Language of document :

Zahtjev za dozvolu pljenidbe podnesen 30. studenoga 2022. – Ntinos Ramon/Europska komisija

(predmet C-742/22 SA)

Jezik postupka: grčki

Stranke

Podnositelj zahtjeva: Ntinos Ramon (zastupnici: Achilleas Dimitriadis, Charalampos Pogiatzis i Alexandros Dimitriadis, odvjetnici, Pavlos Eleftheriadis, barrister)

Protivnik zahtjeva: Europska komisija

Zahtjevi

Podnositelj zahtjeva traži od Suda da:

ukine imunitet Europskoj komisiji u smislu članka 1. Protokola br. 7 o povlasticama i imunitetima Europske unije te odobri dostavu i izvršenje privremene dozvole za pljenidbu prema trećim osobama od 23. lipnja 2022. koju je izdao Eparchiako Dikastirio Ammochostou (Okružni sud u Famagusti, Cipar) protiv Europske komisije, pod uvjetom ukidanja njezina imuniteta, u vezi s potraživanjima N. Ramona prema Republici Turskoj u iznosu od 622.114,52 eura koji je Europski sud za ljudska prava (ESLJP) 2010. dodijelio podnositelju zahtjeva zbog toga što su turske vlasti nezakonitim oduzimanjem njegove imovine povrijedile njegova prava,

naloži svaku mjeru i/ili pravni lijek koje Sud u ovom predmetu smatra pravičnima,

naloži Komisiji snošenje troškova, uvećanih za PDV.

Razlozi za podnošenje zahtjeva i glavni argumenti

Republika Turska ima određena nesporna, tekuća i dospjela potraživanja prema Europskoj uniji na temelju sljedećih sporazuma o financiranju sklopljenih između Unije i Republike Turske:

(a) Sporazum o financiranju 2018. „Godišnji akcijski program za Tursku – 2018.” od 6. studenoga 2019., u iznosu od 98,4 milijuna eura;

(b) Sporazum o financiranju 2019. „Godišnji akcijski program za Tursku – 2019.”, od 4. lipnja 2020., u maksimalnom iznosu od 157,7 milijuna eura;

(c) Sporazum o financiranju 2020. „Godišnji akcijski program za Tursku – 2019.” od 26. ožujka 2021., u iznosu od 122 milijuna eura.

Svrha predpristupne pomoći Europske unije je osobito pomoći Turskoj da poduzme reforme kojima će se približiti pravnoj stečevini Unije, uključujući vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava.

Pljenidba prema trećim osobama koju zahtijeva podnositelj zahtjeva odnosi se na izvršenje presude Europskog suda za ljudska prava od 26. listopada 2010. donesene u predmetu Ramon protiv Turske (CE :ECHR :2010 :1026JUD 002909295) te predstavlja mjeru koja promiče zaštitu i poštovanje ljudskih prava.

Pljenidba prema trećim osobama potraživanja koje Turska ima prema Europskoj uniji do iznosa koji Republika Turska duguje N. Ramonu neće omesti pravilno funkcioniranje Europske unije niti narušiti njezinu neovisnost. Naprotiv, doprinijet će ostvarenju jednog od glavnih ciljeva predpristupne pomoći odobrene Turskoj, odnosno toga da država pristupnica poštuje vladavinu prava i štiti ljudska prava.

____________