Language of document : ECLI:EU:T:2007:107

Дело T-195/05

Deloitte Business Advisory NV

срещу

Комисия на Европейските общности

„Обществени поръчки за услуги — Покана за участие в търг относно дейности по оценяване на програми и относно други дейности в областта на общественото здраве — Отхвърляне на оферта — Конфликт на интереси“

Резюме на решението

1.      Бюджет на Европейските общности — Финансов регламент — Разпоредби, приложими за процедурите по възлагане на обществени поръчки

(член 94 от Регламент № 1605/2002 на Съвета)

2.      Бюджет на Европейските общности — Финансов регламент — Разпоредби, приложими за процедурите по възлагане на обществени поръчки

(член 146, параграф 3, втора алинея от Регламент № 2342/2002 на Комисията)

1.      Член 94 от Регламент № 1605/2002 относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности, се прилага, съгласно собствения му текст, за всички обществени поръчки, финансирани напълно или частично от бюджета на Общностите. Следователно той не прави разлика дали съответната процедура по възлагане се отнася за рамков или друг вид договор.

Тази разпоредба обаче позволява изключване на оферент от процедура по възлагане, само ако положението на конфликт на интереси, което се предвижда в нея, е реално, а не хипотетично. Това не означава, че рискът от конфликт на интереси не е достатъчен, за да се изключи дадена оферта. Всъщност конфликтът на интереси може да се конкретизира само в хода на изпълнение на договора. Преди сключване на договора конфликтът на интереси може да бъде само потенциален и следователно член 94 от Финансовия регламент се основава на разсъждения, свързани с понятието за риск. За да бъде изключен оферентът от процедурата, трябва след извършване на конкретна преценка на офертата и на положението на оферента действително да се констатира такъв риск. За тази цел не е достатъчна само вероятността от конфликт на интереси.

Следователно при процедурата по сключване на рамков договор трябва да се държи сметка за това, че към конкретните договори, при чието възлагане се прави проверка за отсъствието на риск от конфликт на интереси, трябва по принцип да се пристъпи преди лицето, с което е сключен рамков договор, да бъде натоварено със специфични задачи. Затова в подобна хипотеза рискът от появата на положение на конфликт на интереси трябва да се взема предвид само при наличие на решаващи обстоятелства, които поставят оферента в невъзможност да избегне риска от пристрастност при изпълнението на по-голямата част от задачите по рамковия договор.

(вж. точки 66—68)

2.      Член 146, параграф 3, втора алинея от Регламент № 2342/2002 относно определянето на подробни правила за прилагане на Финансовия регламент дава възможност на комисията за оценка да поиска от оферентите допълнителна информация относно представената оправдателна документация във връзка с критериите за изключване и подбор. От това следва, че той не бива да се тълкува като задължение за комисията за оценка да иска от оферентите такива пояснения.

(вж. точка 102)