Language of document : ECLI:EU:T:2007:252

Kohtuasi T-196/02

MTU Friedrichshafen GmbH

versus

Euroopa Ühenduste Komisjon

Riigiabi – Ümberkorraldamisabi – Otsus, millega määratakse kokkusobimatu abi tagastamine – Määruse (EÜ) nr 659/1999 artikli 13 lõige 1 – Solidaarvastutus

Kohtuotsuse kokkuvõte

1.      Riigiabi – Haldusmenetlus – Komisjoni võimalus teha otsus kättesaadava teabe alusel – Tingimus

(EÜ artikli 88 lõige 2; nõukogu määrus nr 659/1999, artikli 5 lõige 2, artikli 10 lõige 3 ja artikli 13 lõige 1)

2.      Riigiabi – Komisjoni otsus, millega tunnistatakse riigiabi ühisturuga kokkusobimatuks ning määratakse selle tagastamine – Otsus, millega pannakse ettevõtjale, kelle suhtes kättesaadava teabe põhjal pelgalt eeldatakse abi saamist, solidaarvastutuse korras kohustus tagastada kindlaksmääratud summa – Lubamatus

(EÜ artikli 88 lõige 2; nõukogu määrus nr 659/1999, artikli 13 lõige 1 ja artikli 14 lõige 1)

1.      Määruse nr 659/1999 (millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad EÜ […] artikli [88] kohaldamiseks) artikli 13 lõikega 1 üle võetud ja jäädvustatud Euroopa Kohtu praktika kohaselt võib komisjon riigiabi valdkonnas teha otsuse talle kättesaadava teabe alusel juhul, kui asjassepuutuv liikmesriik rikub koostöökohustust ja keeldub edastamast teavet, mille esitamist on komisjon abi ühisturuga kokkusobimise uurimise eesmärgil nõudnud.

Siiski peab komisjon, arvestades komisjonile antud õiguse väga laia ulatust, enne sellise otsuse vastuvõtmist täitma teatud menetlusnorme. Need nõuded on sätestatud määruse nr 659/1999 artikli 5 lõikes 2, artikli 10 lõikes 3 ja artikli 13 lõikes 1. Täpsemalt, kui liikmesriik meeldetuletusele vaatamata ei esita taotletud teavet komisjoni määratud tähtaja jooksul või kui ta ei esita seda täielikuna, nõuab komisjon teabe esitamist otsusega. Lisaks peab see teabe esitamise korraldus täpsustama, millist teavet nõutakse ja nägema ette ajavahemiku, mille jooksul see tuleb esitada. Komisjon võib ainult siis, kui liikmesriik ei järgi teabe esitamisega seotud korraldust, lõpetada menetluse ja võtta kättesaadava teabe põhjal vastu abi ühisturuga kokkusobivaks või kokkusobimatuks tunnistamise otsuse.

(vt punktid 39–41)

2.      Määruse nr 659/1999 (millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad EÜ […] artikli [88] kohaldamiseks) artikli 13 lõige 1 lubab komisjonil lõpetada abi ühisturuga kokkusobivuse ametliku uurimismenetluse sama määruse artiklis 7 ette nähtud otsusega. Täpsemalt, kui asjaomane liikmesriik ei esita komisjonile teavet, mida komisjon on tal käskinud esitada, võib komisjon võtta abi kokkusobimatuks tunnistamise otsuse vastu kättesaadava teabe põhjal ning vajalikul juhul määrata, et asjaomane liikmesriik peab kooskõlas määruse nr 659/1999 artikliga 14 saama abisaajalt abi tagasi.

Siiski ei või komisjon määruse nr 659/1999 artikli 13 lõike 1 kohaselt panna teatud ettevõtjale isegi solidaarvastutuse korras kohustust tagastada kindlaksmääratud osa kokkusobimatuks tunnistatud abi summast, kui riigi ressursside ülekandmine, millest nimetatud ettevõtja kasu sai, põhineb hüpoteesil, mida komisjoni käsutuses olev teave ei võimalda ei kinnitada ega ümber lükata.

Kuna komisjoni otsus paneb ettevõtjale, kellele abi ei määratud, kuid kes sellest kasu sai, kohustuse solidaarvastutuse korras tagastada üks osa abist, on siseriiklike ametivõimude ülesanne vajaduse korral saada see ettevõtjalt tagasi, ilma et nimetatud siseriiklikud ametivõimud võiksid selle solidaarkohustuse põhjendatust hinnata. Selline olukord ei ole mingil viisil asutamislepinguga riigiabi valdkonnas kehtestatud menetluse kohaldamise vajalik tagajärg, kuna liikmesriik, kes annab abi, mille tagastamine määratakse, on igal juhul kohustatud nõudma abi tagastamist tegelike abisaajate poolt komisjoni kontrolli all, ilma et oleks vaja abisaajaid tagastamisotsuses ilmtingimata mainida ning seda enam täpsustada summade suurust, mille tagastamine igal abisaajal lasub.

(vt punktid 45, 46, 48–50)