Language of document :

Tužba podnesena 28. studenoga 2023. – Asociația Inițiativa pentru Justiție/Komisija

(predmet T-1126/23)

Jezik postupka: engleski

Stranke

Tužitelj: Asociația Inițiativa pentru Justiție (Constanţa, Rumunjska) (zastupnici: V.-D. Oanea, odvjetnik, i C. Zatschler, SC)

Tuženik: Europska komisija

Tužbeni zahtjev

Tužitelj od Općeg suda zahtijeva da:

poništi Odluku Komisije (EU) 2023/1786 оd 15. rujna 2023. o stavljanju izvan snage Odluke 2006/928/EZ o uspostavi mehanizma za suradnju i provjeru napretka Rumunjske u ispunjavanju posebnih mjerila na području reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije1 ; i

naloži Komisiji snošenje vlastitih i plaćanje tužiteljevih troškova.

Tužbeni razlozi i glavni argumenti

U prilog osnovanosti tužbe tužitelj ističe tri tužbena razloga.

Prvi tužbeni razlog, koji se temelji na očitim pogreškama u ocjeni i pogreškama koje se tiču prava pri donošenju zaključka da su mjerila utvrđena Odlukom 2006/928/EZ o uspostavi mehanizma za suradnju i provjeru napretka Rumunjske u ispunjavanju posebnih mjerila na području reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije (u daljnjem tekstu: CVM) bila ispunjena.

Drugi tužbeni razlog, koji se temelji na povredi obveze obrazlaganja iz članka 296. UFEU-a, članka 41. Povelje i općih načela prava Unije.

Treći tužbeni razlog, koji se temelji na povredi članaka 2. i 49. UEU-a i bitnih postupovnih uvjeta zbog toga što nije dobivena suglasnost Parlamenta i Vijeća prije prestanka primjene CVM-a, i prije njegova stavljanja izvan snage.

CVM je bio i politički i pravno potreban kako bi se Rumunjskoj dopustilo da postane država članica Europske unije unatoč neispunjavanju svih Kopenhaških kriterija i tome što nije u potpunosti postupila u skladu s člankom 49. UEU-a, kojim se postupanje koje je potpunosti u skladu s člankom 2. UEU-a postavlja kao conditio sine qua non pristupanja.

Uspostava CVM-a stoga nije bila Komisijina diskrecijska jednostrana odluka a, kako bi se osigurao paralelizam s uvjetima njegova uvođenja, ukidanje CVM-a također je zahtijevalo u najmanju ruku suglasnost Parlamenta i Vijeća. Budući da nije bilo potrebno utvrditi zahtijevaju li se većine propisane člankom 49. UEU-a (jednoglasnost u Vijeću i obična većina u Parlamentu), Komisija nije zatražila niti dobila efektivnu suglasnost nijedne od tih institucija.

Komisija je, osim toga,

____________

1 SL 2023., L 229, str. 94.