Language of document : ECLI:EU:C:2013:346

Kohtuasi C‑651/11

Staatssecretaris van Financiën

versus

X BV

(eelotsusetaotlus, mille on esitanud Hoge Raad der Nederlanden)

Käibemaks – Kuues direktiiv 77/388/EMÜ – Artikli 5 lõige 8 – Mõiste „kogu vara või selle osa üleandmine” – 30% osaluse võõrandamine äriühingus, millele üleandja osutab käibemaksuga maksustatavaid teenuseid

Kokkuvõte – Euroopa Kohtu otsus (üheksas koda), 30. mai 2013

Maksualaste õigusaktide ühtlustamine – Ühine käibemaksusüsteem – Kuues direktiiv – Kogu vara või selle osa üleandmine – Mõiste – 30% aktsiate või osade võõrandamine äriühingus sellise aktsionäri või osaniku poolt, kes osutab äriühingule käibemaksuga maksustatavaid teenuseid – Erand – Ülejäänud aktsiate või osade samaaegne võõrandamine samale aktsionärile või osanikule teiste aktsionäride või osanike poolt – Võõrandamine, millel on otsene seos juhtimistegevusega äriühingus – Mõju puudumine

(Nõukogu direktiiv 77/388, artikli 5 lõige 8 ja artikli 6 lõige 5)

Kuuenda direktiivi 77/388 kumuleeruvate käibemaksudega seotud liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta artikli 5 lõiget 8 ja/või artikli 6 lõiget 5 tuleb tõlgendada nii, et 30% aktsiate või osade võõrandamine äriühingus, millele üleandja osutab käibemaksuga maksustatavaid teenuseid, ei ole kogu vara või teenuste või nende osa üleandmine nimetatud sätete tähenduses, vaatamata sellele, et teised aktsionärid või osanikud annavad praktiliselt samaaegselt selle äriühingu ülejäänud aktsiad või osad üle samale isikule ja üleandmine on otseselt seotud samale äriühingule juhtimisteenuste osutamisega.

Nimelt mõiste „kogu vara või selle osa üleandmine” laieneb sellise ettevõtte või ettevõtte iseseisva osa üleandmisele, mille koosseisus on materiaalne vara või olukorrast olenevalt immateriaalne vara, mis koos moodustavad iseseisvat majandustegevust teostava ettevõtte või ettevõtte osa. Sellegipoolest ei saa ainuüksi äriühingu aktsia või osa omandamist, omamist või müüki iseenesest käsitada majandustegevusena kuuenda direktiivi tähenduses, kuna pelgalt rahalise osaluse omandamine ei tähenda vara kasutamist eesmärgiga saada kestvat tulu. Seega saab äriühingu aktsiate või osade üleandmist, sõltumata osaluse suurusest, samastada kogu vara või selle osa üleandmisega üksnes juhul, kui osalus omandatakse ettevõtte iseseisvas üksuses, mis võimaldab teostada iseseisvat majandustegevust, ja tingimusel, et omandaja seda tegevust jätkab. Ent pelk aktsiate või osade võõrandamine, millega ei kaasne vara üleandmist, ei võimalda omandajal üleandja õigusjärglasena iseseisvat majandustegevust teostada. Nimelt ei ole aktsionärid või osanikud selle ettevõtte vara omanikud, kus neile osalus kuulub, vaid nad on osaluse omanikud ning neil on sellest tulenevalt õigus dividendidele.

Lisaks kohaldatakse vastavalt käibemaksusüsteemi aluspõhimõttele käibemaksu igale tootmise või turustamisega seotud tehingule, arvates maha käibemaksu, mis on otseselt koormanud erinevaid hinnakomponente. Kuuenda direktiivi artikli 5 lõikes 8 on terminit „üleandja” kasutatud ainsuses, mis viitab sellele, et nimetatud sätte kohaldamist ei ole ette nähtud juhul, kui mitu üleandjat müüvad oma osaluse samale omandajale. Järelikult tuleb iga tehingut hinnata eraldi ja iseseisvalt.

(vt punktid 32, 36, 38, 39, 45–47 ja 58 ning resolutsioon)