Language of document : ECLI:EU:T:2021:536

Дело T163/20 DEP

Isopix SA

срещу

Европейски парламент

 Определение на Общия съд (четвърти състав) от 7 септември 2021 година

„Производство — Определяне на съдебните разноски“

1.      Съдебно производство — Съдебни разноски — Определяне — Подлежащи на възстановяване съдебни разноски — Понятие — Направени от страните необходими разходи — Фактори, които следва да се вземат предвид

(член 140, буква б) от Процедурния правилник на Общия съд)

(вж. т. 20, 22 и 23)

2.      Съдебно производство — Съдебни разноски — Определяне — Подлежащи на възстановяване съдебни разноски — Фактори, които следва да се вземат предвид — Възнаграждение, което страните дължат на собствените си адвокати — Определяне на сумата на възнаграждението, която подлежи на възстановяване от страната, осъдена да заплати съдебните разноски — Определяне въз основа на представени от молителя точни данни или, при лиса на такива, въз основа на стриктна преценка от съда на Съюза

(член 140, буква б) от Процедурния правилник на Общия съд)

(вж. т. 21, 32 и 33)

3.      Съдебно производство — Съдебни разноски — Определяне — Подлежащи на възстановяване съдебни разноски — Явяване на няколко адвокати — Липса на последици — Преценка с оглед главно на общия брой работни часове, обективно необходими за целите на съдебното производство

(член 140, буква б) от Процедурния правилник на Общия съд)

(вж. т. 36)

4.      Съдебно производство — Съдебни разноски — Определяне — Подлежащи на възстановяване съдебни разноски — Направени от страните необходими разходи — Хонорари, изплатени от дружество на адвоката му — Включване — Обстоятелства, които следва да се вземат предвид при определянето на съдебните разноски — Значение на спора от гледна точка на правото на Съюза и трудност на случая — Фактори, релевантни за преценката им

(член 140, буква б) от Процедурния правилник на Общия съд)

(вж. т. 40—42)

5.      Съдебно производство — Съдебни разноски — Определяне — Подлежащи на възстановяване съдебни разноски — Направени от страните необходими разходи — Разходи за куриер за целите на регистрация в eCuria — Изключване

(член 140, буква б) от Процедурния правилник на Общия съд)

(вж. т. 61—63)

Резюме

Жалбоподателят Isopix SA подава жалба с главно искане да се отменят два акта на Европейския парламент, с които е отхвърлена неговата оферта в рамките на процедура за възлагане на обществена поръчка и съответната поръчка е възложена на друг оферент.

По подадени от жалбоподателя две молби за допускане на обезпечение, председателят на Общия съд по същество разпорежда на 25 май 2020 г.(1) спиране на изпълнението на единия от двата акта до произнасянето на решението, с което се слага край на главното производство.

След отмяната от Парламента на разглежданата процедура за възлагане на обществена поръчка обаче Общият съд постановява на 29 октомври 2020 г.(2), че липсва основание за произнасяне по жалбата на жалбоподателя. Освен това той осъжда Парламента да понесе направените от него съдебни разноски и да заплати тези на жалбоподателя по главното производство и по проведените обезпечителни производства.

Тъй като страните не се споразумяват относно размера на подлежащите на възстановяване съдебни разноски, жалбоподателят подава пред Общия съд молба за определяне на съдебните разноски(3).

С настоящото определение Общият съд определя общия размер на съдебните разноски, които Парламентът трябва да възстанови на жалбоподателя. Той се произнася за първи път по някои въпроси относно определянето на подлежащите на възстановяване съдебни разноски в производство пред него(4).

Съображения на Общия съд

Най-напред Общият съд припомня, че що се отнася до подлежащите на възстановяване съдебни разноски, които се свеждат до необходимите за целите на производството разходи, той трябва свободно да прецени данните по делото, като вземе предвид предмета и естеството на спора, неговото значение от гледна точка на правото на Съюза, както и трудността на случая, обема на работата по съдебното производство в тежест на участващите в него представители и съветници и икономическите интереси на страните по спора.

На първо място, Общият съд отбелязва, че значението на спора от гледна точка на правото на Съюза е ограничено, доколкото главното производство и обезпечителните производства не повдигат нови, нито особено сложни въпроси. Разглеждането им не е от значение и за развитието на правото на Съюза. Фактът, че е необичайно председателят на Общия съд да постановява решения за спиране на изпълнението на акт на институция на Съюза, сам по себе си не може да бъде характерен за това, че делото има особено значение от гледна точка на правото на Съюза.

Освен това твърденият необичаен характер на тези решения означава единствено, че вероятността за спиране на изпълнението е по-малка от тази за отхвърляне на молба за спиране на изпълнението, но това не води непременно до трудност за адвокатите, що се отнася до обема на работата или сложността на правните въпроси, повдигнати по съответните дела.

Също така, дори адвокатите на жалбоподателя е трябвало да работят в много кратки срокове, това не може да се отрази на обема на работата им, нито върху сложността на поставените правни въпроси.

На второ място, Общият съд приема, че направените от жалбоподателя разходи за куриер за изпращане до секретариата на Общия съд на документи, свързани с регистрация в e‑Curia, не могат да се считат за необходими за целите на главното производство (T‑163/20) и на обезпечителното производство (T‑163/20 R). Той отбелязва, че тази регистрация е обусловена по-конкретно от професионалното качество на представители и на адвокати, които имат право да практикуват пред национален съд. Тази регистрация се извършва от името на адвоката, който я е поискал, и нейното използване се отнася до всяко дело, заведено пред Съда на Европейския съюз.

В случая жалбоподателят е могъл да изпрати в секретариата на Общия съд необходимите документи, за да завърши регистрацията си в e‑Curia след подаването на своята жалба и на молбата си за допускане на обезпечение. Всъщност условията за използване на приложението e‑Curia(5) предвиждат специална процедура, която позволява временна регистрация в e‑Curia с оглед на подаването на процесуални документи пред Общия съд. Така, когато представител не е предприел необходимите действия за нейното извършване навреме преди изтичането на срока за подаване на процесуален документ пред Общия съд, той има възможност да създаде временна регистрация, за да подаде този документ. За да одобри секретариатът на Общия съд тази регистрация, представителят трябва да му изпрати изискваните документи в срок от 10 дни, считано от подаването на процесуалния документ чрез e‑Curia.


1      Определение от 25 май 2020 г., Isopix/Парламент (T‑163/20 R и T‑163/20 RII, непубликувано, EU:T:2020:215).


2      Определение от 29 октомври 2020 г., Isopix/Парламент (T‑163/20, непубликувано, EU:T:2020:527).


3      По член 170, параграф 1 от Процедурния правилник на Общия съд.


4      По смисъла на член 140, буква б) от Процедурния правилник на Общия съд.


5      Приети от секретариата на Общия съд по-конкретно на основание член 8 от Решението на Общия съд от 11 юли 2018 г. за подаването и връчването на процесуални документи чрез приложението e‑Curia (ОВ L 240, 2018 г., стр. 72).