Language of document : ECLI:EU:T:2011:6

T‑362/08. sz. ügy

IFAW Internationaler Tierschutz‑Fonds gGmbH

kontra

Európai Bizottság

„A dokumentumokhoz való hozzáférés – 1049/2001/EK rendelet – Valamely ipari projektnek a 92/43/EGK irányelv alapján védett területen való megvalósítására vonatkozó dokumentumok – Tagállamtól származó dokumentumok – A tagállam által kinyilvánított tiltakozás – A hozzáférés részleges megtagadása – A tagállam gazdaságpolitikájára vonatkozó kivétel – Az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkének (5)–(7) bekezdése”

Az ítélet összefoglalása

1.      Európai Unió – Intézmények – A dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés joga – 1049/2001 rendelet – A dokumentumokhoz való hozzáférés joga alóli kivételek – Tagállamtól származó dokumentumok

(1049/2001 parlamenti és tanácsi rendelet, 4. cikk, (1)–(3) és (5) bekezdés)

2.      Európai Unió – Intézmények – A dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés joga – 1049/2001 rendelet – A dokumentumokhoz való hozzáférés joga alóli kivételek – A közérdek védelme – Tagállamtól származó dokumentumok

(1049/2001 parlamenti és tanácsi irányelv, 4. cikk, (1) bekezdés, a) pont és (5) bekezdés)

3.      Európai Unió – Intézmények – A dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés joga – 1049/2001 rendelet – A dokumentumokhoz való hozzáférés joga alóli kivételek – Indokolási kötelezettség – Terjedelem

(EK 253. cikk; 1049/2001 parlamenti és tanácsi rendelet, 4. és 9. cikk, valamint 11. cikk, (2) bekezdés)

4.      Európai Unió – Intézmények – A dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés joga – 1049/2001 rendelet – A dokumentumokhoz való hozzáférés joga alóli kivételek – A kivételek hatálya alá nem tartozó adatokhoz való részleges hozzáférés biztosításának kötelezettsége

(1049/2001 parlamenti és tanácsi rendelet, 4. cikk, (1)–(3) és (6) bekezdés)

1.      Amennyiben az intézmény határozata a tagállamtól származó dokumentumhoz való hozzáférést a tagállamnak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló 1049/2001 rendelet 4. cikkének (5) bekezdése szerinti kérelme alapján elutasítja az uniós bíróság hatáskörébe tartozik, hogy azon kérelmező kérelmére, akivel szemben a megkeresett intézmény a hozzáférést megtagadta, felülvizsgálja, vajon a hozzáférés megtagadását érvényesen lehetett‑e az 1049/2001 rendelet 4. cikkének (1)–(3) bekezdésében foglalt kivételekre alapozni, és hogy a hozzáférés megtagadása e kivételeknek az intézmény vagy az érintett tagállam általi mérlegeléséből ered‑e. Ebből következik, hogy e rendelet 4. cikke (5) bekezdésének alkalmazása miatt az uniós bíróság vizsgálata nem korlátozódik a prima facie vizsgálatra. E rendelkezés alkalmazása nem akadályozza meg az intézmény megtagadó határozatának teljes vizsgálatát, amely határozatnak tiszteletben kell tartania többek között az indokolási kötelezettséget, és amelynek az említett rendelet 4. cikkének (1)–(3) bekezdésében előírt kivételek alkalmazhatóságára vonatkozó – az érintett tagállam által elvégzett – érdemi értékelésen kell alapulnia.

A szóban forgó tárgyakra vonatkozó kivételek alkalmazhatóságának az uniós bíróság általi teljes vizsgálata nem feltétlenül terjed ki arra, hogy a határozatot kibocsátó intézmény jogosult‑e, vagy sem az 1049/2001 rendelet 4. cikkének (5) bekezdése értelmében a tagállam által kinyilvánított tiltakozásra vonatkozó teljes vizsgálat lefolytatására. Még ha az említett intézmény meg is tagadta a tagállamtól származó dokumentumhoz való hozzáférést, miután a prima facie vizsgálat alapján megállapította, hogy szerinte az e tagállam által előterjesztett tiltakozási indokokra nem nyilvánvalóan helytelenül hivatkoztak, a 4. cikk (5) bekezdésének alkalmazására tekintettel az uniós bíróság vizsgálata nem korlátozódik az e cikk (1)–(3) bekezdésében meghatározott tárgyakra vonatkozó kivételek alkalmazhatóságának prima facie vizsgálatára, mivel az uniós bíróság az érintett tagállam érdemi értékelése alapján vizsgálja e kivételek alkalmazhatóságát.

