Language of document : ECLI:EU:T:2013:571

Predmet T‑512/09

Rusal Armenal ZAO

protiv

Vijeća Europske unije

„Damping – Uvozi određenih aluminijskih folija podrijetlom iz Armenije, Brazila i Kine – Pristupanje Armenije WTO‑u – Tretman tržišnog gospodarstva – Članak 2. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 384/96 – Usklađenost sa Sporazumom o antidampingu – Članak 277. UFEU‑a“

Sažetak – Presuda Općeg suda (drugo prošireno vijeće) od 5. studenoga 2013.

1.      Međunarodni sporazumi – Sporazum o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije – GATT iz 1994. – Nemogućnost pozivanja na Sporazume WTO‑a u svrhu osporavanja zakonitosti akta Unije – Iznimke – Akt Unije koji je namijenjen osiguravanju da se navedena odredba provede ili koji se na nju izričito i precizno poziva

(članak 263. podstavak 1. UFEU‑a; Opći sporazum o carinama i trgovini 1994.; Uredba Vijeća br. 384/96)

2.      Zajednička trgovinska politika – Zaštita od dampinga – Dampinška marža – Određivanje uobičajene vrijednosti – Uvozi porijeklom iz druge zemlje članice WTO‑a – Obveza zemlje uvoznice da primijeni pravila koja su u skladu s člancima 2.1 i 2.2 antidampinškog sporazuma – Iznimke – Članak 2.7 tog sporazuma i stavak 1. članka VI. GATT‑a iz 1994. – Odredbe sadržane u instrumentima pristupanja WTO‑u zemlje izvoznice

(Opći sporazum o carinama i trgovini iz 1994., članak VI.1; sporazum o provedbi članka VI. Općeg sporazuma o carinama i trgovini; sporazum o provedbi članka VI. Općeg sporazuma o carinama i trgovini iz 1994., čl. 2.1, 2.2 i 2.7; Uredba Vijeća br. 384/96, članak 2. stavak 7.)

3.      Zajednička trgovinska politika – Zaštita od dampinga – Dampinška marža – Određivanje uobičajene vrijednosti – Uvozi iz zemlje bez tržišnog gospodarstva – Popis zemalja koje se smatraju zemljama bez tržišnog gospodarstva u bilješci koja stoji uz članak 2. stavak 7. točku (a) Uredbe br. 384/96 – Zemlja koja je postala članica WTO‑a i još uvijek se nalazi na navedenom popisu – Neprimjena metodologije treće zemlje s tržišnim gospodarstvom

(članak 277. UFEU‑a; Opći sporazum o carinama i trgovini iz 1994., članak VI.1; sporazum o provedbi članka VII. Općeg sporazuma o carinama i trgovini iz 1994., članak 2.1 i 2.2; Uredba Vijeća br. 384/96, članak 2.)

1.      Vidjeti tekst odluke.

(t. 36.)

2.      Pravila iz članaka 2.1 i 2.2 Sporazuma o primjeni članka VI. Općeg sporazuma o carinama i trgovini iz 1994. (Sporazum o antidampingu) o uobičajenoj vrijednosti, o primjeni odredbi stavka 1. članka VI. Općeg sporazuma o carinama i trgovini iz 1994. (GATT) primjenjuju se, osim u slučaju kada su njihove iznimke propisane u samom Sporazumu o antidampingu, u GATT‑u, poput druge dodatne odredbe u stavku 1. članku VI. GATT‑a, ili u instrumentima za pristupanje Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) članice te organizacije. Stoga članica WTO‑a prema članku VI. GATT‑a i Sporazuma o antidampingu nema pravo primijeniti na uvoze porijeklom iz druge države članice WTO‑a metodu izračuna uobičajene vrijednosti suprotnu člancima 2.1 i 2.2 Sporazuma o antidampingu osim pozivanjem na članak 2.7 tog sporazuma i shodno tome na drugu dodatnu odredbu u stavku 1. članku VI. GATT‑a ili, kada je potrebno, pozivanjem na posebno pravilo koje je za tu svrhu sadržano u instrumentima za pristupanje WTO‑u te članice.

