Language of document :

26. aprillil 2012 esitatud hagi - Bateni versus nõukogu

(Kohtuasi T-181/12)

Kohtumenetluse keel: saksa

Pooled

Hageja: Naser Bateni (Hamburg, Saksamaa) (esindajad: Rechtsanwalt J. Kienzle ja Rechtsanwalt M. Schlingmann)

Kostja: Euroopa Liidu Nõukogu

Nõuded

Hageja palub Üldkohtul:

tühistada hagejat puudutavas osas nõukogu 23. märtsi 2012. aasta määrus (EL) nr 267/2012, milles käsitletakse Iraani vastu suunatud piiravaid meetmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 961/2010;

mõista nõukogult välja kohtukulud, eeskätt hageja kulud.

Väited ja peamised argumendid

Hagi põhjenduseks esitab hageja kolm väidet.

Esimene väide: rikutud on hageja kaitseõigusi

Nõukogu on rikkunud hageja õigust tõhusale õiguskaitsele, eeskätt põhjendamise nõuet, kuna nõukogu ei põhjendanud piisavalt hageja kandmist vaidlustatud määruse IX lisas asuvasse loetelusse.

Nõukogu rikkus hageja õigust olla kohtulikult ära kuulatud, kuna ta ei andnud hagejale vaidlustatud määruse artikli 46 lõigetes 3 ja 4 ette nähtud võimalust esitada loetelusse kandmise kohta oma märkused ning lasta nõukogul loetelusse kandmine üle kontrollida.

Teine väide: hageja loetelusse kandmisel puudub alus

Nõukogu poolt hageja loetelusse kandmisel välja toodud aluste puhul ei ole võimalik tuvastada, millisele õiguslikule alusele nõukogu täpselt tugineb.

Tegevusega, millega hageja tegeles vaid kuni märtsini 2008, ei saa põhjendada hageja kandmist loetelusse detsembris 2011.

Hageja tegevus Hanseatic Trade Trust & Shipping (HTTS) GmbH juhatajana ei õigusta tema kandmist loetelusse, eriti kuna Euroopa Liidu Üldkohus on määruse (EL) nr 961/2010 HTTS GmbH osas tühiseks tunnistanud.

Pelk asjaolu, et hageja on Inglise õiguse alusel asutatud sellise äriühingu juhataja, mis vahepeal on registrist kustutatud, ei anna alust järeldamaks, et vaidlustatud määruse artikli 23 lõikes 2 nimetatud alused hageja kandmiseks loetelusse on täidetud.

Kolmas väide: rikutud on hageja põhiõigust omandi kaitsele

Hageja loetelusse kandmine kujutab endast tema omandiõiguse kui põhiõiguse põhjendamatut piiramist, kuna hagejal ei ole nõukogu ebapiisava põhjenduse tõttu võimalik tuvastada, mis alusel kanti ta nende isikute loetelusse, keda puudutavad sanktsioonid.

Hageja loetelusse kandmine on vaidlustatud määrusega taotletavate eesmärkide saavutamiseks ilmselt sobimatu ning kujutab lisaks endast hageja omandiõiguse ebaproportsionaalset riivet.

____________

1 - Nõukogu 25. oktoobri 2010. aasta määrus (EL) nr 961/2010, milles käsitletakse Iraani vastu suunatud piiravaid meetmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 423/2007, (ELT L 281, lk 1).