Language of document : ECLI:EU:F:2014:168

AZ EURÓPAI UNIÓ KÖZSZOLGÁLATI TÖRVÉNYSZÉKÉNEK ÍTÉLETE

(harmadik tanács)

2014. június 25.

F‑66/13. sz. ügy

Beatriz Molina Solano

kontra

Európai Rendőrségi Hivatal (Europol)

„Közszolgálat – Az Europol személyi állománya – Europol‑egyezmény – Az Europol személyzeti szabályzata – 2009/371/IB határozat – Az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek alkalmazása az Europol alkalmazottaira – Határozott időre szóló ideiglenes alkalmazotti szerződés meghosszabbításának elmaradása – Határozatlan időre szóló ideiglenes alkalmazotti szerződés felajánlásának megtagadása”

Tárgy:      Az EUMSZ 270. cikk alapján benyújtott kereset, amelyben B. Molina Solano azt kéri, hogy a Közszolgálati Törvényszék semmisítse meg az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) 2012. szeptember 28‑i határozatát, amelyben megtagadta a felperes 2012. december 31‑én lejáró, határozott időre szóló ideiglenes alkalmazotti szerződésének határozatlan időre történő meghosszabbítását.

Határozat:      A Közszolgálati Törvényszék a keresetet elutasítja. B. Molina Solano maga viseli a saját költségeit, és köteles viselni az Európai Rendőrségi Hivatalnál felmerült költségeket.

Összefoglaló

1.      Tisztviselők – Elvek – Bizalomvédelem – Feltételek – Az adminisztráció által adott pontos ígéretek

2.      Tisztviselők – Ideiglenes alkalmazottak – Felvétel – Határozott idejű szerződés meghosszabbítása – Az adminisztráció mérlegelési jogköre – Az adminisztráció gondoskodási kötelezettsége – Az érintett alkalmazott érdekeinek figyelembevétele – Bírósági felülvizsgálat – Korlátok

(Az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek, 88. cikk)

1.      A bizalomvédelem elvére való hivatkozás joga mindenkit megillet, aki olyan helyzetben van, amelyből kitűnik, hogy az adminisztráció benne megalapozott reményeket keltett azzal, hogy számára pontos, feltétel nélküli és egybevágó, az arra feljogosított és megbízható forrás által adott információk formájában konkrét biztosítékokkal szolgált.

(lásd a 42. pontot)

Hivatkozás:

a Közszolgálati Törvényszék 2013. március 13‑i Mendes kontra Bizottság ítélete, F‑125/11, EU:F:2013:35, 62. pont.

2.      Az adminisztráció széles mérlegelési mozgástérrel rendelkezik a szerződések meghosszabbításával kapcsolatban, és e területen a bírósági felülvizsgálatnak azon kérdésre kell korlátozódnia, hogy – tekintettel azokra a módokra és eszközökre, amelyek az adminisztráció álláspontjának kialakulásához vezettek – az adminisztráció ésszerű határokon belül maradt‑e, és hatáskörét nem gyakorolta‑e nyilvánvalóan hibásan.

Ezenkívül a gondoskodási kötelezettség magában foglalja többek között, hogy a munkaszerződés megkötésére jogosult hatóságnak a tisztviselő vagy az alkalmazott helyzetére vonatkozó döntés meghozatalakor – még a széles mérlegelési jogkört gyakorlása keretében is – figyelembe kell vennie a döntést befolyásoló körülmények összességét; ennek során nem csupán a szolgálati érdekre, hanem az érintett tisztviselő vagy alkalmazott érdekeire is tekintettel kell lennie. Az intézményeket a szolgálati érdek megítélésével kapcsolatban megillető széles mérlegelési jogkörre tekintettel az uniós bíróság felülvizsgálatának arra a kérdésre kell korlátozódnia, hogy az érintett intézmény ésszerű korlátok között maradt‑e, és mérlegelési jogkörében nem nyilvánvalóan hibásan járt‑e el.

(lásd az 54. és 55. pontot)

Hivatkozás:

az Elsőfokú Bíróság 2008. február 12‑i BUPA és társai kontra Bizottság ítélete, T‑289/03, EU:T:2008:29, 221. pont;

a Közszolgálati Törvényszék 2010. november 23‑i Gheysens kontra Tanács ítélete, F‑8/10, EU:F:2010:151, 75. pont.