Language of document :

2023 m. rugpjūčio 30 d. René Repasi pateiktas apeliacinis skundas dėl 2023 m. birželio 21 d. Bendrojo Teismo (šeštoji kolegija) priimtos nutarties byloje T-628/22 René Repasi / Europos Komisija

(Byla C-552/23 P)

Proceso kalba: vokiečių

Šalys

Apeliantas: René Repasi, atstovaujamas advokatų H.-G. Kamann ir D. Fouquet, taip pat profesorių F. Kainer ir M. Nettesheim

Kita proceso šalis: Europos Komisija

Apelianto reikalavimai

Apeliantas Teisingumo Teismo prašo:

panaikinti 2023 m. birželio 21 d. Europos Sąjungos Bendrojo Teismo (šeštoji kolegija) nutartį byloje Repasi / Komisija (T-628/22, EU:T:2023:353);

panaikinti Deleguotąjį reglamentą (ES) 2022/12141 ;

priteisti iš Komisijos bylinėjimosi išlaidas.

Apeliacinio skundo pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Grįsdamas apeliacinį skundą, apeliantas remiasi dviem pagrindais: skundžiama nutartis pažeidžia SESV 263 straipsnio ketvirtą pastraipą ir apelianto pagrindinę teisę į veiksmingą teisinę gynybą, įtvirtintą Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 47 straipsnio 1 dalyje.

Skundžiamoje nutartyje Bendrasis Teismas paneigė tiesioginę sąsają su apeliantu, kaip tai suprantama pagal SESV 263 straipsnio ketvirtą pastraipą, taigi ir jo teisę pareikšti ieškinį iš esmės motyvuodamas tuo, kad apelianto, kaip Europos Parlamento nario, teisės, kuriomis jis remiasi, dėl tariamo Parlamento teisėkūros kompetencijos nepaisymo gali būti pažeistos tik netiesiogiai ir kad apeliantas savo demokratines parlamentines dalyvavimo teises turėtų galėti įgyvendinti tik per Parlamento vidaus procedūras.

Pirma, taip teisiškai klaidingai taikomas tiesioginės sąsajos pagal SESV 263 straipsnio ketvirtą pastraipą kriterijus neteisingai kvalifikuojant Europos Parlamento narių teisinį statusą.

Pagal ESS 2 straipsnio, 10 straipsnio 1 dalies, 13 straipsnio 1 dalies ir 14 straipsnio 1 dalies nuostatas, kurias sukonkretina apelianto dalyvavimo teisės, ypač remiantis Tiesioginių rinkimų akto 6 straipsnio 1 dalies pirmu sakiniu, Parlamento narių statuto 2 ir 3 straipsniais ir Europos Parlamento darbo tvarkos taisyklių 177 straipsniu bei 218 straipsnio 1 dalimi, apeliantui priklauso asmeninė teisė dalyvauti tinkamoje teisėkūros procedūroje, kylanti iš jo, kaip Europos Parlamento nario, statuto. Tai yra savarankiška apelianto teisė, kuria jis gali remtis ne tik institucijos vidaus lygmeniu per Parlamento procedūrą, bet ir tarpinstituciniu lygmeniu prieš Komisiją. Ginčijamą deleguotąjį reglamentą priėmus pagal SESV 290 straipsnį vietoj to, kad atitinkamu Komisijos siūlymu būtų pradėta faktiškai taikytina įprasta teisėkūros procedūra pagal SESV 289 straipsnį, buvo tiesiogiai pažeista ši apelianto teisė.

Be to, SESV 263 straipsnio ketvirta pastraipa buvo pažeista dėl to, kad Bendrasis Teismas ir kitais atžvilgiais teisiškai klaidingai aiškino tiesioginės sąsajos kriterijų. Tiesioginė sąsaja su apeliantu preziumuotina ir tuomet, kai – kaip suponuoja Bendrasis Teismas – teisė dalyvauti tinkamoje teisėkūros procedūroje laikytina susijusia su Parlamento teisėkūros kompetencija arba iš jos kildinama, todėl deleguotuoju reglamentu gali būti pažeidžiama tik netiesiogiai. Tiesioginės sąsajos kriterijus siejamas tik su ginčijamu aktu, o ne su apelianto teise. Prezumcija, kad tiesioginės sąsajos esama tik kai suvaržoma tiesioginė, t. y. neišvestinė, teisė, yra nesuderinama su SESV 263 straipsnio ketvirtos pastraipos tekstu, sistema ir tikslais.

Antra, ginčijama nutartimi pažeidžiama apelianto teisė į veiksmingą teisinę gynybą pagal Pagrindinių teisių chartijos 47 straipsnį, nes apeliantas taip netenka bet kokios galimybės teismine tvarka apginti savo, kaip Parlamento nario, pažeistų dalyvavimo teisių. Parlamento vidaus procedūros, kurias nurodo Bendrasis Teismas, nėra tinkamos teisinės apsaugos priemonės, kaip tai suprantama pagal Pagrindinių teisių chartijos 47 straipsnį. Parlamento, kuris pagal SESV 263 straipsnio antrą pastraipą turi privilegijuotą teisę kreiptis į teismą, ieškinys nėra veiksminga apelianto teisinės gynybos priemonė, ypač jeigu Parlamento dauguma ieškiniui prieštarauja.

____________

1 2022 m. kovo 9 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2022/1214, kuriuo dėl ekonominės veiklos tam tikruose sektoriuose iš dalies keičiamas Deleguotasis reglamentas (ES) 2021/2139 ir dėl tam tikros informacijos apie tą ekonominę veiklą viešo atskleidimo iš dalies keičiamas Deleguotasis reglamentas (ES) 2021/2178 (OL L 188, 2022, p. 1).