(vö. 86–88. pont)

2.      A dokumentumokhoz való hozzáférést megtagadó határozat jogszerűségére vonatkozóan az uniós bíróság által végzett felülvizsgálat terjedelmét illetően az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló 1049/2001 rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott egyik tárgyra vonatkozó kivétel alkalmazásának keretében a határozatot kibocsátó intézmény részére széles mérlegelési mozgásteret kell elismerni annak meghatározásában, hogy sértheti‑e a közérdeket az e kivételekkel érintett tárgykörökbe tartozó dokumentum hozzáférhetővé tétele. Ez a mérlegelési mozgástér többek között azon alapul, hogy az ilyen megtagadó határozat különleges óvatosságot igénylően összetett és kényes, és hogy az említett 4. cikk (1) bekezdésének a) pontjában foglalt szempontok igen általánosak.

Ez az érvelés abban az esetben is helytálló, ha az 1049/2001 rendelet 4. cikkének (5) bekezdése alapján a tagállamtól származó dokumentumhoz való hozzáférés intézmény általi megtagadásának esetében az említett rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott tárgyakra vonatkozó kivételek alkalmazása a tagállam értékelésén alapul. Ugyanis e tagállam politikai felelősségének körébe tartozik azon kérdés értékelése, hogy a dokumentum hozzáférhetővé tétele veszélyezteti‑e az ezen tárgyakra vonatkozó kivételekkel védett érdekeket. Ilyen esetben ezen tagállamnak – az intézményhez hasonlóan – széles mérlegelési jogkörrel kell rendelkeznie.

Az uniós bíróság felülvizsgálatának tehát az eljárási és indokolási szabályok betartásának, a tények tárgyi pontosságának, valamint a nyilvánvaló mérlegelési hiba és a hatáskörrel való visszaélés hiányának vizsgálatára kell korlátozódnia.

(vö. 104., 105. és 107. pont)

3.      A dokumentumhoz való hozzáférést az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló 1049/2001 rendelet 4. cikkében meghatározott kivétel alapján megtagadó határozat esetében az indokolásnak magyarázatot kell adnia arra a kérdésre, hogy az e dokumentumhoz való hozzáférés konkrétan és ténylegesen hogyan sérthetné az 1049/2001 rendeletnek az intézmény által hivatkozott 4. cikkében előírt kivétellel védett érdeket.

A szóban forgó kivételekkel védett érdekeket közvetetten sértő adatok feltüntetésétől való tartózkodás szükségességét az 1049/2001 rendelet 11. cikkének (2) bekezdése emeli ki. Ez a rendelkezés többek között előírja: amennyiben az intézmény nyilvántartásában szereplő dokumentumra hivatkozás történik – függetlenül attól, hogy ez a dokumentum az említett rendelet 9. cikke értelmében minősített jellegű‑e – a hivatkozást oly módon kell megszerkeszteni, hogy az ne sértse az ugyanezen rendelet 4. cikkében meghatározott érdekek védelmét.

(vö. 110–112. pont)

4.      Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló 1049/2001 rendelet 4. cikkének (6) bekezdése nem kapcsolódik össze elválaszthatatlanul e cikk (1)–(3) bekezdésével. Ugyanis, jóllehet az e rendelkezésekben meghatározott kivételek konkrét vizsgálata nélkülözhetetlen feltétele a dokumentumhoz való részleges hozzáférés engedélyezéséről való döntésnek, e lehetőség vizsgálata nem vonatkozik a szóban forgó kivételek alkalmazásának feltételeire. E vizsgálat követelménye az arányosság elvéből ered. Ugyanis az említett 4. cikk (6) bekezdése alapján meg kell vizsgálni, hogy a dokumentumhoz való hozzáférés megtagadásával elérni kívánt cél abban az esetben is megvalósítható‑e, ha csak a védelmezett közérdeket sértő részeket fedik el.

Az 1049/2001 rendelet 4. cikke (6) bekezdése alkalmazási feltételeinek vizsgálatát ennélfogva elkülönülten, és az e cikk (1)–(3) bekezdésében meghatározott hozzáférési jog alóli kivételek alkalmazási feltételeire vonatkozó vizsgálattól eltérő vizsgálati szakaszban kell elvégezni.

(vö. 147. és 148. pont)