Language of document :

2023 m. spalio 23 d. Cour d’appel de Bruxelles (Belgija) pateiktas prašymas priimti prejudicinį sprendimą byloje Electrabel SA ir kt. / Commission de Régulation de l’Electricité et du Gaz (CREG)

(Byla C-633/23, Electrabel ir kt.)

Proceso kalba: prancūzų

Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas

Cour d’appel de Bruxelles

Šalys pagrindinėje byloje

Ieškovės: Electrabel SA ir kt.

Atsakovė: Commission de Régulation de l’Electricité et du Gaz (CREG)

Prejudiciniai klausimai

1.    Ar 2022 m. spalio 6 d. Tarybos reglamento (ES) 2022/18541 dėl skubios intervencijos, skirtos didelėms energijos kainoms mažinti, 6, 7 ir 8 straipsniai, siejami su 2 straipsnio 5 ir 9 punktais, atsižvelgiant į visas jo konstatuojamąsias dalis ir, be kita ko, SESV 288 straipsnį bei ESS 6 straipsnį, turi būti aiškinami taip, kad pagal juos draudžiama taikyti nacionalines priemones, kaip antai Elektros energijos įstatymo 22 ter straipsnį ir ypač jo 5 dalies antrą pastraipą, kuriose numatyta, kad šio reglamento 6 straipsnyje numatyta viršutinė riba lemia elektros energijos gamintojų pajamų perviršio surinkimą, kai pajamų perviršis, palyginti su nustatyta viršutine riba, apskaičiuojamas atsižvelgiant į tam tikras rinkos pajamas, o tam tikrų įrenginių atveju – remiantis nepaneigiamomis teorinių pajamų apskaičiavimo prezumpcijomis (žr. Elektros energijos įstatymo 22 ter straipsnio 5 dalies antros pastraipos 1 ir 2 punktus), todėl rinkliavos skolininkai negali deklaruoti ir įrodyti realių savo pajamų?

2.    Ar 2022 m. spalio 6 d. Tarybos reglamento (ES) 2022/1854 dėl skubios intervencijos, skirtos didelėms energijos kainoms mažinti, 6, 7 ir 8 straipsniai, siejami su 2 straipsnio 5 ir 9 punktais, atsižvelgiant į visas jo konstatuojamąsias dalis ir, be kita ko, SESV 288 straipsnį ir ESS 6 straipsnį, taip pat proporcingumo principą, turi būti aiškinami taip, kad pagal juos draudžiama taikyti nacionalines priemones, kaip antai Elektros energijos įstatymo 22 ter straipsnį ir ypač jo 5 dalies antrą pastraipą, kuriuose numatyta, kad šio reglamento 6 straipsnyje numatyta viršutinė riba lemia elektros energijos gamintojų pajamų perviršio surinkimą, kai pajamų perviršis, palyginti su nustatyta viršutine riba, apskaičiuojamas atsižvelgiant į tam tikras rinkos pajamas, o tam tikrų įrenginių atveju (žr. 22 ter straipsnio 5 dalies antros pastraipos 3, 4, 5 ir 6 punktus) – remiantis prezumpcijomis, kurios laikomos paneigiamomis, bet kurias paneigti galima tik, pirma, įrodymais pagrindus jų realias pajamas iš visų jų įrenginių, įskaitant įrenginius, kuriems reglamentas netaikomas, ir, antra, visada remiantis tam tikromis prezumpcijomis, todėl rinkliavos skolininkai negali deklaruoti ir įrodyti realių savo pajamų?

3.    Ar 2022 m. spalio 6 d. Tarybos reglamento 2022/1854 dėl skubios intervencijos, skirtos didelėms energijos kainoms mažinti, 6, 7, 8 ir 22 straipsniai, siejami su Sąjungos teisės viršenybės ir veiksmingumo principais bei lojalaus bendradarbiavimo principu (ESS 4 straipsnio 3 dalis) ir, be kita ko, su SESV 288 straipsniu, taip pat atsižvelgiant į jo konstatuojamąsias dalis, turi būti aiškinami taip, kad pagal juos draudžiama taikyti po šio reglamento įsigaliojimo priimtas nacionalines priemones, kaip antai 2022 m. gruodžio 16 d. įstatymu įtrauktą Elektros energijos įstatymo 22 ter straipsnio 1 dalį, kuria numatomas elektros energijos gamintojų gaunamų rinkos pajamų ribojimo sistemos įgyvendinimas nuo datos, kuri yra ankstesnė nei 2022 m. gruodžio 1 d., kaip antai 2022 m. rugpjūčio 1 d.?

____________

    1     2022 m. spalio 6 d. Tarybos reglamentas (ES) 2022/1854 dėl skubios intervencijos, skirtos didelėms energijos kainoms mažinti (OL L 261 I, 2022, p. 1).