Language of document :

19. novembril 2012. aastal esitatud hagi - Front Polisario versus nõukogu

(kohtuasi T-512/12)

Kohtumenetluse keel: prantsuse

Pooled

Hageja: Front populaire pour la libération de la saguia-el-hamra et du rio de oro (Front Polisario) (Laâyoune) (esindaja: advokaat C.-E. Hafiz)

Kostja: Euroopa Liidu Nõukogu

Nõuded

Hageja palub Üldkohtul:

tühistada vaidlustatud õigusakt ning selle tagajärjel kõik rakendusaktid.

Väited ja peamised argumendid

Hageja esitab viis väidet, põhjendades oma hagi järgnevate õigusaktide peale: i) nõukogu 8. märtsi 2012. aasta otsus nr 2012/497/EL Euroopa Liidu ja Maroko Kuningriigi vahelise kirjavahetuse vormis lepingu (milles käsitletakse põllumajandustoodete, töödeldud põllumajandustoodete, kala ja kalandustoodetega seotud vastastikuseid liberaliseerimismeetmeid, millega asendatakse Euroopa - Vahemere piirkonna lepingu (millega luuakse assotsiatsioon ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Maroko Kuningriigi vahel) protokollid nr 1, 2 ja 3 ning nende lisad ja millega muudetakse kõnealust assotsiatsioonilepingut) sõlmimise kohta (ELT L 241, lk 2), ning ii) komisjoni 12. septembri 2012. aasta rakendusmäärus (EL) nr 812/2012, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 747/2001 teatavate Marokost pärit põllumajandustoodete ja töödeldud põllumajandustoodete Euroopa Liidu tariifikvootide osas (ELT L 247, lk 7).

Hageja on arvamusel, et läänesaharalaste esindajana puudutavad need õigusaktid teda otseselt ja isiklikult.

1.    Esimene väide käsitleb esiteks põhjendamiskohustuse rikkumist, kuna õiguslikku keskkonda silmas pidades oli põhistamine eriti vajalik, ning teiseks õiguse olla ära kuulatud rikkumist, kuna Front Polisario'ga ei konsulteeritud.

2.    Teine väide käsitleb ELTL artiklist 67, ELL artiklist 6 ja kohtupraktikast tulenevate põhimõtete rikkumist, kuna on rikutud läänesaharalaste enesemääramisõigust ning on soositud Maroko Kuningriigi kui hageja nägemuse kohaselt okupeeriva võimu poolt järgitavat annekteerimispoliitikat. Hageja väidab samuti, et rikutud on ELTL artiklis 7 sätestatud sidususe põhimõtet, kuna vastuolus ELL artikliga 2, ELL artikli 3 lõikega 5, ELL artikliga 21 ja ELTL artikliga 205 ei ole järgitud suveräänsuspõhimõtet ja on rikutud väärtusi, millele Euroopa Liit tugineb, ning välistegevust puudutavaid põhimõtteid.

3.    Kolmas väide käsitleb Euroopa Liidu poolt sõlmitud rahvusvaheliste lepingute, eriti Euroopa Liidu ja Maroko Kuningriigi vahelise assotsiatsioonilepingu ning Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mereõiguse konventsiooni rikkumist.

4.    Neljas väide käsitleb mitmete rahvusvahelise õiguse normide, sealhulgas enesemääramiseõiguse, lepingute suhtelise toime ja rahvusvahelise humanitaarõiguse põhiliste õigusnormide rikkumist.

5.    Viienda väite kohaselt on vaidlustatud õigusaktid ebaseaduslikud, kuna Euroopa Liidu tegutsemine vastuolus rahvusvahelise õigusega toob kaasa nende õigusaktide õigusvastasuse.

____________