Language of document :

Zahtjev za prethodnu odluku koji je 14. studenoga 2023. uputio Landgericht Berlin (Njemačka) – Staatsanwaltschaft Berlin/M.R.

(predmet C-675/23, Staatsanwaltschaft Berlin II)

Jezik postupka: njemački

Sud koji je uputio zahtjev

Landgericht Berlin

Stranke glavnog postupka

Tužitelj: Staatsanwaltschaft Berlin

Optuženik: M.R.

Prethodna pitanja

1.    Članak 6. stavak 1. točka (b) Direktive 2014/411

Protivi li se članku 6. stavku 1. točki (b) Direktive 2014/41 europski istražni nalog (u daljnjem tekstu: EIN) izdan u svrhu prosljeđivanja telekomunikacijskih podataka koji već postoje u državi izvršiteljici (Francuska) ako bi u skladu s pravom države izdavateljice (Njemačka) slična nacionalna mjera presretanja bila nedopuštena, te se zbog toga tako prikupljeni podaci ne bi smjeli upotrebljavati ni za kazneni progon u drugom postupku?

2.    Članak 6. stavak 1. točka (a) Direktive 2014/41

(a)    Protivi li se članku 6. stavku 1. točki (a) Direktive 2014/41 EIN izdan u svrhu prosljeđivanja podataka koji već postoje u državi izvršiteljici (Francuska) i koji su prikupljeni u okviru presretanja telekomunikacija, a osobito podataka o prometu i lokaciji te zapisâ o sadržajima komunikacija, ako

•    je presretanje koje je izvršila država izvršiteljica obuhvaćalo sve korisnike određenog komunikacijskog priključka,

•    se EIN-om traži prosljeđivanje podataka sa svih priključaka koji su se koristili na državnom području države izdavateljice,

•    ni prilikom određivanja i provedbe mjere presretanja ni prilikom izdavanja EIN-a nisu postojale konkretne indicije da su ti pojedinačni korisnici počinili teška kaznena djela čija se priroda može odrediti te

•    zbog toga u okviru odvagivanja ne postoje okolnosti koje se odnose na pojedinačni slučaj i koje treba ocijeniti samo nacionalno tijelo izdavatelj odnosno nadležni nacionalni sud?

(b)    Protivi li se članku 6. stavku 1. točki (a) Direktive 2014/41 takav EIN ako se ne može provjeriti integritet podataka prikupljenih na temelju mjere presretanja zbog toga što tijela u državi izvršiteljici u potpunosti čuvaju tajnost podataka?

3.    Pravne posljedice prikupljanja dokaza koje se protivi pravu Unije

Proizlazi li iz prava Unije, a osobito iz načela djelotvornosti, to da povrede prava Unije počinjene prilikom prikupljanja dokaza u nacionalnom kaznenom postupku ne smiju ostati bez ikakvih posljedica ni u slučaju teških kaznenih djela i treba li ih stoga uzeti u obzir ili kao prepreku uporabi dokaza ili u korist osumnjičenika prilikom ocjene dokaza odnosno prilikom određivanja kazne?

____________

1 Direktiva 2014/41/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o Europskom istražnom nalogu u kaznenim stvarima (SL L 130, 1. 5. 2014., str. 1.)