U tim uvjetima članak 2. stavak 7. Osnovne antidampinške uredbe ne dopušta institucijama da bez povrede Sporazuma o antidampingu isključe iz primjene pravila izračuna uobičajene vrijednosti usklađena s člancima 2.1 i 2.2 tog sporazuma čak i kada se ne primjenjuje druga dodatna odredba stavka 1. članka VI. GATT‑a i kada instrumenti za pristupanje WTO‑u zemlje izvoznice ne propisuju takvu mogućnost. Obveza koja proizlazi iz tih sporazuma sastoji se u primjeni, prema drugim državama članicama WTO‑a, poput Republike Armenije, pravila usklađenih s člancima 2.1 i 2.2 Sporazuma o antidampingu, uz iznimke iz točaka navedene u gornjem tekstu. U tom pogledu, navedeni članci sadrže sustav jasnih, preciznih i detaljnih pravila, kojima se propisuje način izračuna uobičajene vrijednosti istovjetnih proizvoda a da se uz njih ne postavljaju uvjeti kojima se njihova primjena prepušta diskreciji članica WTO‑a. Osim toga, mogućnost odstupanja od tih pravila na temelju druge dodatne odredbe u stavku 1. članku VI. GATT‑a na koju upućuje članak 2.7 Sporazuma o antidampingu precizno je ograničena. Područjem primjene te odredbe osobito su obuhvaćene zemlje u kojima je trgovina potpuno ili gotovo potpuno obuhvaćena državnim monopolom i u kojima država određuje sve domaće cijene. Stoga je područje primjene tog pravila jasno u smislu da dopušta institucijama da ocijene odgovara li država članica WTO‑a opisu iz te odredbe i omogućava li sucu Unije da izvrši nadzor te ocijene i na temelju toga odrede, kada je potrebno, posljedice koje proizlaze iz sudske prakse.

U tom kontekstu, kada je zakonodavac Unije usvojio pravila koja se odnose na zemlje bez tržišnog gospodarstva primjenjiva na članicu WTO‑a koja se nalazi na popisu takvih zemalja, poput popisa iz bilješke koja stoji uz članak 2. stavak 7. točku (a) Osnovne antidampinške uredbe, to uvrštavanje pripada u područje primjene druge dodatne odredbe iz stavka 1. članka VI. GATT‑a i stoga zahtijeva ispitivanje ispunjava li ta članica WTO‑a uvjete iz te odredbe.

(t. 48.‑50., 52.)

3.      Nakon pristupanja Republike Armenije Svjetskoj trgovinskoj organizaciji uvrštavanje te zemlje na popis iz bilješke koja stoji uz članak 2. stavak 7. točku (a) Osnovne antidampinške uredbe br. 384/96 nije više usklađeno sa sustavom pravila koja propisuju članci 2.1 i 2.2 Sporazuma o primjeni članka VI. Općeg sporazuma o carinama i trgovini iz 1994. (Sporazum o antidampingu) i drugom dodatnom odredbom članku VI. Općeg sporazuma o carinama i trgovini iz 1994. (GATT) u mjeri u kojoj takvo uvrštavanje dovodi do toga da se primjena članka 2. stavaka 1. do 6. Osnovne uredbe uvjetuje prethodnim usvajanjem zahtjeva za dodjelu tretmana tržišnog gospodarstva koji je postavio navedeni poduzetnik i zahtijeva da se u slučaju odbijanja navedenog zahtjeva primijeni metodologija treće zemlje sa tržišnim gospodarstvom. Također, u nedostatku dokaza da Armenija odgovara kriterijima iz druge dodatne odredbe iz stavka 1. članka VI. GATT‑a i uzimajući u obzir činjenicu da Armenija ne ispunjava uvjete iz te odredbe, spominjanje Armenije u bilješci koja stoji uz članak 2. stavak 7. točku (a) navedene uredbe ne čini valjanu osnovu za primjenu metodologije treće zemlje sa tržišnim gospodarstvom temeljem članka 2. stavka 7. točke (a) i (b) te uredbe i treba se u toj mjeri proglasiti neprimjenjivim na temelju članka 277. UFEU‑a.

(t. 59., 60.)