Language of document :

A Törvényszék (tizedik tanács) T-442/21. sz., Rhiannon Thomas és Michaël Julien kontra az Európai Unió Tanácsa ügyben 2022. február 24-én hozott végzése ellen Michaël Julien által 2022. április 22-én benyújtott fellebbezés

(C-285/22. P. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: francia

Felek

Fellebbező: Michaël Julien (képviselők: J. Fouchet és J.-N. Caubet-Hilloutou ügyvédek)

A másik fél az eljárásban: az Európai Unió Tanácsa

A fellebbező kérelmei

A fellebbező azt kéri, hogy a Bíróság:

helyezze hatályon kívül az Európai Unió Törvényszéke által a T-442/21. sz. ügyben 2022. február 24-én hozott végzést;

semmisítse meg az Európai Unió Tanácsa által 2021. április 29-én hozott 2021/689 határozatot1 annyiban, amennyiben az jóváhagyja az Európai Unió és az Egyesült Királyság által 2020. december 30-án aláírt kereskedelmi megállapodás Comprov16. cikkét, valamint amennyiben e megállapodás nem tartja fenn az Európai Unió területén szoros családi és vagyoni kapcsolatokkal rendelkező britek szabad mozgását;

az Európai Uniót kötelezze az eljárás összes költségének, köztük 5000 euró összegben az ügyvédi költségeknek a viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

Fellebbezésének alátámasztása érdekében a fellebbező azt állítja, hogy az Egyesült Királyság Európai Unióból történő kilépésének megszervezése a személyek jogait illetően megszorítóan van kialakítva, továbbá hogy a kereskedelmi megállapodásnak a magánszemélyek jogaival kapcsolatos közömbössége hátrányosan érinti a fellebbező helyzetét, akinek francia származású brit állampolgárként francia családja van, Franciaországban pedig olyan ingatlan tulajdonosa, amelyben rendszeresen 90 napot meghaladó időtartamon keresztül tartózkodik.

Következésképpen a fellebbező olyan érdekeltséggel rendelkezik, amely kereshetőségi jogot biztosít számára a kereskedelmi és együttműködési megállapodásról szóló határozat megkötésével szemben, a Törvényszék pedig megsértette az EUMSZ 263. cikket, amikor ezt nem ismerte el; ennek alapján a Bíróságnak hatályon kívül kell helyeznie a Törvényszék végzését, az ügyet pedig érdemben el kell bírálnia.

Különösen, a Törvényszék tévesen alkalmazta a jogot, amikor a kereset elfogadhatóságára vonatkozó, az EUMSZ 263. cikk negyedik bekezdésében meghatározott kritériumokat értékelte. Egyrészt ugyanis a megtámadott jogi aktusok, amelyek nem a jogalkotási eljárás keretében elfogadott általános hatályú jogi aktusok, igenis rendeleti jellegű jogi aktusoknak minősülnek; másrészt, a kereskedelmi megállapodás, mivel nem tartalmaz semmilyen rendelkezést azokról a brit állampolgárokról, akik az Európai Unió területén továbbra is szoros személyes, családi vagy vagyoni kapcsolatokkal rendelkeznek, az ő vonatkozásukban nem von maga után semmilyen végrehajtási intézkedést.

Másfelől még a fellebbező egyéni helyzetének közvetlen érintettségével kapcsolatos kritérium is teljesül, amennyiben a kereskedelmi megállapodás megtagadja vele szemben a magán- és családi élethez, a jogbiztonsághoz, valamint a tulajdonának zavartalan és szabad használatához való jogot – amelyek mindegyike a fellebbező szabad mozgásától függ –, mivel e megállapodás nem állapított meg semmilyen szabályt azon személyek korlátozott körére vonatkozóan, akik ugyanezen helyzetben vannak.

Következésképpen a fellebbezőt kellőképpen egyéni módon érintik a kereskedelmi megállapodás azon hiányosságai, amelyek azon brit állampolgárok szabad mozgása vonatkozásában merülnek fel, akik az Európai Unió területén továbbra is szoros személyes, családi és vagyoni kapcsolatokkal rendelkeznek.

____________

1     Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásnak, valamint az Európai Unió és Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti, a minősített adatok cseréjére és védelmére vonatkozó biztonsági eljárásokról szóló megállapodásnak az Unió nevében történő megkötéséről szóló, 2021. április 29-i (EU) 2021/689 tanácsi határozat (HL 2021. L 149., 2. o.).