Language of document :

Žaloba podaná dne 26. dubna 2012 - Bateni v. Rada

(Věc T-181/12)

Jednací jazyk: němčina

Účastníci řízení

Žalobce: Naser Bateni (Hamburg, Německo) (zástupci: J. Kienzle a M. Schlingmann, Rechtsanwälte)

Žalovaná: Rada Evropské unie

Návrhová žádání

Žalobce navrhuje, aby Tribunál:

zrušil nařízení Rady (EU) č. 267/2012 ze dne 23. března 2012 o omezujících opatřeních vůči Íránu a o zrušení nařízení (EU) č. 961/2010 v rozsahu, v němž se dotýká žalobce;

uložil Radě náhradu nákladů řízení, a zejména nákladů vynaložených žalobcem.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Na podporu žaloby předkládá žalobce tři žalobní důvody.

První žalobní důvod: Porušení práva žalobce na obhajobu

Rada porušila právo žalobce se účinnou právní ochranu a zejména povinnost uvést odůvodnění, jelikož pro zahrnutí žalobce do přílohy IX k napadenému nařízení neposkytl dostatečné odůvodnění.

Rada porušila právo žalobce na to být vyslechnut, jelikož žalobci neposkytla možnost stanovenou v čl. 46 odst. 3 a 4 napadeného nařízení předložit připomínky k zařazení na sankční seznamy a dát tak podnět k přezkumu Radou.

Druhý žalobní důvod: Nedostatek základu pro zařazení žalobce na sankční seznamy

Z důvodů, které Rada uvedla pro zařazení žalobce na sankční seznamy, není zřejmé, o který základ se Rada přesně opírá.

Činnost, kterou žalobce vykonával pouze do března roku 2008, nemůže odůvodnit jeho zařazení na sankční seznamy v prosinci roku 2011.

Činnost žalobce jakožto jednatele společnosti Hanseatic Trade Trust & Shipping (HTTS) GmbH neodůvodňuje jeho zařazení na sankční seznamy zejména proto, že Tribunál Evropské unie nařízení (EU) č. 961/2010 zrušil v rozsahu, v němž se dotýkalo společnosti HTTS GmbH.

Pouhá skutečnost, že žalobce byl jednatelem společnosti anglického práva, která byla mezitím zrušena, nepřipouští závěr, že je dán jeden z důvodů uvedených v čl. 23 odst. 2 napadeného nařízení pro zařazení žalobce na sankční seznamy.

Třetí žalobní důvod: Porušení základního práva žalobce na respektování vlastnictví

Zařazení žalobce na sankční seznamy představuje neodůvodněný zásah do jeho základního práva na vlastnictví, jelikož žalobce v důsledku nedostatečného odůvodnění Radou nemůže ověřit, z jakých důvodů byl zařazen na seznamy osob, jichž se sankce týkají.

Zařazení žalobce na sankční seznamy je zjevně nevhodným prostředkem pro dosažení cílů napadeného nařízení a navíc představuje nepřiměřený zásah do jeho vlastnických práv.

____________

1 - Nařízení Rady (EU) č. 961/2010 ze dne 25. října 2010 o omezujících opatřeních vůči Íránu a o zrušení nařízení (ES) č. 423/2007 (Úř. věst. L 281, s. 1).