Language of document :

Žaloba podaná 27. januára 2010 - Akzo Nobel a i./Komisia

(vec T-47/10)

Jazyk konania: angličtina

Účastníci konania

Žalobkyne: Akzo Nobel NV (Amsterdam, Holandsko), Akzo Nobel Chemicals GmbH (Düren, Nemecko), Akzo Nobel Chemicals B.V. (Amersfoort, Holandsko), Akcros Chemicals Ltd (Stratford-upon-Avon, Spojené kráľovstvo) (v zastúpení: C. Swaak a Marc van der Woude, lawyers)

Žalovaná: Európska komisia

Návrhy žalobkýň

zrušiť článok 1 ods. 1 a článok 2 napadnutého rozhodnutia v celom rozsahu alebo čiastočne a/alebo,

znížiť výšku pokút uložených článkom 2 ods. 1 a článkom 2 napadnutého rozhodnutia a/alebo,

určiť, že Akzo Nobel Chemicals GmbH a Akzo Nobel Chemicals B.V. nemôžu niesť zodpovednosť za porušenia právnych noriem, ku ktorým došlo pred rokom 1993, že Akzo Nobel NV nemôže niesť zodpovednosť za porušenia právnych noriem, ku ktorým došlo v období od roku 1987 do roku 1998 a to ani individuálne ani spoločne spolu s úlohami patriacimi do skupiny Elementis,

zaviazať Komisiu na náhradu trov konania.

Žalobné dôvody a hlavné tvrdenia

Žalobkyne sa domáhajú zrušenia rozhodnutia Komisie z 11. novembra 2009 (Vec č. COMP/38.589 - Tepelné stabilizátory) z toho dôvodu, že Komisia rozhodla, že žalobkyne sú zodpovedné za porušenie článku 81 ES (teraz článok 101 ZFEÚ) a článku 53 Zmluvy o EHP tým, že dohodli stanovené ceny, rozdelili si trhy prostredníctvom predajných kvót, rozdelili si spotrebiteľov a vymenili si navzájom citlivé obchodné informácie, ktoré sa týkajú najmä spotrebiteľov, výroby a predaja v oblasti cínových stabilizátorov. Alternatívne sa žalobkyne domáhajú podstatného zníženia uloženej pokuty.

Žalobkyne tvrdia, že Komisia tým, že vyvodzuje voči ním zodpovednosť sa dopustila viacerých právnych a skutkových omylov a uvádza tri dôvody na podporu svojich návrhov.

V rámci prvého žalobného dôvodu žalobkyne uvádzajú, že Komisia porušila zásady administratívnej náležitej starostlivosti, konania bez prieťahov a práv na obranu v súvislosti s vyšetrovaním údajných porušení právnych noriem v oblasti cínových stabilizátorov a ESBO/esterov. Odklad vo vyšetrovaní Komisie nie je pozastavením plynutia premlčacej lehoty podľa článku 25 ods. 6 nariadenia č. 1/20031. Naviac žalobkyne tvrdia, že Komisia porušila ich právo na obranu, keďže im neumožnila prístup ku všetkým vyviňujúcim a obviňujúcim dokumentom v ich spisovom materiále.

V rámci druhého žalobného dôvodu žalobkyne tvrdia, že Komisia nepreukázala existenciu porušení právnych noriem a zodpovednosť žalobkýň za ich celkové uvádzané trvanie. Subsidiárne žalobkyne uvádzajú, že Komisia nepreukázala existenciu porušenia právnej normy počas časti uvádzaného obdobia, ktoré malo mať klesajúci účinok na výpočet pokuty. Komisia porušila pravidlo o desaťročnej premlčacej lehote, ktoré zakotvuje článok 25 nariadenia č. 1/2003 a pravidlo podľa ktorého uplynutie času bráni uloženiu akejkoľvek pokuty žalobkyniam.

Podľa tretieho žalobného dôvodu, ktorý je subsidiárny v podstate a iba vtedy, keď sa bude Súdny dvor domnievať, že neuplynul čas, ktorý bráni Komisii, aby konala proti žalobkiniam a/alebo že porušenia vymedzené v prvom žalobnom dôvode by nemali viesť k zrušeniu celého rozhodnutia. Po prvé, Komisia nesprávne vyvodila zodpovednosť voči Pure Chemicals Ltd a Akzo Nobel NV za konanie Akcos J.V. keďže posledne uvádzaná spoločnosť je iba sama zodpovedná za svoje protikonkurenčné správanie. Po druhé, uplynutie času bráni Komisii, aby konala proti Akzo Nobel Chemicals GmbH a Akzo Nobel Chemicals B.V. pre obdobie, ktoré predchádza Akcos J.V. Žalobkyne tvrdia, že Komisia mala vyvodiť samostatne zodpovednosť voči žalobkyniam a (spoločnostiam) skupiny Elemntis pre obdobie Akcos JV. Naviac Komisia nesprávne dvakrát započítala obrat spoločnosti Akcos JV pri výpočte pokuty.

____________

1 - Nariadenie Rady (ES) č. 1/2003 zo 16. decembra 2002 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v článkoch 81 a 82 (Ú. v. ES L 1, s. 1; Mim. vyd. 08/002, s. 205).