa do obrony, ani art. 26 akapit pierwszy i drugi regulaminu pracowniczego, który stanowi jego szczególną konkretyzację, nie uzależniają wykorzystania w sprawozdaniu z oceny urzędnika okoliczności obciążającej od sporządzenia, przed postępowaniem prowadzącym do przyjęcia takiego sprawozdania, pisemnego ostrzeżenia ani od powiadomienia o nim zainteresowanego.

Nie ma również podstaw, aby twierdzić, że naruszone zostało prawo do obrony ze względu na nieprzestrzeganie wewnętrznych wytycznych przyjętych przez instytucję, które odnoszą się do leżącego po stronie przełożonych obowiązku regularnego „przekazywania informacji” dotyczących pracy urzędnika w trakcie okresu odniesienia. Poszanowanie bowiem prawa do obrony, rozumiane jako umożliwienie adresatowi niekorzystnej decyzji skutecznego zaprezentowania swojego punktu widzenia, pojawia się dopiero wraz z rozpoczęciem postępowania, które może doprowadzić do wydania takiej decyzji. Tym samym w zakresie oceny urzędników zasada poszanowania prawa do obrony może zostać wdrożona dopiero w trakcie postępowania w sprawie oceny, które rozpoczyna się po zakończeniu okresu odniesienia.

(zob. pkt 74, 76–78)

Odesłanie:

Sąd Pierwszej Instancji: sprawa T‑157/04 De Bry przeciwko Komisji, 12 lipca 2005 r., Zb.Orz.SP s. II‑901, pkt 41, 42, 45

3.      Urzędnik nie może w ramach swojej skargi na sprawozdanie z przebiegu kariery skutecznie podnosić okoliczności, że do jego sprawozdania dostęp miały nieupoważnione osoby trzecie. Okoliczność taka, nawet gdyby została dowiedziona, nie ma wpływu na zgodność z prawem tego dokumentu.

(zob. pkt 85)